NARTi 2022. konkursi kunstnikud selgunud

NART

Detsembris kuulutas Narva Kunstiresidentuur välja avatud konkursi kunstnike leidmiseks ja kokku laekus 340 avaldust 69 erinevast riigist. NARTi 2022. aasta programmiga valiti liituma 16 kunstnikku, kunstnike duot ja loovisikut. 

Residendid valis välja žürii, kuhu kuulusid Maria Lind (Rootsi kuraator ja kultuurinõunik Rootsi saatkonnas Moskvas), Maria Kapajeva (fotokunstnik), Denis Polubojarov (Narva linna kunstnik), Gregor Taul (kunstiteadlane ja kuraator) ja Johanna Rannula (Narva kunstiresidentuuri juht).

Kuna avatud konkurss oli oodatust populaarsem ja taotlusi laekus kaks korda rohkem kui 2020. aastal, otsustas žürii kaasata esialgsest plaanitust rohkem residente. Residentuuri pikkus varieerub kolmest nädalast üheksani. Residendid elavad ajaloolises John Carr’i villas ja neil on ligipääs Kreenholmi tehasesse. Žürii fookuses olid kunstnikud, kelle eesmärk on teha koostööd Narva kogukonnaga ja/või suhestuda kohaliku kontekstiga.

Andrea Stanislav (USA / Venemaa) eesmärk on luua kaasahaarav videoinstallatsioon, kus ta kasutab intervjuusis nelja eaka daamiga, kellega ta kohtus 2019. aastal Kohtla-Järvel. (www.andreastanislav.com/)

Dambi Kim (Lõuna-Korea) on teetseremoonia meister, ning tal on ravimtaimede labor nimega “Dambi teetuba” (www.dambikim.com/)

Daria Akimova (Venemaa) tuleb residentuuri koos oma pojaga. Tema loob emadele ja nende lastele mugava ja turvalise ruum igapäevasteks kohtumisteks ja kunstiga tegelemiseks (vimeo.com/dashaakimova)

Iris Honderdos ja Arno Peeters (Holland) 
uurivad kõigepealt Narva linna ja elanikkonda, et siis alustada kogukondliku kunstiprojektiga (tapetv.nl/presentation)

Jacque Falcheti (Brasiilia) plaanib luua 6 laulu, mis on inspireeritud Narva linnast. Ta katsetab meloodiate, Brasiilia rütmide ja luulega (jacquefalcheti.com/)

Kaisu Koivisto (Soome) oli paar aastat tagasi NARTis ning jätkab nüüd tööd Kreenholmi pildistamise ja digikollaažide tegemisega (www.kaisukoivisto.com)

Kent Robinson (Prantsusmaa) jätkab projekti, mille eesmärgiks on luua kirillitsat ja ladina tähti ühendav tähestik. Piirilinn Narva on selleks igati sobiv koht (kentrobinson.fr/)

Leah Schulze (Saksamaa) loob interaktiivseid suhtlusvahendeid dementsetele ja nende peredele. Välitöid teeb ta Narva hooldekodus (clink-playfuldesign.com/)

Lia Dostlieva ja Andrii Dostlieva (Ukraina) on kunstnikud ja kultuuriantropoloogid. Nad loovad osalusliku audiovisuaalse installatsiooni, mis vaatleb nõukogude minevikku (dostliev.org/liadostlieva.org/)

Liina Siib (Eesti) kogub materjali filmistsenaariumi jaoks, mis on inspireeritud 1962. aasta nõukogude romantilisest ulmefilmist “Amfiibmees” (liinasiib.com)

Maksym Kozlov ja Oksana Trypolska (Ukraina) intervjueerivad Narva elanikke ning koguvad arhiividest fotosid ja videoid, et uurida 1990. ja 2000. aastate kohalikku moodi ja moekultuuri. (maksymkozlov.persona.co/)

Nazarii Zanoz (Ukraina) uurib sügavuti Kreenholmi ajalugu ja loob Kreenholmi Manufaktuuri kuldsete aegade helimaastiku (soundcloud.com/nazarii-zanoz)

Oscar Lebeck (Saksamaa) uurib Kirde-Eestis asuva Vaivara koonduslaagri lugu fotograafia kaudu. (oscarlebeck.de/)

Payam Parsafar ja Mana Madah (Iraan) loovad dokumentaalfilmi Narva ajaloolistest paikadest.

Saara ja Jüri Mildeberg (Eesti) on isa ja tütre duo. Jüri on graafik ja raamatuillustraator ning Saara on kultuurigeograafia doktoriõppe üliõpilane. Koos uuritakse Kreenholmi linnaosa kuvandit. (instagram.com/metsmildeberg/cargocollective.com/saarahanna)

Sashapasha (Venemaa, Soome) on kunstnikeduo, kellel on ees kaks paralleelset projekti – kogutakse vanu treeningriideid, et neid luua üks kunstiteos, ning uuritakse Kolga koonduslaagrit Harjumaal (sashapasha.com)

Lisaks konkursil välja valitud kunstnikele võõrustab Narva kunstiresidentuur 2022. aastal veel mitmeid teisi residente. Hagen Verlegeri ja Christina Gruberi varasemad residentuurid lükati Covid pandeemia tõttu edasi, kuid nüüd saavad need loodetavasti teoks. Kolmeaastane uurimisprojekt “Territooriumide (Ümber) mõtestamine” toob Narva Laura Kuuse ja kunstnikeduo Variolambo. Koostöös Soome kultuurifondi ja HIAP-iga võõrustab Narva Kunstiresidentuur Jaakko Autiot ja Kenneth Bambergi. “Kreenholm Plants” kogukonna aia residentuuris on Sean Roy Parker.

Järgmine avatud konkurs toimub 2022. aasta sügisel.

https://www.nart.ee/et/open-call/

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud