NARTis “Taganemisteeta. Kohaloluharjutus” 3. maist

“Taganemisteeta. Kohaloluharjutus” NARTis

Narva kunstiresidentuuri rahvusvaheline grupinäitus “Taganemisteeta. Kohaloluharjutus” avab uksed külastajatele 3. mail

“Taganemisteeta. Kohaloluharjutus” toob ajaloolisesse Kreenholmi asumisse kokku 17 kunstnikku, kelle teosed häälestavad märkama inimelu läbipõimitust teiste olendite, rütmide ja kooslustega. Ajal, mil tootmisahelad ja tarbimistsüklid võimendavad planeedil võnkuvat ökoloogilist rahutust, otsib näitus võimalusi harjutada kohalolu jagatud haavatavuses.

Ann Mirjam Vaikla (näituse kuraator): “Kreenholmi tööstuslik aeg on pannud meidki liigutama masinlikult tiksuvas rütmis: tööd tuleb teha kindel arv tunde päevas, sihiks tõhusus, veatus ja aina kiirem tempo. Selle mõjul kipub tänapäeva ühiskond progressikujutlusest läbi imbununa ja modernsusihast kantuna maastikke ümber kujundama. Nii on ühiskond unustanud selle, mis oli enne.”

Saskia Lillepuu (näituse kuraator): “Kuid ma juba olen tulnukas. Umbes pooled rakud inimkehas on bakterirakud ja meie mitteinimestest sümbiondid aitavad meil areneda ja elus püsida, immuun- ja närvisüsteemi töös hoida. Tänu neile on „inimene“ üldse võimalik. Ilma nende teisteta, tulnukateta, oleksime „surnud liha“. (…) Olen proovinud oma keha-meelega haarata kahte paralleelset olukorda, kahte keha/keskkonda, milles ma elan: enda ebamugavat keha ja kahjustatud maakera.”

Kuraatorid on kaasanud kunstnikke Eestist ja välismaalt, teoste ettevalmistusprotsessid on kulgenud nii füüsiliste kui virtuaalsete residentuuride käigus. Näitusekataloogi on panustanud esseedega külaliskirjutajad: kuraator ja kunstnik Tanel Rander ning kliima- ja energiapoliitika erisaadik Kaja Tael.

Näituse avamine pidi esialgsete plaanide kohaselt toimuma ülehomme, 24. aprillil. Külastajatele avame uksed 3. maist järgides valitsuskabineti poolt seatud koroonapiiranguid ning palume kanda maski. Näitus jääb avatuks 20. juunini.

Maikuu teises pooles algab publikuprogramm, mille keskseks osaks on kahel juunikuu nädalavahetusel toimuv kunstniku ja filmitegija Piibe Kolka poolt kureeritud kunstnikufilmide programm. Näitusega kaasneb haridustöötaja Kerttu Juhkami eestvedamisel eelmise aasta varasügisel alguse saanud haridusprogramm Narva noortele, kellest on saanud NARTi vabatahtlike näol näituse giidid kohalikule kogukonnale.

Osalevad kunstnikud:
Saara-Maria Kariranta, Hans Rosenström, Marit Mihklepp, Felipe de Ávila Franco, Alma Heikkilä, Hannah Mevis, Pia Arke, Juss Heinsalu, Manfred Dubov, Flora Reznik, Sissel Marie Tonn, Melanie Bonajo, Anne Noble, Nina Schuiki, Vera Anttila, Sepideh Ardalani, Sandra Kosorotova

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Briti Nõukogu Eesti, Nordisk Kulturfond, Frame Contemporary Art Finland, Eesti Kunstiakadeemia, Narva Gate, Eesti Kultuuriministeerium, NomadIT, Tallinna Kunstihoone

Näitus on avatud: E, T, L 11-17; R, P 12-19; (K, N suletud)

nart.ee
Facebook

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud