Nikozi animatsioonifestival Gruusias

Nikozi animatsioonifestivali avapäev Nikozi kloostri aias.

EKA animatsiooniosakonda kutsuti osalema Nikozi rahvusvahelisele animafilmide festivalile Gruusias. Festival toimus 1.-6. septembril Nikozi külas Shida Kartli regioonis. Meie osakonda esindasid õppejõud Anu-Laura Tuttelberg ning magistritudeng Kaimar Lomp.

Festivali toimumispaigaks on Nikozi klooster, mis koosneb 5. saj rajatud Nikozi Ghvtaeba katedraalist ja Piiskopi Paleest, ning lähedalasuv kunstikool. Animatsioonifestivali algatajaks ja korraldajaks on piiskop Isaia, kes on lõpetanud kunstikõrgkooli ning Tbilisi Teatriinstituudi filmiosakonna animatsiooni erialal. Alates 1995. aastast on ta Nikozi piiskop.

2008. aasta sõjas Venemaaga sai Nikozi klooster ja Piiskopi Palee pommirünnakus kõvasti kannatada. Peale sõda taastati hävinud hooned ja et tuua piirkonda tagasi kultuuri ja rahvusvahelist suhtlust, alustas piiskop 2011. aastal animafestivali, mis tänavu tähistas oma 10. aastapäeva. Festivali peamiseks eesmärgiks on rahvusvaheliste kultuurisidemete loomine ja rahu propageerimine. Eriti praeguse Ukrainas toimuva sõja taustal oli festivali põhiteemaks rahu hoidmine maailmas ja sõjateema käsitlemine.

Festivali külastasid mitmed animarežissöörid ning nimekate animafestivalide korraldajad erinevatelt maadelt: Poolast, Ukrainast, Leedust, Indiast, Eestist, Rumeeniast, Belgiast, Saksamaalt, Horvaatiast. Samuti toimusid kontserdid ja teatrietendused, mida esitasid nii rahvusvahelised esinejad kui ka Nikozi kunstikooli vilistlased ja õpilased.

Festival sai suure kohaliku ja rahvusvahelise tähelepanu osaliseks. Kohal oli Gruusia kultuuriminister, Jaapani, Poola, Saksa ja Leedu suursaadikud. Ka Eesti saatkonnast käis diplomaat Peeter Pals meie animaosakonna linastust sisse juhatamas.

Festivalil esitles meie osakond kaht linastust – tudengifilmide programmi ning õppejõu Anu-Laura Tuttelbergi autorifilmide programmi.

Nikozi animatsioonifestival kutsus meid järgmisel aastal korraldama Eesti kultuuriprogrammi, kus linastaksime Eesti animafilme, sh EKA animaosakonna juhataja Ülo Pikkovi animafilmide retrospektiivi ja kutsuksime esinema Eesti muusikaartiste. Järgmine Nikozi animatsioonifestival toimub septembris 2023. aastal.

Jaga sõpradega:

Postitas Anu-Laura Tuttelberg
Viimati muudetud