Noore arhitekti preemia pälvis EKAs võrsunud arhitektuuribüroo b210

Fotol (vasakult paremale): Karin Tõugu, Mari Hunt, Alar Karis, Aet Ader, Kadri Klementi, Andro Mänd (EALi president). Foto: Meeli Küttim

Tänavu kümnendat korda välja antud Eesti Arhitektide Liidu noore arhitekti preemia pälvis arhitektuuribüroo b210 ehk arhitektid Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi ja Karin Tõugu. Andekaid arhitekte autasustas reedel toimunud auhinnatseremoonial Vabariigi President Alar Karis.  Kõik b210 liikmed on oma arhitektuurihariduse omandanud Eesti Kunstiakadeemias.

Žüriile avaldas muljet b210 pühendumine arhitektuuri uuenduslikule tõlgendamisele ja see, kuidas nad töötavad arhitektuuri kui muutva jõu teadvustamisel nii Eestis kui väljaspool.

„b210 kaalukas portfoolio näitustest, uurimustest ja haridusprojektidest näitab soovi luua paremat tulevikku, et üha rohkem inimesi oskaks kasutada arhitektuuri võimalusi moodsa maailma keeruliste väljakutsete lahendamisel. b210 isikupärasest lähenemisest on teistel arhitektuuripraktikutel mõndagi õppida, nende vaateviis toob esile tänaste Eesti noorte arhitektide silmapaistva dünaamilisuse,“ sõnas žürii liige, arhitektuuriajakirjanik ja The Architects’ Journal toimetaja Merlin Fulcher.

Arhitektuuribüroo b210 arhitektide tuumik Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi ja Karin Tõugu tähistab tänavu oma 12. ühist tegutsemisaastat. Rühmitus sai alguse juba EKA arhitektuuriõpingute ajal. B210 on loonud platvormi erinevate teemadega tegelemiseks, nende töölauale mahub nii kontekstuaalne disain kui ruumiloome protsesside laiapõhjaline mõtestamine. Kollektiivi jaoks olulisemad valdkonnad on avalik ruum, disain, kureerimine, haridus ja ruuminõu.

B210 esimeste projektide hulka kuuluvad linnainstallatsioonid, Tallinna Arhitektuuribiennaal: Recycling Socialism, Kuressaare kolledži katsebasseini hoone, Tallinna planeeringute juhend, EKA arhitektuuriteaduskonna väljaande Ehituskunsti toimetamine. Läbivalt on b210 olnud aktiivne õppejõud Eesti Kunstiakadeemias ja nõuandja avalikule sektorile: koolidele ja lasteaedade ruumi kaasajastamisel, Eesti looduskeskkonna väärtuse rõhutamisel disainiabil.

Viimase aja tegemistest on tähelepanu pälvinud Maidla loodusvillad, värskelt valminud Eesti Suursaatkond Singapuris, mais avanev  XVIII Veneetsia Arhitektuuribiennaali Eesti paviljon “Kodupeatus”. B210 kolleegid, kes loovad tuumikust laiema seltskonna on Arvi Anderson, Katrin Koov, Helmi Langsepp, Mari Möldre, Nele Šverns, Jekaterina Zakilova, Kristian Taaksalu.

Noore arhitekti preemiale kandideerisid 2023. aastal neli arhitekti või arhitektide kollektiivi: üksikkandidaatidena olid esitatud Joel Kopli ja Tõnis Savi ning kollektiividena – arhitektuuribürood b210 (Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi, Karin Tõugu) ja Arhitekt Must (Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass).  Kõik nominendid on arhitekti kutse omandanud Eesti Kunstiakadeemias.

Noore arhitekti preemia võitja valitakse kuni 40-aastaste Eestis elavate ja töötavate, arhitektide liitu või selle noortesektsiooni kuuluvate arhitektide või kollektiivide seast, kes on olnud omal alal innovaatilised või kelle looming on aidanud kaasa Eesti arhitektuuri tutvustamisele maailmas.

Preemiaks on koostööpartnerite Heldur Meeritsa ja reisibüroo Go Travel toel väljaantav 5000 euro suurune reisitšekk vabalt valitud sihtkohta. Noore arhitekti preemia konkurssi korraldab Eesti Arhitektide Liit. Viimastel aastatel on preemia pälvinud Sille Pihlak ja Siim Tuksam (2017), Laura Linsi ja Roland Reemaa (2019) ning Johan Tali (2021).  Kõik laureaadid on tudeerinud EKA arhitektuuriteaduskonnas.

Käesoleva aasta žüriisse kuulusid arhitektuuriajakirjanik ja The Architects’ Journal toimetaja Merlin Fulcher (London), arhitekt Indrek Allmann (arhitektuuribüroo PLUSS, EAL), arhitekt ja NAP 2021 laureaat Johan Tali (AB molumba, EAL), Metro Capital partner ja Estonian Business Schooli juhatuse liige Mart Habakuk ning LHV grupi nõukogu liige, ettevõtja ning noore arhitekti preemia rahastaja Heldur Meerits.

Preemia nominentidega saab täpsemalt tutvuda noore arhitekti preemia kodulehel.

Jaga sõpradega:

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud