ÕHTU “HOMMIKUGA” EKA GALERIIS

Dolores Hoffmani freskopannoo EKA galeriis. Foto: FOTO: Kristjan Järv

3. septembril algusega kell 17 toimub EKA galeriis freskopannooga seotud tegemisi kokku võttev üritus Õhtu “Hommikuga”. Sõna saavad fresko autor Dolores Hoffmann ning mitmed tema õpilased ja kaasteelised, sh. prototüüpidena teosesse paigutatud sõbrad ja põlvkonnakaaslased. Esitletakse ilmunud raamatut ning viiakse läbi performance, mille käigus kunstnik signeerib töö teisaldatud, iseseisvat järelelu elavaid fragmente.
Kell 18.30 linastub Hoffmanni loometegevust jälgiv dokumentaalfilm “Jagatud valgus”, filmi juhatavad sisse režissöör Kullar Viimne ja produtsent Erik Norkroos. Üritus on tasuta.

Teadaolevalt Eesti varaseim nõukogude perioodist pärinev freskotehnikas monumentaalmaal valmis 1963 aastal Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi diplomitöö kavandi põhjal. EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna professori Hilkka Hiiopi sõnul on tore, et fresko on jõudnud ringiga tagasi EKA-sse: “Freskopannoo “Hommik” oli Dolores Hoffmanni lõputöö. Ta oli EKA tudeng ja hiljem ka pikka aega õppejõud ning nüüd olid EKA tudengid need, kes seda freskot Rahu kinos lahti võtsid ja teisaldasid.” Kokku demonteeriti ja säilitati ligikaudu 50% maalingust, osa sellest on jõudnud EKA muuseumi kogudesse. Näitusel eksponeeritakse hävinud pannood projektsioonina, mille sisse on “istutatud” päästetud fragmendid. Väljapanek võimaldab veelkord vaadelda tingliku tervikuna teost, mida täna enam ei eksisteeri ning mõtiskleda kultuuripärandi säilitamise üle. Näitust saadab samanimeline raamat, mis annab ülevaate pannoo loomis- ja demonteerimisprotsessist kogu selle keerukuses.

Eesti Kunstiakadeemia galeriis (Põhja pst 7) on näitus Rahutu “Hommik” avatud kuni 7. septembrini.

Näituse tiim: Hilkka Hiiop, Reeli Kõiv, Frank Lukk, Taavi Tiidor, Maris Veeremäe, Andres Uueni.
Näitus Rahutu “Hommik” jääb EKA galeriis avatuks 7.septembrini.

Jaga sõpradega:

Postitas Reeli Kõiv
Viimati muudetud