Peaminister kinnitas valitsuse ühtset poliitilist tahet ehitada Kunstiakadeemia Rauaniidi hoone valmis

15. detsembril, 2015 aset leidnud Riigikogu istungil, kus peaminister Taavi Rõivas tegi ülevaate teadus- ja arendustegevuse olukorrast ning valitsuse poliitikast selles valdkonnas, kinnitas peaminister taaskord valitsuse poliitilist tahet ehitada valmis Kotzebue tänavale kavandatud Eesti Kunstiakadeemia Rauaniidi hoone.

Rõivas väljendas oma seisukohta vastates kultuurikomisjoni liikme, Kunstiakadeemia vilistlase Yoko Alenderi küsimusele “Millal leiab kunstiakadeemia olukord lahenduse. Millal uus maja tuleb?”

Väljavõte stenogrammist:

Yoko Alender:

Aitäh, lugupeetud peaminister, sisuka ettekande eest ja ka arutelu eest kultuurikomisjonis! Tahan puudutada disaini teemat – disain kui mõtlemine. Disain, mis loob tõesti kõrgemat tootlikkust, kõrgemat, suuremat lisandväärtust, mida me kõik, olgu siis peenlihvimine või olgu see tegelikult järgmine suur samm, mida me vajaksime, suurem tootlikkus. Eestis õpetatakse disaini peamiselt kunstiakadeemias. Natukene teeb muret mulle, kunstiakadeemia vilistlasena, millal leiab kunstiakadeemia olukord lahenduse. Millal uus maja tuleb?

Peaminister Taavi Rõivas:

Aitäh! Ma mõtlesin, kuhu see küsimus välja viib. Ma tahtsin kogu selle küsimuse mõttekäiguga kindlasti nõustuda, sellepärast et tõepoolest, kui niimoodi väga lihtsustatult öelda, siis tööstusrevolutsioon aitas kaasa sellele, et ühe inimese kohta rohkem toota. Aga kui me soovime järgmist taset, jällegi ma hästi lihtsustan, siis tuleb toota kõrgema lisandväärtusega, ihaldusväärsemaid tooteid ja siin ei saa disainist üle ega ümber. Nüüd, mis puudutab Kunstiakadeemia uut maja, siis mina olen küll teadmise juures, seda on võimalik õige pea avatavast Haridus- ja Teadusministeeriumi meetmest rahastada. Ma ei ole päris kindel, kas ma tohin seda peaministrina ametlikult öelda. Me oleme tegelikult valitsuses kokku leppinud, et meie jaoks on see oluline objekt. Ma ei tea, kas seal on mingid spetsialistid, kes peavad kuidagi abikõlbulikkust hindama ja ega ma nüüd oma toetust avaldades kuidagi neid ebaseaduslikult ei mõjuta. Aga ma loodan, et ma seda ei tee, kui ma ütlen, et minu meelest väärib kunstiakadeemia hoone kindlasti ehitamist. Vast ma ei räägi suurt saladust välja, kui ütlen, et väliskülalised käivad ja ma oma kabineti rõdult näitan Põhja-Tallinnat kui väga arenevat piirkonda, peaaegu alati saab ka öeldud, et vaat see maja, mis praegu seal nukralt seisab, et sinna tuleb meie kunstiakadeemia, mis tegelikult annab kogu piirkonnale loodetavasti veelgi sellist mõnusat boheemlaslikku sära juurde. Mina usun küll sellesse, et kunstiakadeemia tuleb valmis ehitada. Seda tuleks teha läbi euromeetme ja ma loodan, et kogu see protseduurika ja kõik see, mis ühe korraliku meetme juurde käib, tuleb poliitilise tahtega kaasa. See poliitiline tahe on meil valitsuses ühine kolme osapoole vahel.

Riigikogu istungit on võimalik järelvaadata allpool, Alenderi küsimus algab ca 1:48:50. Istungi stenogramm on täismahus leitav siin

Jaga sõpradega:

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud