Reet Aus ajakirjas Fashion and Textile

Vanemteadur Reet Aus. Foto: Mariann Jüriorg

Ilmus teadusartikkel väärtustava taaskasutuse metoodika ja ringmajanduse mudeli juurutamisest moetööstuses. 

Ajakirja Fashion and Textile värskes numbris võtab EKA Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide Labori ringdisaini teadussuuna juht, vanemteadur Reet Aus kokku viieaastase praktikapõhise uuringu tulemused väärtustava taaskasutuse kohta masstootmises.   

Artikkel analüüsib tootmisel eralduvate kangajääkide teket ning kirjeldatakse väärtustava taaskasutuse disaini efektiivsust. Uuringu tulemused näitasid, et olenevalt tehase suurusest on rõivatootmises tekkivate kangajääkide ja tekstiilijäätmete hulk 25–40% kogu kasutatud kangast. Sellest omakorda 50% saab ümbertöödelda uuteks rõivasteks, teatud tüüpi jääkide puhul võib see olla isegi kuni 80%.

Uuringu tulemuste kohaselt on väärtustav taaskasutus parimaks lahenduseks tööstuslike tekstiilijäätmete taaskasutuseks. Nii saavad jäätmed maksimaalset lisandväärtust. Tarbimiseelsete jäätmete väärtustav taaskasutus võimaldab töötada samasuguste ja prognoositavate materjalivoogudega, et toota samasuguseid rõivaid suurtes kogustes. Tekstiilijäätmeid ja ülejääke saab suunata tagasi tootmisse ja taaskasutada uuteks rõivasteks ettevõttesiseselt, suurendades sektorisisest ringmajandust.

Artikli Designing for circular fashion: integrating upcycling into conventional garment manufacturing processes kaasautorid on Harri Moora, Markus Vihma, Reimo Unt, Marko Kiisa ja Sneha Kapur.

Artiklit saab lugeda tellimis- ja registreerimistasudeta siit.

Ajakiri Fashion and Textile edendab teadmisi ja otsib uusi vaatenurki moe- ja tekstiilitööstuses. Ajakirja annab välja mittetulunduslik akadeemiline organisatsioon Korea Rõiva- ja Tekstiili Ühing (Korean Society of Clothing and Textiles), mis on loodud selleks, et anda professionaalne panus teadusuuringutesse ja tööstusharude arendamiseks.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud