Sandra Ernits pälvis Noore Skulptori Preemia 2024

Foto: Siim Lõvi/ERR

Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri osakond kuulutas neljapäeval välja Noore Skulptori Preemia laureaadid.
Esimese auhinna pälvis Sandra Ernits ning EKKM-i eripreemia sai Noah Emanuel Morrison.

Alates 2012. aastast välja antava preemia eesmärk on esile tõsta ja tunnustada skulptuuri ja installatsiooniga tegelevate noorte kunstnike tegevust. Konkursile laekunud 39 autori töö hulgast valis näituse zürii seekord välja 15 teost.

Zürii likme, kuraator Šelda Puķīte sõnul “paistis Sandra Ernitsa skulptuurirühm žüriile silma kui läbimõeldud kunstiprojekt, mis kõrvutab kaunilt selle hapra ja väga eklektilise maailma, kus me praegu elame. Teos kujutab endast teatud dekadentsi, kus sealne maastik näib aeglaselt lagunevat, kuid püsib mingi ime läbi ikka koos. Seda rõhutab meisterlik kombinatsioon leitud tööstuslikest materjalidest ning mänguline ja ornamentaalne paberikasutus.”

Laureaat Sandra Ernits oma tööst “Teibitükiga taevast tagasi hoides” (2023–2024 paber, kipsplaat, leidobjektid): “Seda tapeeti ja mõningaid muid asju, mõtteid ja tundeid on hoitud aastakümneid, et ühel heal päeval nendega oma ümbrust kaunistada. Päeval, mil kõik saab korda ja kodu on ilus, puhas, korras ja värske, nagu me kõik väärime üht kodu olema. Maju, inimkehasid, riike, ideid ja asjade olemust hoiavad koos vähem või rohkem märgatavad struktuurid. Kas neid katvad fassaadid suudavad ise püsti püsida? Võib-olla saab fassaadidest teha uusi struktuure. Mustrid korduvad neis mõlemas. Ja millelgi peab ju kõik püsima. Dekonstruktsioonist üksi ei piisa, eriti kui dekonstrueeritav on sõrmede vahelt minema libisemas, midagi on vaja natukenegi ümber teha ja pöörata. Teipida, puurida, voltida, öösel magama minna vahest, põletada, midagi tunda ja jällegi teipida. Teose pealkiri on parafraas lausest Mudlumi lühijutust „Labürint”, kus ta kirjeldab elamist ebastabiilses keskkonnas, majas, mille katus laseb läbi ja akendest puhub tuul sisse ja lõputu lagunemine paistab igast pinnast.”

Tänavused nominendid olid Sandra Ernits, Iohan Figueroa, Chloé Geinoz, Aurelia Grace Talmon, Erik Hõim, Loora Kaubi, Ellen Emilie Laaksonen, Noah Emanuel Morrison, Sarah Noonan, Elise Marie Olesk, KitKit Para, Inessa Saarits, Asmus Soodla, Sonja Sutt ja Ats-Anton Varustin.

Noore skulptori preemia on varasemalt pälvinud Hanna Piksarv, Sten Saarits, Anna Mari Liivrand, Johannes Valdma, Rosa Violetta Grötsch, Johannes Luik, Siim Elmers, Sarah Nõmm, Junny Yeung ja Mara Kirchberg.

Näitus on Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis avatud 10. märtsini.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud