Selgusid Noore Kunstniku ja Noore Tarbekunstniku 2020 a Preemia laureaadid

Noore kunstniku magistritaseme preemia saajad on Triin KergeSten Eltermaa ning bakalaureuse taseme preemia pälvisid Izabella Neff, Riin Maide ja Nele Tiidelepp!

Noore tarbekunstniku magistritaseme preemia pälvis Sander Haugas ja bakalaureusetaseme preemia sai Eva Volmerson!

 

17. augustil 2020 kuulutati lõputööde TASE ’20 peanäituse avamisel välja Noore Kunstniku ja Noore Tarbekunstniku Preemia magistri laureaadid24. augustil 2020 hõigati EKA lõpuaktusel välja ka bakaulureusetaseme laureaadid.

Triin Kerge lõpetab tänavu Vabade kunstide teaduskonna kaasaegse kunsti magistriõppe. Žürii hinnangul leiti, et tema töö “Siberi lapsed” näol on “valitud tõsine ja nõudlik teema, mida kunstnik suudab Siberisse küüditatud eestlaste laste kaudu avada liigutavalt ja omalaadset samastumise võimalust pakkuvalt. Süvitsiminev film ja uurimustöö suhestub raske ja traumaatilise ajajärguga tundlikult ja liigse hinnangulise paatoseta.” Põhjaliku ja pühendunud töö taustal on Kerge loonud teose, mis ei ole raskekoeline dokumentaal, vaid kunstiteos, mis viib kogeja kaasahaaravalt teemasse. “Siberi lapsed” on lihtne, korraga neutraalne ja ülimalt isiklik.

Sten Eltermaa “Läbipaistvuse registri” võimu ja valitsemise, kontrolli ja usalduse küsimused ning läbipaistvuse teema on demokraatlikus ühiskonnas jätkuvalt aktuaalsed. Žürii sedastab, et
“Kunstnik on nende küsimustega läbi mitme aasta tööd teinud. Valminud fotoseeria “Läbipaistvuse register” toob vaatajani semiootiliselt laetud ülesvõtted erinevate Euroopa võimuinstitutsioonide peegelakendest.” Komisjon hindas Vabade kunstide teaduskonna kaasaegse kunsti magistri, Eltermaa teose teravat ja tabavat metafoorikasutust ning julgust läheneda keerulisele ning poliitilisele teemale, mis on teravalt üleval ka Eesti kaasaegses poliitikas.

Izabella Neff – originaalne omailm, looduse ja inimese suhete tundlik ja rafineeritud mõtestamine, omanäoline autoripositsioon

Nele Tiidelepp – põhjalikult läbi töötatud, poeetiline installatsiooniruum, teksti ja materjali tunnetuslik  ja väljateadlik sidumine.

Riin Maide – mahukas uurimuslik lähenemine linnaruumi kui tajuvälja, sisemonoloogi terviklikkus.

 

Noore Kuntsniku Preemia žüriisse kuulusid Dénes Farkas, Kirke Kangro, Kulla Laas ja Kaido Ole.

 

Disainiteaduskonna ehte ja sepise õppekava magister Sander Haugas paistab silma veenva läbitöötatud traditsiooniliste erialaste teadmiste kasutamise poolest. “Isikupäraste tehnoloogiliste lahenduste leidmine ja monumentaalses, uues kvaliteedis, sepakunsti sidemete taaselustamine kaasaegses arhitektuuris” on Haugase pärusmaa, tõdeb žürii.

Kuna tegemist on “tarbekunsti välja kaasaegse mõtlemisega rikastava erinevaid meediumeid valdava kunstnikuga” tunnustab žürii Disainiteaduskonna keraamika bakalaureusetaseme lõpetajat, Eva Volmersoni Noore Tarbekunstniku Preemiaga.
Pidulikult tunnustab žürii Volmersoni “noore kunstniku selge autoripositsiooni, loomingu unikaalsuse, filosoofilisuse ning tundliku materjalikäsitluse” eest.

Noore tarbekunstniku magistri- ja bakalaureusetaseme preemiate laureaadid valiti EKA disaini ja rakenduskunsti õppekava lõpetajate seast. Selles žüriis osalesid Maria Valdma, Anna-Liisa Laarits, Mare Kelpman, Ketli Tiitsar, Kristiina Nurk ja Tiina Sarapu.

Noore Kunstniku ja Tarbekunstniku Preemia laureaadid valiti nende lõpetajate seast, kes esinevad oma töödega TASE ’20 näitusel.  Preemiafondi annetas Ott Kikas, kummagi stipendiumi suurus on 1500 Eurot.

Jaga sõpradega:

Postitas Pire Sova
Viimati muudetud