„SSSSIII“ EKA Galeriis 02.07.–12.07.2015

Audiovisuaalse ruumiinstallatsiooni “SSSSIII” algseks impulsiks on näitusepinna asukoht Vabaduse väljaku kõrval. 2009. aastal lõplikult valminud esindusväljak peegeldab nii linna kui inimesi. Pakkudes antropoloogilisi, ajaloolisi ning sotsioloogilisi sissevaateid meie kultuuriruumi on Vabaduse väljakul uurimisobjektina oluline väärtus. Antud teos püüab ümber mõtestada kohalolu taju, keskendudes vaataja ja vaadeldava suhtele. Salvestiste põhjal valminud heli- ja videokompositsioon omandab ajatu ning ruumita olemuse kaudu fokusseeriva montaaži, mille käigus on osa informatsiooni eemaldatud ja osa esile tõstetud.

Töö esimeses staadiumis jäädvustas rida kaameraid ja helisalvestusseadmeid möödujaid, nende liikumist ning toiminguid. Audiovisuaalse kompositsiooni lõpp­produktina näeb vaataja Eesti Kunstiakadeemia galeriis unikaalset ruumilist ja ajalist taju ümbermõtestavat installatsiooni. Teos loob näitusepinna seintele 360-kraadilise panoraam­videoprojektsiooni, mida saadab toetav ruumiline helipilt läbi kaheksa helikanali.

“Pikalt Vabaduse väljaku atmosfääri jälgides ja salvestades mõistsime, et esindusväljak on ennekõike mittekoht – avalik ruum nagu lennujaam või mõni suurem rongijaam, kus tunned end nähtamatuna teiste inimeste seas. Rahvarohkes paigas muutuvad ümbritsevad inimesed üha anonüümsemateks, omandades tähelepanu hajumise tulemusena peaaegu näotu ilme. Säilib liikumine, rütm ja kohalolu, millele otsustasimegi oma tähelepanu suunata.”

“SSSS” on kunstniku Sten Saaritsa ja helilooja Sven Sosnitski vaheline koostööprojekt. Duo loob audiovisuaalseid ruumiinstallatsioone. Koostöö sai alguse 2013. aastal teosega “Suur laine”. Seda sümboliseerib ka neli järjestikku kirjutatud ja graafilisel moel laine moodustavat s-tähte.

Tänud: Helena Keskküla, Mihkel Šanin, Pille-Riin Jaik.

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Jaanihanso.

Jaga sõpradega:

Postitas Merilin Talumaa
Viimati muudetud