Tänavastuudio. Arhitektuurne projekteerimine. 01.–06.2021

 

Vihikut saab sirvida SIIN

EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna tänavastuudio võtab vaatluse alla tänavadisaini senise praktika. Kursuse lõppeesmärgina valmib tänavadisaini projekt. Tudengid asetavad valitud tänava linlikku konteksti, pakuvad välja liikluslahenduse, kujundavad ruumi ning vaatlevad ka tänava ning külgnevate hoonete omavahelist suhet.

Tänav ei ole pelgalt liikluskoridor, vaid eluruumi pikendus, mis lihtsustab suhtlust ja teenuseid. Kvaliteetsed tänavad on viis parema keskkonna, energia, äri jm saavutamiseks, ent kaasajal on tänav kaotanud oma ruumilise potentsiaali ja kvaliteedi. Kursus tõstatab küsimuse, miks lepitakse õnnestunud hoonete vahel viletsa keskkonnaga, ning ajendab arhitekte ja urbaniste süvenema tänavadisaini.

Tudengid töötavad stuudios gruppides ning vaatlevad eri tänavaid: kaht teelõiku Narva maanteel, kaht teelõiku Tartu maanteel ning kolme teelõiku Pärnu maanteel. Kursuse algul analüüsitakse antud teelõikude hetkeolukorda: funktsiooni, potentsiaali ja kasutajaid.

Seejärel pakutakse alale loodust, valgustust jm mikroaspekte arvesse võttev läbimõeldud kompleksne kontseptsioon, mille eesmärk on lihtsustada ühistranspordi ning rattaga liiklemist, rahustada autoliiklust ja kujundada jalgsi liikumiseks kvaliteetne keskkond. Lisaks analüüsitakse ettepaneku tagajärjel aset leidvaid tänava kontaktala sotsiaal-majanduslikke muutusi.

 

Juhendajad: Raul Kalvo, Tõnis Savi, Marek Rannala

Koostaja: Joanna Lättemägi

 

EKA Arhitektuuri ja Linnaplaneerimise osakond, 2022

Väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital

 

ISBN 978-9916-619-71-1 (trükis)

ISBN 978-9916-619-72-8 (pdf)

Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud