Taavi Teeveti kujundatud Eesti Teaduste Akadeemia medal professor Mari Moorale

Taavi Teeveti kujudnatud ja teostatud Eesti Teaduste Akadeemia välja antav Alma Tomingase nimeline medal
Prof Mari Moora
Prof. Mari Moora

6. detsembril anti Alma Tomingase nimeline medal Tartu Ülikooli prorektorile, professor Mari Moorale.

Selle medali kavandas ja teostas EKA ehte- ja sepakunsti vilistlane Taavi Teevet.

Alma Tomingase medali statuudi kohaselt tunnustatakse sellega valdkondade ülest sünergiat edendanud Eesti tippteadlast, kes juhib või on juhtinud kõrgetasemelist interdistsiplinaarset teadus- ja arendustööd ja andnud märkimisväärse panuse noore teadlaspõlvkonna kasvatamisesse.

Medal on vormilt rinnakell, mida on ajalooliselt kandnud laboratoorset steriilsust ja täpsust nõudvatel erialadel töötavad inimesed: arstid ja teadlased. Hõbedast raamile kinnituvad medali nimeandja initsiaalid ja ketiga rinnanõel. Kullatud sihverplaat kinnitab laureaadi kõrget kullaproovi ja sellele on graveeritud Alma Tomingase elutöö uurimisobjektid – ravimtaimed – ning medali väljaandja, Eesti teaduste akadeemia logo. Sihverplaadi tagumisele küljele graveeritakse medali laureaadi nimi ja aastaarv.

Mari Moora pälvib esmakordselt välja antava Alma Tomingase medali tänu oma kõrgetasemeline uurimistööle, mis on läbi ja lõhki erialadevaheline. Ta on vaimustavalt ühendanud sügavad teadmised geneetikast ja klassikalise taimeteaduse alustest taimede nähtava ja nähtamatu mitmekesisuse uurimiseks. Ta on toonud meie vaatevälja mulla „tervise“ uutmoodi mõistmise inimsilmale varjatud metagenoomika elurikkuse kaudu, mis kujundab looduses ilmnevaid märgatavaid mustreid nagu paljudele tuntud seente mükoriisa. Tema tööd seovad omavahel DNA-põhiste, taimeteaduse ja ökoloogiliste suurandmete süstemaatilise ja mitmetahulise analüüsi, eluslooduse dünaamika ning looduse ajaloo käsitlemise. Saadud teadmised on äärmiselt olulised nii jätkusuutliku elukeskkonna kui põllumajanduse hoidmise ja arendamise seisukohast.

Mari Moora on nii Eesti tunnustatud teadusjuht, edukas järgmise põlvkonna teadlaste kasvataja, atraktiivne mentor noortele välisteadlastele kui ka korduvalt maailma mõjukaimate hulka valitud hinnatud ekspert ökoloogias ja taimeteaduses. Lisaks on ta kolme täiskasvanud lapse emana ning mitmekordse vanaemana suurepärane eeskuju noortele naisteadlastele, kuidas ühendada edukat teaduskarjääri ja pereelu.

Alma Aline Tomingas (15.11.1900–29.01.1963) oli Eesti ravimiteadlane, kelle teaduslik huvi ühendas farmaatsia, botaanika ja analüütilise keemia. Tema elutööks oli ravimtaimede ja neist valmistatud droogide keemilise koostise uurimine, arendades farmakognoosia keemilist suunda. Alma Tomingas oli esimene eestlasest naisprofessor (1940) ja esimene Eesti naisakadeemik (1946). 

https://www.akadeemia.ee/sundmused/teaduste-akadeemia-uldkogu-istung/

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud