Future of Wood 2022 võitja on 1+x!

1+x: Aneth Traumann (EKA), Triinu Amboja (EKA), Liispet Viira (EKA), Roosmarii Kukk (EKA), Valera Krinberg (EKA), Rasmus Meema (TalTech), Miko Vahane (EKA)

Möödunud nädalavahetusel kogunes Tallinnas 160 arhitektuuri- ja inseneeriatudengit ning erialaspetsialisti, et prototüüpida lahendusi Ukraina ülesehitamise toetamiseks. Arendusnädalavahetuse võitis tiim 1+x, kes arendavad Ukraina sõjas vanemad kaotanud lastele uut kodu, mis tugineb modulaarsel põhupaneelidest süsteemil ning on kasutatav  off-grid lahendusena. 1+x tiim, millest enamuse moodustavad EKA tudengid, võitis tootearenduseks 1000€, Creatomus tarkvara kasutamise eriauhinna ning ESTDEV Eesti Arengukoostöö Keskuse väljakutse.

Future of Wood 2022 võitja 1+x – nutikas modulaarne hoonesüsteem kodu kaotanud lastele

“Ukrainas kasvab vajadus kodu ja vanemad kaotanud laste majutamise ja tugisüsteemi järele. Töötasime välja moodulpereelamu, et pakkuda lastele turvalist keskkonda, mis sobitub SOS-lasteküla kontseptsiooniga,” kirjeldab meeskond oma idee lähtepunkti.

Ukrainas on umbes 2 800 000 riigisiseselt ümberasustatud isikut. Zõtomõri oblastis on neid 70 929, sealhulgas 20 016 last. Riigisiseselt ümberasustatud isikutest kolmandik on lapsed, kes on kaotanud oma vanemad või on sunnitud ilma vanemateta evakueeruma. Ukrainas kasvab vajadus selliste laste majutamiseks ja nende eest hoolitsemiseks, kuna hetkel on nad ajutiselt paigutatud haiglatesse või muudesse avalikesse hoonetesse.

“Eesti Kunstiakadeemias esitlesid 19 meeskonda oma ideid ja demoprojekte. Viiest oma uuenduslikke lahendusi välja pakkunud meeskonnast võitis ESTDEV väljakutse ja Garage48 Future of Wood 2022 ürituse võistkond 1+x, kes lõpetas nädalavahetuse majaga, mis oli arhitektuuriliselt atraktiivne, nutikas ja mis ühendas tabavalt puitu ja kaasaegseid põhupallide kujundusi. Nende disain kasutab päikeseenergiat ja võib töötada väljaspool võrku. Meie tänu ja õnnitlused lähevad Garage48 meeskonnale –oli tohutult inspireeriv näha entusiastlikke meeskondi töötamas Ukraina ülesehitamise nimel,“ ütles ESTDEV Ukraina infrastruktuuri arendusprojektide juht Tarmo Needo.

1+x

48 tunni jooksul arendas tiim modulaarset hoonesüsteemi, mis koosneb nutikast moodulist ja täiendavatest lihtmoodulitest. Esimene väljakutse, mida nädalavahetusel lahendati, oli kasutada konstruktiivse materjalina põhupaneele, et vähendada veelgi hoone keskkonnamõju.

1+x

Teiseks väljakutseks oli lisada off-grid lahendus, sest Ukrainas on ja jätkub probleem elektri- ja veekatkestustega. Küttelahendus tagatakse gaasitrassi ühendusega või lokaalselt gaasiballoonidega. Samuti on võimalus elektri tootmiseks paigaldada katusele päikesepaneelid.

1+x

Et vähendada keskkonnamõjusid ning avaldada positiivset mõju kohalikule majandusele, peaksid 1+x tiimi sõnul olema kõik moodulid toodetud Ukrainas. Põhupaneelid on kohalikult kättesaadavad, rääkimata puidutööstusest ja ehitusettevõtetest. 1+x idee on pakkuda kiiret paigaldust – 72 tunniga püsitatakse olemasolevale postvundamendile viis kõigi tehniliste ühendustega moodulit. Moodulite mõõdud arvestavad kaubaveokite piiranguid ja tõstetakse paika kraanaga. Ühe mooduli brutopind on 7,2 ruutmeetrit ja esialgsete arvutuste kohaselt võiks lihtmoodul maksta ca 500€ ruutmeetri kohta ja nutikas moodul koos kogu tehnilise varustusega umbes 3-4 korda rohkem.

“Kõigepealt peame leidma lisarahastuse, et modulaarset süsteemi edasi arendada siin Eestis ja vajalikus mahus ka prototüüpida. Loodame, et EstDevi toel leiame tööstuspartnereid Ukrainast, et täpsustada esiteks vajadused ja piirangud ning viimaks ka tootmisvõimekus, mis on kohalikult kättesaadav. Näeme suurt potentsiaali jõuda pilootprojekti valmis ehitamiseni,” kirjeldab tiim oma edasisi plaane.

Palju õnne võitjatele ja jõudu edasiseks arendustööks!

Arendusnädalavahetuse finaali on võimalik järele vaadata otseülekande salvestuse vahendusel: https://www.facebook.com/Garage48/videos/1578277199275403

Foto: Silver Gutmann

Fotod: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10158505269702142&type=3

Fotode autor: Silver Gutmann

Garage48, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Teadusagentuuri ning TSENTER Kompetentsikeskuse kaaskorraldamisel toimus arhitektuuri, puidutöötlemise ja metsanduse valdkondadele suunatud arendusnädalavahetus juba kuuendat korda. Garage48 Future of Wood 2022 fookuses olid kerg-, moodul- ja ringhoonete projekteerimis- ja tootmistehnoloogiad, väheväärtusliku biomassi väärindamine ning uudsed puidutooted. Siit leiab ingliskeelse Garage48 ülevaate seekordsest Future of Woodist

Jaga sõpradega:

Postitas Anna Tommingas
Viimati muudetud