Ülevaade

Õppetase: BA
Õppekeel: eesti
Ainepunktide arv: 120 EAP
Õppe kestvus: 3 aastat
Link õppekavale Tahvlis: Klaas, keraamika, ehe ja sepis
Õppekava kood: 206278
Teaduskond: Disainiteaduskond
Õppemaks: tasuta (õppides täiskoormusega)
Erialad: klaas, keraamika, ehe ja sepis (eriala valik tehakse sisseastumisel)

SISSEASTUMISTINGIMUSED on leitavad erialade lehtedelt Klaas, Keraamika, Ehe ja sepis.

Õppekava koondab sarnase suunitlusega erialad – klaasi, keraamika, ehte ja sepise (eriala valik tehakse sisseastumisel) – ning pakub võimaluse nendes valdkondades tegeleda tänapäeva elukeskkonna väga erinevate tahkudega, ühendades erialased oskused kaasaegse kontseptuaalse ja kriitilise mõtlemisega. Esemelist maailma vaadeldakse suhtes ümbritsevaga ja klaasi, keraamikat, ehet ja sepist käsitletakse kui kontseptuaalset filosoofiliste maailmade kandjat. Oluliseks peetakse materjalide ja tehnoloogiliste protsesside olemuse tundmaõppimist ning oskust mõtestada meistrioskuseid kaasaegses kunsti- ja kultuurielus. Õppetöö pakub võimalikult laiapinnalist haridust, annab praktilised oskused, kujundab tudengite eetilist hoiakut kunstniku ja disainerina ning toetab loovust.

Saja aastase tegutsemislooga erialadesse on salvestunud keraamika, klaasi, ehte ja sepise alased parimad teadmised. Kõik juhendajad ja õppejõud on rahvusvaheliselt tunnustatud aktiivsed disainerid ja kunstnikud, kes lisaks meisterlikele oskustele on oma erialade laiemas filosoofilises mõtteväljas olulised eestkõnelejad. Õppides ei omandata vaid vajalikke teadmisi ühe või teise olulise tehnilise võtte sooritamiseks, vaid luuakse suurem aegadeülene maailmapilt. Et ühendada omavahel minevik ja tulevik, rännatakse tagasi “kiviaega”, et kaevata oma kätega maa seest savi või sulatada soomaagist esivanemate kombel rauda. Samas on võimalik tundma õppida nii savi kui metallide 3D printimist. Õpiaja jooksul saab panna end kahtlema varasemate teadmiste osas, kujundada oma loomingulist käekirja, õppida loovettevõtluse aluseid, käia vahetusõpingutel välisülikoolides või praktikal tunnustatud meistrite juures nii kodu kui välismaal, luua sõprust kunstnike, disainerite ja kultuuritegelastega, eksperimenteerida, korraldada näitusi ja muid üritusi.

Õppe alusteks on individuaalsus ja kollektiivsus. Öeldakse, et kes ei suuda armastada iseennast, ei oska armastada ka teisi. Seetõttu on õppetöö aluseks oma tegevuse mõtestamine laiemal väljal. Õpitakse tundma meistrioskuseid ja mõtisklema oma koha üle kultuuriloomes. Tänu väikestele ja kompaktsetele kursustele on võimalik omandada laiemaid teadmisi ka teiste erialade kohta. Kollektiivselt arutatakse kunsti ja disaini alaseid küsimusi. Otsitakse võimalusi panustada ühiskondlikku ellu ja toetada elukeskkonna parimal võimalikul kujul säilimist. Proovitakse protsesse, mida on võimalik teha vaid ühise pingutusena nagu klaasipuhumine, keraamika puupõletus või malmi valamine.

Meid ümbritsevaid esemeid, argistest kohvitassidest pidulike pokaalideni, nimetatakse materiaalseks kultuuriks. Kultuur hoiab inimese minapilti ja loob ühiskondlikku kuuluvustunnet. Paradoksina võiks öelda, et looduse arvel laienev inimkond toodab rohkem asju, kui keegi eales suudaks ära kasutada, samas, kui meie kõigi elu, heaolu ja eneseteadvus sõltub neist samadest esemetest. Seetõttu on õppekava erialad pühendunud tähendusrikaste, kvaliteetsete ja erakordsete esemete loomisele. Soovime luua vähem, aga paremaid asju. Väärtuseid loov materiaalne kultuur võimestab ühiskonna toimimist, keskkonnast hoolimist ja inimeste eneseteostust.

Erialade lehed:

Heida meie tegemistele pilk ka sotsiaalmeedias:

Instagram: @eka_klaas; @eka_keraamika; @eaajewelleryandblacksmithing Facebook: EKAklaasikunst; ekakeraamika; metaldepartment