Keraamika

Erialaste oskuste hoidmine ja arendamine
Keraamikat on Eesti Kunstiakadeemias järjepidevalt õpetatud  juba 1923. aastast alates. EKA keraamika erialal tegeletakse keraamikaga nii disaini kui kunsti suunalt, andes seejuures mitte ainult traditsioonilisi erialaseid teadmisi ja oskusi, vaid katsetades ka uusi tehnilisi võimalusi.

Mitmekülgne materjal
Savi ja sellest valmiv keraamika on materjal, mille omadused võimaldavad selle kasutamist väga erinevates valdkondades. Keraamika ümbritseb meid pea kõikjal nii tarbeesemete, sanitaarkeraamika, telliste kui ka seina- ja põrandaplaatidena. Keraamikat kasutatakse nii meditsiini- kui helitehnikas, aga ka kosmosetehnoloogia valdkondades.

Lisaks praktilistele kasutusaladele on savi kui plastilist eneseväljendust võimaldav materjal paelunud inimeste tähelepanu juba aastatuhandeid. Ka kaasaegsete kunstnike väljendusvahendina on savi viimasel kümnendil taas populaarseks muutunud. 

Facebook

Tudengite näitus Põhjala tehases 2020

Näitusel osalesid: Keidi Jaakson, Triin Türnpuu, Triin Lehismets, Jekaterina Burlakova, Sanna Särekanno, Katri Jürimäe. Juhendaja oli Ingrid Allik

3D saviprindi suveakadeemia 2019

3D saviprindi suveakadeemia 2017

Tuleskulptuur Noblessneris

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia keraamika eriala pakub eesti keelset keraamikaharidust, kus põimuvad disain ja kunst, puupõletus ja 3D-saviprintimine.  Tihedad rahvusvahelised suhted, välistudengite huvi, EKA keraamikaosakonna vilistlaste esinemised ja auhinnad näitustelt ning konkurssidelt on erialaõppe taseme näitajaks. 

Keraamika osakonna õppejõud on oma eriala tunnustatud meistrid ja kunstnikud. Osakond on aastate jooksul loonud märkimisväärselt tihedad suhted erialainimestega üle maailma. Keraamikud on üks pere, keda seob kirg ja huvi materjali vastu.

Õppekava

Keraamika erialal saab õppida nii bakalaureuse- kui ka magistritasemel. Keraamika on üks neljast erialast (õppesuunast) bakalaureusetaseme ühendõppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis. Sisseastumiskatsed on õppekava erialadel ühesugused.

Esimesel semestril õpivad kõigi õppesuundade üliõpilased koos. Saadakse ülevaade õppekava erialadest ja algpädevused joonistamises, värviõpetuses, kompositsioonis. Alates teisest semestrist on õpe eelkõige erialapõhine, aga mõndagi toimub õppekaval ühiselt. Koondõppekava annab võimaluse tutvuda erinevate õppemeetodite, materjalide, tehnoloogiate ja töökodadega ning kasutada seda oma projektide teostamisel. Samuti on võimalik teha koostööd teiste erialade ja töökodadega nii disainiteaduskonnas kui akadeemias laiemalt.

Bakalaureusetaseme õppemahust ligi poole moodustab erialaõpe. Õppes on oluline koht mitmekülgsel erialasel ettevalmistusel loominguliseks stuudiotööks ja individuaalseks arenguks. Õpitakse tarbe- ja vabavormide kavandamist ja valmistamist, glasuuride tehnoloogiat, keraamika ajalugu jpm. Kursuste raames omandatakse oskusi erinevates savi vormimise ja valamise tehnikates, kipsitöös ja 3D-printimises, aga ka enda tööde esitlemisel ja näituse korraldamisel. 

Komplekssete erialaprojektide seas on nii kontseptuaalse, funktsionaalse kui ka väikeseeria fookusega projekte, mida võimalusel tehakse koostöös ettevõtetega.

Magistritaseme õpe toimub paralleelselt eesti keelsel õppekaval Disain ja rakenduskunst ning inglise keelsel õppekaval Design and Crafts.

Magistriõppes oodatakse üliõpilaselt süvenemist ühel valitud teemal. Peetakse oluliseks individuaalsete teadmiste-oskuste arendamist, et iga üliõpilane leiaks oma koha keraamikamaailmas ning just temale sobiva, meeldiva, jõukohase ja motiveeriva tegevuse.

Ollakse avatud erinevatele huvidele ja tehnoloogiatele, mida keraamika pakub. Seetõttu on erialaainetes õpetamismeetodiks enamasti individuaalne juhendamine.  

Osakonna rahvusvahelised kontaktid ja koostööprojektid ning igakülgne toetus võimaldab üliõpilastel osaleda rahvusvahelistes vahetusprogrammides. 

Kellena saab töötada?

Keraamikaosakonna vilistlased loovad endale sageli ise töökoha, asutades väikeettevõtte. Paljud neist osalevad kunstnike ja disaineritena rahvusvahelises kunstielus – näitustel, residentuurides, konkurssidel. 

Levinud on ka võimalus töötada huviringi juhendajana või end täiendada ja saada keraamika õpetajaks üldhariduskoolis. Keraamika osakonna vilistlased õpetavad keraamikat ka mitmes ametikoolis.

 

Autor Katri Jürimäe_foto Aurelia Minev
3. krs tööd ARSis_foto Tiit Rammul
3. krs tööd ARSis_foto Tiit Rammul
Toit ja nõu_foto Katrin Press
Oksana Teder, magistritöö TASE näitusel, osa
Keraamika labor
Keraamika töökoda
unnamed (8)
3. krs portselannõud_esitlus tellijale
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
Tohisoo ahju kütmine
Praktika_Ruhnu
Ruhnu_Pegasus
20170812_113800_HDR
3. krs tööde hindamine
Autor Elize Hiiop_foto Aurelia Minev
3D-saviprint_foto Aurelia Minev
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
Aluse autor Margit Terasmees
Kausi autor Aleksandra Kazanina
Anuma autor Helena Tuudelepp
Taldriku autor Kristel Ojasuu
Aluse autor Oksana Teder
Keraamika eriala tegemised

Uudised ja sündmused

Raku keraamika_foto_Andres Lõo6

Raku põletus EKA keraamika I kursusega

EKA keraamika osakonnas 14. oktoobril toimunud raku põletamisel viljeldi lääne modifikatsiooni sellest tehnoloogiast, sest eesmärk oli saada esteetilist tulemust, mida elektriahjudega on võimatu saavutada. Raku on jaapanikeelne 16. sajandist pärit keraamika tehnoloogia termin, ka esteetilises ja filosoofilises plaanis. Lisaks veel perekonna nimi.  EKA keraamikud põletavad gaasiga. Selline ahi ...
Tulvab olemisse - Galerii Pallas

EKA kunstnikud Eesti Kujurite Ühenduse aastanäitusel

Tulvab olemisse. Eesti VIII pisiplastika näitus ja Eesti Kujurite Ühenduse aastanäitus, Galeriis Pallas 22.09.2021 – 23.10.2021 Pallase galeriis avatakse kolmapäeval, 22. septembril kell 17.30 kaheksas Eesti pisiplastika näitus, millest olulise osa moodustab Eesti Kujurite Ühenduse aastanäitus.  Osalevate kunstnike seas ohtralt EKA vilistlasi, õppejõude, ümarplastitsiste ning kujureid.  ...
eka-toit_ja_n6u foto_Katrin Press

EKAlased Disainiööl 2021

Disainiööl saab näha Eesti Disainerite Liidu taaskasutusteemalist näitust SECOND CHANCE, mille raames on väljas ka Eesti Kunstiakadeemia ja Fotografiska restorani koostööprojekt "Toit ja nõu". Näituse, sooja vastuvõtu osaliseks saanud, esmaesitlus oli sellesuvisel Veneetsia disainibiennaalil. EKA keraamika, klaasi, ehte- ja sepiskunsti eriala tudengid kavandasid koostöös Fotografiska Tallinn ...
EKMj61485FK4603_av_pisipilt+

Valli Eller ja Helene Kuma mälestusnäituse avamine 7. septembril

Tähistame sel sügisel Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakonna eestvõttel kahe silmapaisva naiskeraamiku sünniaastapäevi. Helene Kumal täitub 7. septembril 100 aastat sünnist ja Valli Elleril 19. oktoobril 115 aastat. Sel puhul korraldame EKA 2. korruse avatud alal nende loomingut ja õpetamisega seotud tegevust kajastava näituse. Näituse pidulik avamine toimub 7. septembril kell 14.00   ...
Helene Kuma vaas OP

Silmapaistvate keraamikute sünnipäevanäitus EKAs

Tähistame sel sügisel Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakonna eestvõttel kahe silmapaisva naiskeraamiku sünniaastapäevi.    Helene Kumal täitub 7. septembril 100 aastat sünnist ja Valli Elleril 19. oktoobril 115 aastat. Sel puhul korraldame EKA 2. korruse avatud alal nende loomingut ja õpetamisega seotud tegevust kajastava näituse. Näituse pidulik avamine toimub 7. septembril kell 14.00 * ...
Karin Kreek Foto Anneliis Reili

Karin Kreekile Ott Kikkase Noore Tarbekunstniku BA stipendium

Žürii üksmeelsel otsusel läheb selle aasta Ott Kikkase Noore Tarbekunstniku BA stipendium Karin Kreekile. 18. juunil, 2021 kogunenud zürii, koosseisus Raili Keiv (esimees), Liisbeth Kirss, Johanna Ulfsak, Karl-Christoph Rebane ja Rait Lõhmus täheldas, et laureaat Karin Kreegi puhul torkab silma tema tööde tugevus eri tasanditel. Ta on osav loo jutustaja nii kontseptuaalselt kui visuaalselt. ...
IMG-5044

Portfooliote kaitsmine

8. juunil kell 9–11.30 saab EKA TV kaudu jälgida keraamika osakonna bakalaureuuseõppe portfooliote kaitsmist. Link: https://tv.artun.ee/keraamikakaitsmine
Kohal(ik)

Keraamika ja klaasikunsti tudengite näitus „Kohal(ik)“

EKA 2. kursuse keraamika ja klaasikunsti tudengite ühisnäitus „Kohal(ik)“ Salme kultuurikeskuses on osa Tallinna rakenduskunsti triennaali „Kumab läbi“ satelliitprogrammist. Näitusel on esitatud kümne üliõpilase tööd, millega noored kunstnikud pööravad tähelepanu meid ümbritsevatele kohtadele ning elanikele, kes neid kohti hõivavad. Tudengid on asetanud end vaatlejate rolli, kust püüavad ...
  • Disain ja rakenduskunst magistrikursusel õpid analüüsima ja struktureerima oma mõtteid ning lisaks ka visualiseerima neid parimal viisil. Kursus annab võimaluse eksperimenteerida oskustega ja neid lihvida oma spetsiifilisel alal, saades samal ajal uusi teadmisi disaini parktilisest poolest, nagu kaubamärgi loomine ja tootearendus.
    Maria Sidorenko
    MA Disain ja rakenduskunst (Keraamika) '16
    Upstairs Shop disainer ja kaasomanik

Tudengite tööd

Kalavaagen Sadhu kohvikule ja Kuursaalile. Ingrid Allik, Urmas Puhkan
_MG_7374
Treivõistlus 2013
Aed 2016
2016. aasta töötuba
Liisa töö
Mart Vaarpuu töö. Foto: Eve Hint
2017