Keraamika

Erialaste oskuste hoidmine ja arendamine
Keraamikat on Eesti Kunstiakadeemias järjepidevalt õpetatud  juba 1923. aastast alates. EKA keraamika erialal tegeletakse keraamikaga nii disaini kui kunsti suunalt, andes seejuures mitte ainult traditsioonilisi erialaseid teadmisi ja oskusi, vaid katsetades ka uusi tehnilisi võimalusi.

Mitmekülgne materjal
Savi ja sellest valmiv keraamika on materjal, mille omadused võimaldavad selle kasutamist väga erinevates valdkondades. Keraamika ümbritseb meid pea kõikjal nii tarbeesemete, sanitaarkeraamika, telliste kui ka seina- ja põrandaplaatidena. Keraamikat kasutatakse nii meditsiini- kui helitehnikas, aga ka kosmosetehnoloogia valdkondades.

Lisaks praktilistele kasutusaladele on savi kui plastilist eneseväljendust võimaldav materjal paelunud inimeste tähelepanu juba aastatuhandeid. Ka kaasaegsete kunstnike väljendusvahendina on savi viimasel kümnendil taas populaarseks muutunud. 

 

Facebook

Tudengite näitus Põhjala tehases 2020

Näitusel osalesid: Keidi Jaakson, Triin Türnpuu, Triin Lehismets, Jekaterina Burlakova, Sanna Särekanno, Katri Jürimäe. Juhendaja oli Ingrid Allik

3D saviprindi suveakadeemia 2019

3D saviprindi suveakadeemia 2017

Tuleskulptuur Noblessneris

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia keraamika eriala pakub eesti keelset keraamikaharidust, kus põimuvad disain ja kunst, puupõletus ja 3D-saviprintimine.  Tihedad rahvusvahelised suhted, välistudengite huvi, EKA keraamikaosakonna vilistlaste esinemised ja auhinnad näitustelt ning konkurssidelt on erialaõppe taseme näitajaks. 

Keraamika osakonna õppejõud on oma eriala tunnustatud meistrid ja kunstnikud. Osakond on aastate jooksul loonud märkimisväärselt tihedad suhted erialainimestega üle maailma. Keraamikud on üks pere, keda seob kirg ja huvi materjali vastu.

Õppekava

Keraamika erialal saab õppida nii bakalaureuse- kui ka magistritasemel. Keraamika on üks neljast erialast (õppesuunast) bakalaureusetaseme ühendõppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis. Sisseastumiskatsed on õppekava erialadel ühesugused.

Esimesel semestril õpivad kõigi õppesuundade üliõpilased koos. Saadakse ülevaade õppekava erialadest ja algpädevused joonistamises, värviõpetuses, kompositsioonis. Alates teisest semestrist on õpe eelkõige erialapõhine, aga mõndagi toimub õppekaval ühiselt. Koondõppekava annab võimaluse tutvuda erinevate õppemeetodite, materjalide, tehnoloogiate ja töökodadega ning kasutada seda oma projektide teostamisel. Samuti on võimalik teha koostööd teiste erialade ja töökodadega nii disainiteaduskonnas kui akadeemias laiemalt.

Bakalaureusetaseme õppemahust ligi poole moodustab erialaõpe. Õppes on oluline koht mitmekülgsel erialasel ettevalmistusel loominguliseks stuudiotööks ja individuaalseks arenguks. Õpitakse tarbe- ja vabavormide kavandamist ja valmistamist, glasuuride tehnoloogiat, keraamika ajalugu jpm. Kursuste raames omandatakse oskusi erinevates savi vormimise ja valamise tehnikates, kipsitöös ja 3D-printimises, aga ka enda tööde esitlemisel ja näituse korraldamisel. 

Komplekssete erialaprojektide seas on nii kontseptuaalse, funktsionaalse kui ka väikeseeria fookusega projekte, mida võimalusel tehakse koostöös ettevõtetega.

Magistritaseme õpe toimub paralleelselt eesti keelsel õppekaval Disain ja rakenduskunst ning inglise keelsel õppekaval Design and Crafts.

Magistriõppes oodatakse üliõpilaselt süvenemist ühel valitud teemal. Peetakse oluliseks individuaalsete teadmiste-oskuste arendamist, et iga üliõpilane leiaks oma koha keraamikamaailmas ning just temale sobiva, meeldiva, jõukohase ja motiveeriva tegevuse.

Ollakse avatud erinevatele huvidele ja tehnoloogiatele, mida keraamika pakub. Seetõttu on erialaainetes õpetamismeetodiks enamasti individuaalne juhendamine.  

Osakonna rahvusvahelised kontaktid ja koostööprojektid ning igakülgne toetus võimaldab üliõpilastel osaleda rahvusvahelistes vahetusprogrammides. 

Kellena saab töötada?

Keraamikaosakonna vilistlased loovad endale sageli ise töökoha, asutades väikeettevõtte. Paljud neist osalevad kunstnike ja disaineritena rahvusvahelises kunstielus – näitustel, residentuurides, konkurssidel. 

Levinud on ka võimalus töötada huviringi juhendajana või end täiendada ja saada keraamika õpetajaks üldhariduskoolis. Keraamika osakonna vilistlased õpetavad keraamikat ka mitmes ametikoolis.

 

Keraamiline dimensioon
_TR_7641
_TR_7656
nõud
20170811_150434_HDR
20181127_151453_HDR
IMG_4198 (2)
IMG_4166 (1)
IMG_6942
IMG_6981
IMG_7067
IMG_7098
20181127_151430_HDR
eka-toit_ja_n6u_KatrinPress-_DSC5258-Edit (1)
IMG_3947
IMG_4020
20170812_113800_HDR
DSC_3526
unnamed
IMG_3675
unnamed (8)
unnamed (1)
IMG_3620
SONY DSC
20180124-0036
20180124-0038
20180124-0065
20180124-0066
20180124-0104
_MG_7268
_MG_7279
_MG_7313
_MG_7325
_MG_7357
_MG_7371
Keraamika eriala tegemised

Uudised ja sündmused

kaasnähtused4

“Kaasnähtused” – EKA tudengite näitus ARSi projektiruumis

Alates reedest, 11. detsembrist on ARS Projektiruumis avatud EKA kolme eriala tudengite ühisnäitus "Kaasnähtused". EKA 2. kursuse tudengid ehte- ja sepakunsti, klaasikunsti ning keraamika osakondadest esitlevad esimesel ühisel kunstinäitusel installatiivse loomuga teoseid, mis kehastavad erinevaid mateeria varjundeid ja kaasmõjusid. Valguse ja varju piiril ekslev audiovisuaalsest meediast ...
Juss Heinsalu

Juss Heinsalu kunstnikuvestlus reedel, 27. novembril EKA Galeriis

Olete oodatud kuulama Juss Heinsalu kunstnikuvestlust isikunäitusel "AL₂SI₂O₅(OH)₄" 27. novembril, kell 12. Vestlust viib läbi ehte-ja sepakunsti osakonnajuhataja Piret Hirv. Räägitakse loomeprotsessist ja laiemalt materjalipõhisest kunstist.  Juss Heinsalu on õppinud Eesti Kunstiakadeemias keraamikat ning omandanud vabade kunstide magistri NSCAD Ülikoolis Kanadas. Igapäevaselt tegeleb ...
bio-pic-jonathan-keep

Jonathan Keep’i avatud loeng EKA TVs

EKA Galeriis vastavatud näituse "Keraamiline dimensioon" raames toimub sel neljapäeval, 26. novembril, kell 13.00 3D saviprintimise pioneeri Jonathan Keep'i avatud loeng „10 aastat 3D-saviprintimist“ EKA TV vahendusel.  Jonathan Keep alustas tegevust keraamikuna 30 aastat tagasi Lõuna-Aafrikas. 1986. aastast alates elab ja töötab ta Inglismaal, Suffolkis. Digitaalse tehnoloogiaga hakkas ...
Urmas ja Lauri

Intervjuu näituse “Keraamiline dimensioon” tegijatega

Teisipäeval, 10. novembril kell 17 avatakse EKA Galeriis Urmas Puhkani, Lauri Kiluski ja Martin Melioranski korraldatud rahvusvahelise keraamika töötoa-näitus „Keraamiline dimensioon” ja selle kõrval ka Juss Heinsalu isikunäitus „AL₂SI₂O₅(OH)₄”. „Keraamiline dimensioon” raames tuleb EKA Galeriisse avatud saviprindi labor, mis on avatud kõigile. Kuna kunsti vallas on aina enam maad võtnud ...
Juss Heinsalu 1

Intervjuu Juss Heinsaluga – Kuidas kohtuvad kunst ja teadustöö

Teisipäeval, 10. novembril kell 17 avame EKA Galeriis Lauri Kiluski, Martin Melioranski ja Urmas Puhkani korraldatud keraamika töötoa-näituse “Keraamiline dimensioon” kõrval Juss Heinsalu isikunäituse“AL₂SI₂O₅(OH)₄”. EKAs keraamikat õppinud ja vabade kunstide magistrikraadi NSCAD Ülikoolis Kanadas omandanud Juss Heinsalu tegeleb materjalipõhise loome- ja uurimistööga ning on üks Kohila ...
Print

“Al₂Si₂O₅(OH)₄” ja “Keraamiline dimensioon” EKA Galeriis 10–28.11.2020

Teisipäeval, 10. novembril kell 17 avame EKA Galeriis Juss Heinsalu isikunäituse  "AL₂SI₂O₅(OH)₄" ning Lauri Kiluski, Martin Melioranski ja Urmas Puhkani korraldatud rahvusvahelise keraamika töötoa-näituse "Keraamiline dimensioon". Näitused jäävad avatuks kuni 28. novembrini. Sissepääs näitusele ja avamisele toimub Kotzebue tänavalt. Palume avamisel kanda maski. Al₂Si₂O₅(OH)₄ Juss ...
_TR_7644

“Metamorfoosid”

EKA Keraamika tudengid valmistasid 2020 kevadsemestril õppeaine "Objekt eksterjööri" raames ARS Kunstilinnaku hoovile skulptuuri "Metamorfoosid". Iga kolmanda kursuse tudeng pakkus välja oma skulpturaalse visiooni korstna ümrusse. Väljavalituks osutus Eva Volmersoni töö, mille tudengid eriolukorrast sõltumata teostasid kodustes tingimustes ja põletasid ARS Keraamikakeskuse uues gaasiaahjus. ...
Sander Haugas ja rektor

Selgusid Noore Kunstniku ja Noore Tarbekunstniku Preemia laureaadid

Noore kunstniku magistritaseme preemia saajad on Triin Kerge, Sten Eltermaa ning bakalaureuse taseme preemia pälvisid Izabella Neff, Riin Maide ja Nele Tiidelepp! Noore tarbekunstniku magistritaseme preemia pälvis Sander Haugas ja bakalaureusetaseme preemia sai Eva Volmerson! 17. augustil 2020 kuulutati lõputööde TASE ’20 peanäituse avamisel välja Noore Kunstniku ja Noore Tarbekunstniku ...
  • Disain ja rakenduskunst magistrikursusel õpid analüüsima ja struktureerima oma mõtteid ning lisaks ka visualiseerima neid parimal viisil. Kursus annab võimaluse eksperimenteerida oskustega ja neid lihvida oma spetsiifilisel alal, saades samal ajal uusi teadmisi disaini parktilisest poolest, nagu kaubamärgi loomine ja tootearendus.
    Maria Sidorenko
    MA Disain ja rakenduskunst (Keraamika) '16
    Upstairs Shop disainer ja kaasomanik

Tudengite tööd

Mart Vaarpuu töö. Foto: Eve Hint
Aed 2016
Treivõistlus 2013
_MG_7374
2016. aasta töötuba
Tagurpidi aed. 08.09.2015 Foto: Tiit Rammul
2017
Liisa töö