Keraamika

Erialaste oskuste hoidmine ja arendamine
Keraamikat on Eesti Kunstiakadeemias järjepidevalt õpetatud  juba 1923. aastast alates. EKA keraamika erialal tegeletakse keraamikaga nii disaini kui kunsti suunalt, andes seejuures mitte ainult traditsioonilisi erialaseid teadmisi ja oskusi, vaid katsetades ka uusi tehnilisi võimalusi.

Mitmekülgne materjal
Savi ja sellest valmiv keraamika on materjal, mille omadused võimaldavad selle kasutamist väga erinevates valdkondades. Keraamika ümbritseb meid pea kõikjal nii tarbeesemete, sanitaarkeraamika, telliste kui ka seina- ja põrandaplaatidena. Keraamikat kasutatakse nii meditsiini- kui helitehnikas, aga ka kosmosetehnoloogia valdkondades.

Lisaks praktilistele kasutusaladele on savi kui plastilist eneseväljendust võimaldav materjal paelunud inimeste tähelepanu juba aastatuhandeid. Ka kaasaegsete kunstnike väljendusvahendina on savi viimasel kümnendil taas populaarseks muutunud. 

Facebook

Tudengite näitus Põhjala tehases 2020

Näitusel osalesid: Keidi Jaakson, Triin Türnpuu, Triin Lehismets, Jekaterina Burlakova, Sanna Särekanno, Katri Jürimäe. Juhendaja oli Ingrid Allik

3D saviprindi suveakadeemia 2019

3D saviprindi suveakadeemia 2017

Tuleskulptuur Noblessneris

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia keraamika eriala pakub eesti keelset keraamikaharidust, kus põimuvad disain ja kunst, puupõletus ja 3D-saviprintimine.  Tihedad rahvusvahelised suhted, välistudengite huvi, EKA keraamikaosakonna vilistlaste esinemised ja auhinnad näitustelt ning konkurssidelt on erialaõppe taseme näitajaks. 

Keraamika osakonna õppejõud on oma eriala tunnustatud meistrid ja kunstnikud. Osakond on aastate jooksul loonud märkimisväärselt tihedad suhted erialainimestega üle maailma. Keraamikud on üks pere, keda seob kirg ja huvi materjali vastu.

Õppekava

Keraamika erialal saab õppida nii bakalaureuse- kui ka magistritasemel. Keraamika on üks neljast erialast (õppesuunast) bakalaureusetaseme ühendõppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis. Sisseastumiskatsed on õppekava erialadel ühesugused.

Esimesel semestril õpivad kõigi õppesuundade üliõpilased koos. Saadakse ülevaade õppekava erialadest ja algpädevused joonistamises, värviõpetuses, kompositsioonis. Alates teisest semestrist on õpe eelkõige erialapõhine, aga mõndagi toimub õppekaval ühiselt. Koondõppekava annab võimaluse tutvuda erinevate õppemeetodite, materjalide, tehnoloogiate ja töökodadega ning kasutada seda oma projektide teostamisel. Samuti on võimalik teha koostööd teiste erialade ja töökodadega nii disainiteaduskonnas kui akadeemias laiemalt.

Bakalaureusetaseme õppemahust ligi poole moodustab erialaõpe. Õppes on oluline koht mitmekülgsel erialasel ettevalmistusel loominguliseks stuudiotööks ja individuaalseks arenguks. Õpitakse tarbe- ja vabavormide kavandamist ja valmistamist, glasuuride tehnoloogiat, keraamika ajalugu jpm. Kursuste raames omandatakse oskusi erinevates savi vormimise ja valamise tehnikates, kipsitöös ja 3D-printimises, aga ka enda tööde esitlemisel ja näituse korraldamisel. 

Komplekssete erialaprojektide seas on nii kontseptuaalse, funktsionaalse kui ka väikeseeria fookusega projekte, mida võimalusel tehakse koostöös ettevõtetega.

Magistritaseme õpe toimub paralleelselt eesti keelsel õppekaval Disain ja rakenduskunst ning inglise keelsel õppekaval Design and Crafts.

Magistriõppes oodatakse üliõpilaselt süvenemist ühel valitud teemal. Peetakse oluliseks individuaalsete teadmiste-oskuste arendamist, et iga üliõpilane leiaks oma koha keraamikamaailmas ning just temale sobiva, meeldiva, jõukohase ja motiveeriva tegevuse.

Ollakse avatud erinevatele huvidele ja tehnoloogiatele, mida keraamika pakub. Seetõttu on erialaainetes õpetamismeetodiks enamasti individuaalne juhendamine.  

Osakonna rahvusvahelised kontaktid ja koostööprojektid ning igakülgne toetus võimaldab üliõpilastel osaleda rahvusvahelistes vahetusprogrammides. 

Kellena saab töötada?

Keraamikaosakonna vilistlased loovad endale sageli ise töökoha, asutades väikeettevõtte. Paljud neist osalevad kunstnike ja disaineritena rahvusvahelises kunstielus – näitustel, residentuurides, konkurssidel. 

Levinud on ka võimalus töötada huviringi juhendajana või end täiendada ja saada keraamika õpetajaks üldhariduskoolis. Keraamika osakonna vilistlased õpetavad keraamikat ka mitmes ametikoolis.

 

Autor Katri Jürimäe_foto Aurelia Minev
3. krs tööd ARSis_foto Tiit Rammul
3. krs tööd ARSis_foto Tiit Rammul
Toit ja nõu_foto Katrin Press
Oksana Teder, magistritöö TASE näitusel, osa
Keraamika labor
Keraamika töökoda
unnamed (8)
3. krs portselannõud_esitlus tellijale
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
Tohisoo ahju kütmine
Praktika_Ruhnu
Ruhnu_Pegasus
20170812_113800_HDR
3. krs tööde hindamine
Autor Elize Hiiop_foto Aurelia Minev
3D-saviprint_foto Aurelia Minev
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
Aluse autor Margit Terasmees
Kausi autor Aleksandra Kazanina
Anuma autor Helena Tuudelepp
Taldriku autor Kristel Ojasuu
Aluse autor Oksana Teder
Keraamika eriala tegemised

Uudised ja sündmused

Karin Kreek Foto Anneliis Reili

Karin Kreekile Ott Kikkase Noore Tarbekunstniku BA stipendium

Žürii üksmeelsel otsusel läheb selle aasta Ott Kikkase Noore Tarbekunstniku BA stipendium Karin Kreekile. 18. juunil, 2021 kogunenud zürii, koosseisus Raili Keiv (esimees), Liisbeth Kirss, Johanna Ulfsak, Karl-Christoph Rebane ja Rait Lõhmus täheldas, et laureaat Karin Kreegi puhul torkab silma tema tööde tugevus eri tasanditel. Ta on osav loo jutustaja nii kontseptuaalselt kui visuaalselt. ...
IMG-5044

Portfooliote kaitsmine

8. juunil kell 9–11.30 saab EKA TV kaudu jälgida keraamika osakonna bakalaureuuseõppe portfooliote kaitsmist. Link: https://tv.artun.ee/keraamikakaitsmine
Kohal(ik)

Keraamika ja klaasikunsti tudengite näitus „Kohal(ik)“

EKA 2. kursuse keraamika ja klaasikunsti tudengite ühisnäitus „Kohal(ik)“ Salme kultuurikeskuses on osa Tallinna rakenduskunsti triennaali „Kumab läbi“ satelliitprogrammist. Näitusel on esitatud kümne üliõpilase tööd, millega noored kunstnikud pööravad tähelepanu meid ümbritsevatele kohtadele ning elanikele, kes neid kohti hõivavad. Tudengid on asetanud end vaatlejate rolli, kust püüavad ...
Elize Hiiop_

Elize Hiiopi ehtenäitus Rakvere Teatrigaleriis

29.05-21.06 on Rakvere Teatrigaleriis avatud EKA keraamika magistrandi Elize Hiiopi ehtenäitus "Oleviku piiril".  Näitusel on väljas Elize Hiiopi viimase poole aasta jooksul valminud ehted, mis on mahukad ja tihedad nii ajalises, ruumilises kui energeetilises plaanis. Puhtad kujundid mõjuvad rituaalsete sümbolitena, mis kannavad väge ja tähendusi. Erinevalt paljudes usundites levinud ...
eka-toit_ja_n6u_KatrinPress-_DSC5258-Edit-1024x740

EKA jätkusuutlikud disainerid Veneetsia disainibiennaalil

Veneetsia disainibiennaali raames avatakse 11. juunil Eesti jätkusuutliku disaini näitus  “Second Chance“, mille raames osalevad paljud tuntud EKA vilistlased ja õppejõud, teiste seas Marit Ilison, Reet Aus, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Tarmo Luisk, Elmet Treier, Igor Volkov, Leonardo Meigas ja Anne Türn. Esitlemisele tulevad Eesti Kunstiakadeemia ...
Zsolt József Simoni meistriklass

Zsolt József Simoni meistriklass ja näitus „Lõikus”

5. maist 18. juunini on ARSi maja galeriis nr 125 avatud Zsolt József Simoni portselanist skulptuuride väljapanek.  17.–20. maini juhendas ta EKAs meistriklassi keraamika tudengitele. Esimest korda Zoomi teel, kuid väga edukalt! Zsolt on Ungari keraamik, kelle skulptuurid valmivad kipsvormide abil. Kuid ta loob ja kasutab neid ebatraditsioonilisel viisil, muutes selle, mida muidu loetakse ...
Fantasmagooria_poster-2021

“Fantasmagooria” grupinäitus Manufaktuuri kvartalis

„Fantasmagooria” on EKA disaini ja rakenduskunsti eriala tudengite grupinäitus, milles osalevad ehte-, keraamika- ja klaasi eriala magistritudengid viiest erinevast riigist üle terve maailma. Näitus toimub Manufaktuuri kvartali sündmuste saalis 29.05-19.06.2021 ning, võttes osa ka Tallinna Tarbekunsti Triennaali „Kumab läbi” satelliitprogrammist, mõtiskleb samuti selleaastase triennaali ...
SAMSUNG CAMERA PICTURES

Zsolt József Simoni näitus „Lõikus“

Alates 5. maist 2021 on ARSi maja galeriis nr 125 avatud Zsolt József Simoni portselanist skulptuuride väljapanek. Zsolt on Ungari keraamik, kelle skulptuurid valmivad kipsvormide abil. Kuid ta loob ja kasutab neid ebatraditsioonilisel viisil, muutes selle, mida muidu loetakse keraamiliste esemete loomisel veaks, hoopis efektiks ja võimaluseks. Käesolev näitus on osa tööde sarjast, mida Zsolt ...
  • Disain ja rakenduskunst magistrikursusel õpid analüüsima ja struktureerima oma mõtteid ning lisaks ka visualiseerima neid parimal viisil. Kursus annab võimaluse eksperimenteerida oskustega ja neid lihvida oma spetsiifilisel alal, saades samal ajal uusi teadmisi disaini parktilisest poolest, nagu kaubamärgi loomine ja tootearendus.
    Maria Sidorenko
    MA Disain ja rakenduskunst (Keraamika) '16
    Upstairs Shop disainer ja kaasomanik

Tudengite tööd

Mart Vaarpuu töö. Foto: Eve Hint
2016. aasta töötuba
Tagurpidi aed. 08.09.2015 Foto: Tiit Rammul
Treivõistlus 2013
Kalavaagen Sadhu kohvikule ja Kuursaalile. Ingrid Allik, Urmas Puhkan
2017
_MG_7374
Liisa töö