Koolinoortele suunatud õppeprogramm “Tuleviku insener-disainer” alustab teist hooaega

Kaader TID esimese hooaja sillaehituse kursusest

5. novembril alustab juba teist hooaega EKA, TalTechi ja TLÜ koostöös elluviidav uudne õppeprogramm “Tuleviku insener-disainer”, mis on suunatud kõikidele disainist, arhitektuurist, inseneeriast või loodusteadustest huvitatud 9.-12. klasside noortele. Programmi kursuste fookuseks on kliimamuutused ja nende mõju ühiskonnale.

Registreerimine programmi on avatud programmi kodulehel: https://taltech.ee/tid kuni 4. novembrini või kuni kohad täituvad.

TID kursuste käigus saavad noored ülevaate disaineri, arhitekti, inseneri aga ka loodus- ja terviseteadlase elukutsetest ning tutvuvad läbi eriilmeliste praktiliste tegevuste nende valdkondade esindajate igapäevatööga. 9.-12. klasside õpilased saavad koos juhendajatega ülikoolidest programmi jooksul lahti lammutada igapäevaseid elektroonikaseadmeid ja leiutada ise uusi asju, disainida ja ehitada keskkonnasõbralikku sõidukit, kujundada tuleviku klassiruumi ning luua orgaanilist ja jätkusuutlikku tulevikukogukonda, kus inimesed saavad hakkama, hoolimata ähvardavatest toidukriisidest.

Tuleviku insener-disaineri programmis saab valida nelja alaprogrammi vahel:

  • Kuidas ehitada ise keskkonnasõbralikku sõidukit?
  • Kuidas võita toidusõda?
  • Milline on asjade tulevik?
  • Milline on ideaalne klassiruum?

“Ülikoolidena tunneme vastutust selle ees, kuidas tulla toime kliimakriisiga ja kohaneda sellest tulenevate tuleviku probleemidega,” ütleb Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna dekaan Ruth-Helene Melioranski. “Tuleviku insener-disaineri programm annab suurepärase võimaluse koos noortega nendel teemadel arutleda, uusi teadmisi ja lahendusi luua ning kogu selle protsessi kaudu koos kasvada.”

,,Programmi juhendajatena on meie eesmärk avardada noorte silmaringi ning väljavaateid nii inseneerias, disainis kui ka nende koosmõjus,” sõnab Helena Kuivjõgi, TalTechi liginullenergiahoonete uurimisrühma doktorant-nooremteadur. ,,Eriline selles programmis on, et paljud praktilised tegevused on ülikoolide teaduslaborites, kuhu üldjuhul õpilastel ligipääsu ei ole,” lisab ta.

Kodunduse õppejõud Jaana Taar TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituudist tutvustab toidusõja õppemoodulit nii: “Tarbijana oleme erinevate osapoolte meelevallas, kes kõik püüavad meid mõjutada toiduotsustes. Ka tänased kriisid kutsuvad üles leidma lahendusi toiduturvalisuse tagamiseks.” Ta lisab: “Suuname noorte tähelepanu toiduga seotud erinäolistele väljakutsetele. Töötame laborites ja õppeköögis, et mõista sügavuti toidu olemust ja seda, kuidas võita toidusõda.”

Tuleviku insener-disaineri programm on üles ehitatud eelkõige praktiliste ülesannete lahendamisele – koolinoortel on harukordne võimalus piiluda sisse TalTechi, EKA ja TLÜ teaduslaboritesse ning anda omapoolne panus kliimaneutraalse maailma probleemidega hakkama saamiseks.

Programmi kutsus ellu Tallinna Teadus- ja Loomekool ning tegevusi toetab Haridus- ja Teadusministeerium.

Aasta eest pilootprojektina alustanud programmi olid esimesel hooajal kaasatud Tallinna Tehnikaülikool ja Eesti Kunstiakadeemia. Sel aastal on lisandunud Tallinna Ülikool. Projekti on osalema oodatud kõik 9.-12. klasside noored üle Eesti.

Lisainfo: https://taltech.ee/tid

Jaga sõpradega:

Postitas Maarja Pabut
Viimati muudetud