Marta Mooratsi looming taaselustas Vene armee langevarjud zero-waste kollektsiooni näol

Tekst: Karin Gross

Kunstiaakdeemia nahakunsti, aksessuaari- ja köitedisaini eriala lõpetanud Marta Mooratsi langevarjudest valmistatud rõivakollektsioon rajaneb zero-waste ehk jäätmeteta disaini põhimõttel – disainer kasutab oma tööprotsessi käigus ära kogu algmaterjali.

Zero-waste kollektsiooniga on seotud laiem uurimus, millest kujunes välja magistritöö “Disainiprotsess läbi keskkonnateadlike valikute – Marta Cycles”, mida juhendas Eesti tuntuim upcycling’u valdkonna esindaja, disainer Reet Aus. Marta ei tee vanast rõivast uut riideeset ega kasuta rõivatööstuse jääke, misõttu erineb tehnika tavalisest rõivaste taaskasutuse trendist. Marta loodud riiete lõiked sõltuvad tema kasutatud materjali eelmisest vormist.  

“Disainerina unistan teadlikumast tarbimisest, sellest, et asjadel oleks inimeste jaoks suurem väärtus. Ma ei mõtle nii, et moes on nüüd konkreetselt see või teine värv, ja ma ei usu, et kümne aasta pärast kannavad kõik ainult teatud tüüpi lõikeid. Tahaksin samuti, et inimesed hindaksid rohkem Eesti disaini, mittekiirmoodi,”mõtiskleb Marta. Sügisest plaanib Marta minna zero- waste-mööblidisaini praktikale Londonisse. Samuti töötab ta edasi oma uue kollektsiooniga, mis valmib taas langevarjudest ja on praeguse töö jätkuks. 

Jaga sõpradega:

Postitas Eerik Kändler
Viimati muudetud

Teadus- ja arendusosakond