Muinsuskaitseamet jagas aastaauhindu

Paide riigigümnaasiumi trepikoja maalingud peale restaureerimist. Foto: Martin Siplane

Muinsuskaitseamet kuulutas neljapäeval, 24. novembril Mustpeade majas toimunud tänuüritusel välja Muinsuskaitseameti aastaauhindade laureaadid 17 kategoorias. Sündmusel tunnustati 2022. aasta kõige silmapaistvamaid restaureerimis- ja ehitustöid, inimesi, avastusi ja tegusid. Aastaauhindade nominendid valis välja ekspertidest koosnev hindamiskomisjon avaliku ideekorje käigus tehtud ettepanekute põhjal. Hindamiskomisjoni tööd juhtis sel aastal proua Sirje Karis.

Taaskord tunnustati tänukirjaga ka mitmed ekalasi:

Aasta tegu 2022: Paide riigigümnaasiumi rajamine ajaloolise tütarlastegümnaasiumi hoonesse. Teiste seas said tänukirja Hilkka Hiiop ja Varje Õunapuu hoone trepikoja eriliste seinamaalingute avamise ja restaureerimise eest. See Paide ajaloolise linnasüdame üks kauneimaid maju, omal ajal kooliks ehitatud kahekorruseline historitsistlik telliskivihoone on saanud pärast pikki aastaid tühjana seismist tagasi oma endise funktsiooni. Ühes hoone korrastamisega jõudis kooli juurdeehitisena Paide vanalinna ka tänapäevane kvaliteetarhitektuur. Nagu täpina i peal tulid vana tütarlastegümnaasiumi trepikojas välja erilised seinamaalingud, mille restaureerijad mõistagi avasid ja konserveerisid. Paide Gümnaasiumi kooliperel on nüüd ideaalne võimalus õppida ja töötada igati innustavas keskkonnas. Peale selle on Paide linnasüdamesse tulnud koos koolimajaga värskust ja see mõjutab sealset elu laiemalt.

Hästi restaureeritud kunstipärandi kategooria nominent 2022: Imastu mõisa peahoone maalitud laed. Tänukirja said Hilkka Hiiop, Varje Õunapuu ja Hannes Vinnal, kes koos EKA tudengitega restaureerisid Imastu mõisa peahoone laemaalingud. Lääne-Virumaal asuva Imastu mõisa keeruline minevik ei ole pakkunud meile seni palju võimalusi põhjalikult tutvuda seal peituvate väärtustega, kuid tänu uute omanike pühendumusele on hakanud olukord muutuma. Mõisa peahoone salongi ja vestibüüli lagesid kaunistavad 19. sajandi viimasel veerandil valminud maalingud ning need on kahtlemata interjööri põhiline eripära. Lagede kunstiline kvaliteet ja säilivusaste muudavad need selle ajastu ühtedeks ainulaadseimateks näideteks siinses siseviimistluse ajaloos. Maalingute tehniliselt habras seisukord õnnestus tänu restaureerimisele stabiliseerida ning isegi kehv mikrokliima ei tohiks maalinguid edaspidi enam tugevalt mõjutada.

Elutööpreemia 2022 pälvis EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna eelkäija, Tallinna Restaureerimiskooli asutaja, hing ja eestvedaja, Juhan Maiste. Juhan Maiste on kunstiajaloolane, kes on andnud mõõtmatu panuse Eesti kultuuripärandi uurimisse ja mõtestamisse. Johann Wolfgang Goethe on öelnud: „Ainet näeb igaüks, sisu leiab ainult see, kes on sellele midagi ise lisanud“. Juhan Maiste on olnud inimene, kelle otsiv ja tundlik natuur on goethelikus vaimus sisustanud aja jälgi nii kunstis, muinsuskaitses kui ka maastikuarhitektuuris lisades Eesti kultuuripärandile sügava filosoofilise ja kosmopoliitse tähenduse. Juhan Maiste on ka hindamatu õpetaja, kelle käe alt on võrsunud Eesti muinsuskaitsemaastikul suunda kujundav Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakond ning kes on paljude noorte ja vihaste muinsuskaitsjate vaimne isa. Maailmas, mille mõõdupuuks on saanud kasulikkus, praktilisus, kiirus jäägu kõlama Juhan Maiste mõte: „Silmas tuleb pidada, et jäljed, mille on jätnud eelnevad põlvkonnad, väärivad meie suurimat austust ja muld, millel mälestised seisavad, on püha.“

Loe kõikide auhinnasaajate kohta lähemalt.
Vaata tänuürituse ülekannet.

Palju õnne!

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud