Riin Alatalu valiti ICOMOSi asepresidendiks

Riin Alatalu. Foto: Toomas Mitt

Eesti Kunstiakadeemia Muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna dotsent Riin Alatalu valiti maailma kõige mõjukama muinsuskaitse ekspertorganisatsiooni ICOMOS asepresidendiks.

ICOMOS (International Council of Monuments and Sites) on 1965. aastal asutatud ülemaailmne ühendus, kuhu kuulub enam kui 10 000 pärandiga tegelevat arhitekti, ajaloolast, kunstiteadlast, inseneri, juristi ja restaureerimiseksperti 151st riigist. ICOMOS on UNESCO maailmapärandkomitee ametlik ekspertorganisatsioon, mis tegeleb nii maailmapärandi kui ka kohaliku tähtsusega pärandi teadvustamise ja kaitsega ning muinsuskaitse teooria ja praktika edendamisega. ICOMOS reageerib nii reaalse ohu korral mälestistele kui ka põhimõttelisematele vaidlustele mälestiste väärtuse üle. Värskeima näitena võib esile tuua näiteks vaidlused koloniaalpärandi väärtuse üle.

ICOMOSi tegevus põhineb tööl rahvuskomiteedes ja nende omavahelisel koostööl ning 28 teaduskomiteel, mis keskenduvad konkreetsetele valdkondadele. 1993. aastal asutatud Eesti ICOMOSi komitee liikmed on esindatud näiteks ajalooliste linnade ja külade komitees, kultuurmaastike komitees, militaarpärandi komitees, seadusandluse, administreerimise ja rahastamise komitees, polaarpärandi komitees, argipärandi komitees, tööstuspärandi ja 20. sajandi arhitektuuri komitees. Samuti kogukonna õiguste ja kliimamuutuste töörühmas. Selline struktuur võimaldab sisulist koostööd erinevatel tasanditel. Eestis on näiteks toimunud mitu kogukonna õigustele pühendatud seminari. Et ICOMOSi kuulub palju eriala õppejõudusid erinevatest maailma ülikoolidest, aitab see kaasa uue muinsuskaitsjate põlvkonna kasvatamisele rahvusvahelise kogemuse najal.

Rahvusvahelist vabaühendust juhib 20-liikmeline juhatus, mille liikmete hulgast valitakse president ja viis regionaalset asepresidenti. Valimised toimuvad iga kolme aasta tagant ja konkurents juhatusse on pidevalt kasvanud. Tänavu valiti juhatuse liikmed 36 kandidaadi seast.

Riin Alatalu on tegelenud kultuuripärandiga kooliajast alates kui liitus „Kodulinna“ liikumisega ning ülikooli ajal kui liitus Eesti Muinsuskaitse Seltsiga. Riin Alatalu on töötanud Muinsuskaitseameti järelevalve osakonna juhatajana ja peadirektori kohusetäitjana, ta on vastutanud Tallinna miljööalade kaitse ja EMP mõisakoolide programmi eest.
Aastast 2019 on Riin Alatalu Muinsuskaitse Nõukogu esimees.

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud

Muinsus­kaitse ja konserveerimine