Tallinna Fotokuu ’21 avalikustab põhiprogrammi

Foto Tallinn 2019. Foto: Aurelia Minev

Kaasaegse kunsti ja visuaalkultuuri biennaal Tallinna Fotokuu on üks suuremaid kunstisündmuseid Eestis, mis alguse saanud ning kantud EKA vilistlaste, tudengite ning õppejõudude poolt. 2011. aastal alguse saanud biennaal uurib valdkondadeüleselt kunstis ja ühiskonnas toimuvaid muutusi. 

1. septembrist 17. oktoobrini kuuendat korda toimuval Fotokuul käsitletakse toimetuleku ja kohanemise tähendusi ning kogukonnaloomet sellel murrangulisel ajajärgul.

Tallinna Fotokuu algab kunstimessi Foto Tallinn avamisega 1. septembril. Biennaali põhiprogrammi kuuluvat kunstimessi kureerib sel aastal Isabella van Marle ning see toimub 2.–5. septembril Kai kunstikeskuses.

Fotokuu keskmes on Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM) toimuv peanäitus, mis avatakse 3. septembril ja kestab biennaali lõpuni. Näitust kureerib Peterburist pärit naiskuraatorite rühmitus TOK (Anna Bitkina ja Maria Veits). Kunsti piire proovile paneva platvormi TOK mitmekihilised, pikaajalised ja valdkondadeülesed projektid loovad uut teadmust muutuva poliitilise tegelikkuse põhjuste ning tagajärgede kohta. Ajaloolist analüüsi ja poliitilist kujutlusvõimet siduvate projektidega uurivad kuraatorid mh kohaliku võimu, avaliku ruumi ja haridussüsteemi toimimist.

Kinos Sõprus linastub 26. septembril ja 10. oktoobril Len Murusalu ja Julian Rossi kureeritud kunstnikufilmide programm, millele järgneb mõlemal korral vestluspaneel.

Biennaali lõpetab sümpoosion, mis toimub 15.–16. oktoobril Narva kunstiresidentuuris (NART) ja Kai kunstikeskuses. Seoses EKKMi näituse ettevalmistusega viibisid TOKi kuraatorid mõlemas kohas eelnevalt residentuuris, mis on mõjutanud nii sümpoosioni sisu kui ka ülesehitust.

2021. aasta aprillis toimunud konkursikutse peale esitati Tallinna Fotokuule üle 60 taotluse, mille põhjal on kokku pandud põhisündmusi saatev mitmekülgne satelliitprogramm. Žürii koostatud lõplik osalejate nimekiri kuulutatakse välja 2021. aasta augustis.

Satelliitprogrammi žürii: Aleksander Tsapov (Müürileht), Reimo Võsa-Tangsoo (Foku, Eesti Kunstiakadeemia), biennaali esindavad Anastassia Dratšova, Madli Ehasalu ning Fotokuu juhid Kulla Laas ja Merilin Talumaa.

Olulise osa Tallinna Fotokuu tegevusest moodustab publiku- ja haridusprogramm, millega võetakse tähelepanu alla näituste omavahelised seosed, programmiga seotud teemade avamine ja laiahaardeline publiku kaasamine. Biennaal pakub põhi- ja satelliitprogrammi raames ka kolmkeelset haridusprogrammi üldharidus- ja huvikoolidele.

Tallinna Fotokuud korraldavad Eesti Fotokunstnike Ühendus (Foku) ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK).

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud