Victor Margolin “Tehislikkuse poliitika. Artikleid disainist ja disainiuuringutest”

Kommertskunsti ja tootekujunduse vallast võrsunud disainist on tänapäevaks saanud inimelu lahutamatu osa. Disain on kõikjal meie ümber, alates toolidest, millel istume, kuni internetilehekülgedeni meie arvutiekraanil.

Victor Margolin, üks disainiuuringute teerajajaid, kes kuulub siiani selle tegevusala silmapaistvaimate esindajate hulka, arutleb raamatus disaini olemuse ja uurimise üle aastatuhande vahetuse järel ning kaardistab mõlema valdkonna võimalikke arengustsenaariume. Kaheks osaks – disainipraktika ja -uuringud – jagatud kogumik sisaldab artikleid sellistel teemadel nagu disaini ajalugu, disaini uurimine, disain kui poliitiline instrument, jätkusuutlik disain ning disaini ja arenenud tehnoloogia vahelistest suhetest tulenevad probleemid. Margolin uurib ka nimekate tegevdisainerite tööd, näiteks maatriksidisainer Ken Isaacsi loomingut. Kogu raamatut läbib autori soov tuua esile mitmesuguste disaini loomise ja sellest mõtlemise viiside omavahelisi alusseoseid. Ta kõneleb rahvusvahelise ja interdistsiplinaarse disainiuuringute ala rajamise poolt ning esitab disaneritele ja uurijatele ettepaneku uue eetilise tegevusplaani loomiseks, mis hõlmaks vastutust kasutajate ees, jätkusuutlikkuse aspekte ning keerulisi küsimusi sellest, kuidas mõistlikul määral rakendada arenenud tehnoloogiat inimelu probleemide lahendamiseks.

Victor Margolini iseteadliku ja erudeeritud, ent samas ladusas ja arusaadavas keeles esitatud käsitluse vaatenurk disainiuuringutele ja -praktikale on oluliseks intellektuaalseks nurgakiviks, millega tutvumine tõotab kasu nii tegevdisaineritele, inseneridele, arhitektidele, antropoloogidele, sotsioloogidele ja ajaloolastele kui ka lihtsalt disainist ja disainimõttest huvituvale lugejale.

Raamatu väljaandmist on toetanud Ameerika Ühendriikide Suursaatkond Eestis, Eesti Kultuurkapital

Disainiraamat nr 3

Tõlkinud Ingrid Ruudi
Toimetanud Eva Näripea
Keeletoimetaja Tiina Hallik
Küljendanud Eerik Kändler
Sarja kujundanud Indrek Sirkel ja Koit Randmäe
Kirjatüübid Anton Koovit (“Alexei”)

300 lk, eesti keeles
Eesti Kunstiakadeemia, 2008

Jaga sõpradega:

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud