TOIT JA NÕU

Auri Jürna

2011. aastal alguse saanud EKA keraamika- ja klaasikunsti osakondade ning valitud toitlustusasutuste koostööprojekt “Toit ja Nõu” sai möödunud aastal kauni kehastuse kui valmisid isikupärased ja ainulaadsed nõud.

Tagasivaates kiitsid kõigi restoranide esindajad koostöö sujuvust, tudengite individuaalset lähenemist ning eesti toit eesti nõul tekitas uudishimu ka kõhtu kinnitanud klientides. Projektis osalesid F-hoone, Pädaste mõis, Black Taverna ning Sadhu kohvik ja Kuursaal, igaühele neist valmisid nõud vastavalt iga restorani eripärale.

Pädaste mõisa jaoks valmistasid EKA tudengid juhendajate Urmas Puhkani ja Tiina Sarapu käe all Muhu saarest inspireeritud, märjale liivale jäänud merelindude jälgede motiiviga portselanist taldriku (Maria Sopina) ja suured omavahel kombineeritavad klaasvaagnad “Pilliroog” (Andra Jõgis). Pädaste kokk, Peeter Pihel jäi projektiga rahule, ta kiitis EKA poolset juhendamist ja tudengite loomingulisust ning soovis, et taolisi projekte oleks tulevikus veel. “Eesti toit on nüüdseks jalad alla saanud, aga taldrikuid tellitakse tavaliselt ikka kalli hinna eest kuskilt Hispaaniast. Samas võiks toetada eesti nõude tootjaid, et nad saaksid oma loomingu laiemasse kasutusse saata.” Pihel kinnitab, et isikupärased nõud köidavad klientide tähelepanu ning tihti jutustatakse huvilistele EKA projektist.

F-hoonele valmistasid tudengid (Lisa Kaufmann, Maarja Treufelt, Birgit Pählapuu, Juss Heinsalu, Olli Mannula ja Maria Sopina) astmelise, puidust ja klaasist serveerimiskomplekti, efektse valgustusega klaasvaagna, taaskasutatud purkidest valmistatud klaaskausid ning erinevad serveerimisvaagnad, juhendajateks olid Karin Kalman, Urmas Puhkan ja Tiina Sarapu. F-hoone peakokk Maia Smõslova kiidab, et tema ja tudengite nägemused langesid suuresti ühte, isegi keeruka valgustusega vaagnate puhul ning tulemus oli oodatust paremgi. Ta on rahul ka astmelise serveerimiskomplekti mugavusega, kausside valmistamisel taaskasutatud materjalidega ning vaagnate lihtsate, efektsete vormidega. “Ei saa öelda, et tänu vaagnatele ja kaussidele on elu F-hoones meeletult muutunud,” kommenteerib Smõslova. “Aga kindlasti annavad EKA tudengite poolt teostatud nõud laudadele lisaväärtust juurde.”

EKA keraamika osakond, Ingrid Allik ja Urmas Puhkan valmistasid Sadhu kohviku ja Kuursaali jaoks mitu erinevat kalavaagnat ning väiksemat alust äkise serveerimiseks. Kuna Sadhu ja Kuursaal on tuntud värske kala poolest, said mereannid ja looduslähedus ka kõigi nõude inspiratsiooniks.

Toomas Leedu, Sadhu peakokk: “Kuursaali jaoks arendasime taldriku näol välja ühe eheda mereäärse situatsiooni: värsket kala süüakse siin täiesti toorelt ja selleks puhuks lõime taldriku, mis meenutab rannas olevat lamedat kivi mille peal mõned veepiisad. Ideaalne kui merelt kaldale jõudes nälg näpistab.” Ta tunnistab, et oli projekti suhtes algul reserveeritud, kuid kui koos hakati eelkõige praktilisi lahendusi otsima, sujus koostöö kenasti ning mõlemad pooled jäid tulemusega rahule. “Saime tänu taldrikutele arendada oma toitude eripära ja see tõmbab klientide positiivset tähelepanu.”

Black Taverna jaoks valmistas Evelin Kummel sojakastme kannu ja aluse (juhendasid Sixten Heidmets, Ingrid Allik, Karin Kalman, Anatoli Movileanu, Kirsi Miettinen), klaasikunstnike Kristiina Uslar ja Toomas Riisalu käe all valmisid klaasist tiramisu ja crème brûlée nõud ning kahekojaline magustoidu anum. Black Taverna koka Mihkel Kalbus kiidab eriti nii tudengite kui juhendajate tõsidust ja pühendumust selle projekti juures. “Kift, et õpetajad olid asjaga sama tihedalt seotud kui tudengid ja leian, et see on suureks motivatsiooniks nii tudengitele kui tellijatele.”

Eesmärgiks oli luua anumad, mis oleks üheaegselt ilusad, praktilised ja mugavad, kuid mille sarnast eesti turul ei leidu. Ja tulemusega on Kalbus rahul, tundes vaid muret, mis saab siis kui mõni ainulaadsetest nõudest peaks kunagi purunema ning soovitab EKA-le: “Pange oma tudengite ja juhendajate ideed kooli ja tudengite jaoks raha teenima. Mina oleks hea meelga nõus tellima oma sojapudelid EKA-lt ja olen valmis selle eest ka kõrgemat hinda maksma kui tean, et see toode on just meile ideaalne. Kindlasti ei tee see miljonäriks, aga vähemalt ei lähe ideed ja võimalused kaotsi.” Ta rõhutab, et “Toit ja Nõu” projekt oli oluline ka selleks, et inimesi nõude disaini märkama panna. Tavaline klient ei märka ega oska hinnata nõude välimuse tähtsust oma restoranikülastuse osana, aga tegelikult see, mille peal toit serveeritakse on väga oluline ja mõjutab ka toidu maitset.

Jaga sõpradega:

Postitas Eerik Kändler
Viimati muudetud