Tootedisaineri ankeet: Mark Uustalu

Pildil: Mark Uustalu

Kevadsemestri alguses anname võimaluse oma mõtteid jagada ka tootedisaini värskematel tegijatel – esimese kursuse tudengitel. Mark Uustalu on küll esimese kursuse digisuuna tudeng, kuid sellegi poolest juba esindusliku erialase kogemusega, olles toimetanud juba enne EKAsse õppima asumist disaini ning UX/UI valdkonnas. Tema puhul paistab kehtima mõttesalm “Käib töö ja vile koos” või siis “Käib töö ja sombrero koos”.

 

Nimi: Mark Uustalu
Positsioon: UX/UI Disainer, Eksamile ja MJAU Design
Seos EKAga: 1. kursuse digitootedisaini tudeng

1. Millised projektid sul hetkel käsil on?

Töötan peamiselt oma ettevõtte Eksamile.ee kallal. Koos partneriga lõime süsteemi, mis aitab inimesi kiiremalt sõidueksamile ning minu osa sellest on tegeleda veebilehe arenduse ning disainiga, samuti ka turunduse poolega, mis on disainiga lähedalt seotud. Arendame hetkel süsteemi, kus saab teooriaeksamiks õppida, ning see on olnud paras proovilepanek just UX/UI disaineri küljelt, kuna süsteem peab olema arusaadav ning meeldiv kasutada, kuid ka silmale ilus. Vahel teen ka projektipõhist tööd oma teise ettevõtte MJAU Design alt, mis sisaldab peamiselt veebilehele arendust või disaini loomist. Müün ka kassiteemalisi t-särke, kuid see projekt on viimasel ajal pigem tolmu alla jäänud.

 

2. Mis on disainis tähtis, mis ebatähtis?

Disainis üleüldiselt on minu arvates tähtis selle mõte ning kasutatavus. Mida sa hakkad peale tootega, mida pole võimalik kasutada? Ebatähtis on mingi toote üledisainimine, see pole lihtsalt ebatähtis vaid ebavajalik.

Kui rääkida spetsiifiliselt digitootedisainist, siis arvan, et tähtsaim on kasutajakogemus. Ei saa kohe kindlasti öelda, et kasutajaliides on ebatähtis. Need kaks käivad käsikäes ning on lahutamatud, kuid kasutajakogemusel on minu arvates natukene tähtsam roll. Ebatähtsaks peaksin üleliigsete elementide kasutamist. Tihti minnakse üle võlli sellega, et tahetakse leht muuta “imeilusaks” ning seda tehakse näiteks lisades oma disaini kümneid värve ning illustratsioone nurgast nurgani.

 

3. Milline on su lemmik etapp toote loomise juures ning milline see välja näeb?

Inspiratsiooni kogumine on arvatavasti minu lemmik etapp. Kellele ei meeldiks vaadata head disaini, seni kuni impostri sündroomi ei teki muidugi. Üldiselt see näeb mu inspiratsiooni kogumise protsess välja selline, et käin läbi mõned kindlad lehed ja uurin ka lihtsalt Google-st. Klassikalised inspiratsiooni allika näited on Behance ja Dribble. Muidugi mõnedel disaineritel läheb nägu punaseks nende kahe lehe peale, kuna tihti on seal sellised silmale ilusad, kuid kasutajakogemuse poolelt täiesti puudulikud disainid. Nende kõrval muidugi leidub ka häid disaine, millest on hea inspiratsiooni võtta, nii et sellepärast neid ka kasutan. Veel mõned head lehed on Awwwards ja Land Book.

 

4. Milline on olnud su lemmik projekt EKA’s õppides? Millise avastuse selle puhul enda jaoks tegid?

Olles ainult ühe semestri ja natuke otsa EKAs õppinud, siis neid projekte eriti palju nüüd pole olnud – reaalsuses ongi siiani olnud ainult üks digitootedisaini projekt. Kuna mul on juba võrdlemisi tugev eelnev pagas, siis see projekt mulle disaini poolelt liialt ei õpetanud, kuid avastasin, et EKA oli ikka õige valik. Nii see kool üleüldiselt kui ka digitootedisaini ala. Esimene kord elus, kui kool ei tundu nagu kool. Samuti usun, et mul on veel palju arenguruumi digitootedisaini alal.

 

5. Millisena näed disaineri rolli ühiskonnas 10 aasta pärast?

Väga aktuaalsena. Aina enam on vaja disainereid ning usun, et see vajadus ei kao kuhugi. Maailmas on palju tooteid, mille on keegi välja mõelnud, kuid teostanud kohutavalt, kuna neil puuduvad disaineri oskused. Mida enam inimesed end sellel alal harivad või võtavad endale kellegi disaini alal tööle, seda paremaks muutuvad tooted ning kasutaja elu läheb aina paremaks.

 

6. Disainerina suhtun austusega…

abivalmitesse inimestesse. Kõik, kes jagavad abivajajatele nippe või õppematerjale, on kogu mu austust väärt. Maailmas kahjuks ikka jagub neid inimesi, kes abivajajatele ütlevad: “Kuidas sa seda ei oska?” vms. Kui sul on aega solvanguid kommenteerida, siis sul on ka aega küsimusele lahendus anda.

 

Pakkus mõtteainet?
Mark Uustaluga võid ühendust võtta meili teel: mark.uustalu@artun.ee .

screencapture-eksamile-ee-2022-02-15-22_23_28
screencapture-eksamile-ee-version-test-opi-teooriat-2022-02-15-22_24_37
Desktop - 5
Welcome
Welcome - Landing
Plan trip - General LOGOUT
Email template 3
screencapture-levier-ee-2022-02-15-22_30_03
Valik Mark Uustalu töödest.
Jaga sõpradega:

Postitas Merilin Kuklas
Viimati muudetud