Uuringu „Tallinna vanalinna jätkusuutlik areng ja eksponeerimine“ teist vahearuannet tutvustati turismitöötajatele

Ajalooline Tallinn. Rohelisega on esile tõstetud ajaloolised rohealad ja kalmistud, pruuniga tööstus- ja militaarpärand, kollasega puitasumite vöönd, punasega kesklinn ja roosaga vanalinn. Skeemi autor: Triin Talk

16.septembril tutvustasid uuringu läbiviijad EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonnast, Triin Talk ja Riin Alatalu, turismivaldkonna töötajatele uuringu teist vahearuannet, mis käsitleb turismikoormuse hajutamist ja alternatiivseid sihtkohti Tallinnas väljaspool vanalinna.

Esitluses rõhutati, et linna külastajate paremaks hajutamiseks tuleks Tallinna kui turismisihtkoha kuvandit muuta vähem vanalinna-keskseks. Isekureeruvates veebikeskkondades tõusevad enimkülastatud paigad niigi tugevalt esiplaanile, mistõttu linna teadlikus kuvandiloomes on oluline seda tasakaalustada.

Pärandikihistusted, mida soovitati Tallinna eripäradena välja tuua, on:

  • bastionaalvöönd jt ajaloolised rohealad
  • korrastatud puitasumid
  • militaar- ja tööstuskompleksid julgete kaasaegsete lisandustega
  • kesklinn kui katkestuste ja kontrastide Simulacrum City

Illustreerivalt juhiti tähelepanu nn Taani-näitele: kui 20 aastat tagasi tunti Taanit peamiselt vaid Anderseni ja Kronborgi maana, siis tänaseks on nad suutnud end kuulsaks teha kui kaasaegse disaini ja arhitektuuri maa. Tegelikult on ka Eestil see potentsiaal olemas, siin on väga huvitavat uuemat arhitektuuri, eriti vana ja uue ühildamise näiteid.

Visit Tallinn püüab oma postitustes linna erinevaid tahke esile tuua, kuid vanalinna-pildid on valdavalt kõige populaarsemad. Nõukogude aja pärandit puudutavad postitused saavad  kohalikelt inimestelt sageli negatiivseid kommentaare – ajastu, mida tuleb õppida pieteeditundega esitlema.

Giidide õppe ja atesteerimise osas oli uuring poolik ning selle kohta tehti mitmeid täiendusi (teema eemaldati vahearuandest, vajadusel käsitletakse seda taas mõnes järgnevas aruandes).

Kruiisireisijate ekskursiooniteemat lahates jõuti taaskord transpordi- ja hajutamisküsimusteni: kuidas vähendada busside arvukust ning hajutada ekskursioonide algusaegu hommikuti. Järgmisteks kruiisihooaegadeks ettevalmistuste tegemisel on oluline nendes küsimustes kokku leppida.

16.09.2020 toimunud tutvustusel osalesid:

Riin Alatalu, Triin Talk (EKA)
Hele-Mai Metsal, Sirle Arro, Ingrid Berezin (Tallinna Sadam);
EvelinTsirk (Tallinna Ettevõtlusamet)
Daisy Järva (Eesti Turismifirmade Liit, Eesti Kultuuri Koda)
Leo Lõoke (Tallinna Linnahalli AS)
Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskus)
Inger Palmet (EAS, Visit Estonia, FAM-reisid, Tallinna giid)
Kristiina Kästik (EAS, Visit Estonia)
Epp Alatalu (Eesti Arhitektuurimuuseum)
Eva-Maria Egipt-Peenmaa, Indrek Peenmaa (Nordic Experience)

Tallinna vanalinnast väljaspool asuva, sh. 20.sajandi pärandi analüüs. Ettepanekud alternatiivseteks turismimarsruutideks. Tutvustuse esitlus.

 

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud