Valimised on igamehe asi ehk kuidas EKA tudengite loodud visuaalne identiteet võimendas valimissaadete sõnumit

Tekst: Kaidi Õis
 
Tänavusi kohalike omavalitsuste valimisi kajastanud  “Valimisstuudio” ja “Valimiste õhtu” graafiline kujundus ETV ekraanil jäi silma. Värske ja mängulise lahenduse autorid on kunstiakadeemia graafilise disaini eriala 3. kursuse tudengid Pärtel Eelmere, Joosep Maripuu ja Jaan Sarapuu. Ettepaneku ERRi ja EKA koostööks tegi Indrek Treufeldt. Üliõpilaste tööprotsessi juhendas Uku-Kristjan Küttis.
 
Milline oli koostöö eesmärk? Valimiste aeg trükimeedias, virtuaalkeskkonnas ja telepildis saabub alati kui kõikehaarav infokeeris. Poliitilist sõnumit on palju ja olulise välja sorteerimine üha keerulisem. Tudengitel tuli pakkuda välja leidlik viis, kuidas suured infomahud hõlpsasti hoomatavaks muuta. Nad lõid nii valimissaadete tunnusgraafika kui töötasid välja sõnumite selgitamist ja visualiseerimist võimaldava lahenduse puutetundlikul ekraanil.
 
Tunnusgraafika keskne element — mõtte- ja jutumullidest moodustuv Eesti kaart — on lihtne ja lööv ning jätab ruumi tõlgendamisvõimalusteks. See illustreerib kirjut arvamuste paljusust, mis poliitteemade üles võtmisega paratamatult kaasneb, rõhutab sõnumit, et iga hääl loeb ning tuletab meelde, et päevapoliitikasse sekkumine ei ole väheste privileeg, vaid igamehe asi. Samuti on tunda, et visuaali mõte on kantud kogukondliku lähenemise väärtustamisest, mis on igati päevakohane just kohalike omavalitsuste valimise kontekstis, kus kandidaadiks ei ole nimekas tipp-poliitik, vaid lihtne naabrimees.
 
Lahenduse kaasautor Pärtel Eelmere kommenteerib tulemit järgmiselt: “Üritasime tavapäraselt üsna raskepärasest valimiskajastuste formaadist välja tulla, kuna arvame, et valimised ei peaks mõjuma kui suur võitlus ja lahing. Samuti ei soovinud me sattuda teise äärmusesse, milleks on spordisaate olemus. Proovisime läheneda mõjutusvabalt.”  Tudengid püüdsid vältida ka eelhäälestuse tekitamist.  “Hoidusime poliitilise määratlusega värvitoonide kasutamisest,” lisab Jaan Sarapuu.
 
Lahenduse välja töötamine stuudiotöö vormis oli kahepoolselt kasulik koostöö. Tudengite jaoks oli tegu tavapärasest koolitööst vastutusrikkama ülesandega, sest sellel oli konkreetne tähtaeg ning  tuli arvestada tellija väga täpsete soovidega. Tellijapoolseks plussiks oli võimalus kaaluda palju eri variante ja võimalusi, mida tudengid välja pakkusid.
 
Positiivset vastukaja lahendusele on kõlanud nii  “rahva häälelt” veebikommentaariumis kui vahetu tagasisidena ning loodame, et EKA dialoog rahvusringhäälinguga jätkub ka edaspidi.  Võimalik oleks juba varakult mõtlema hakata, kuidas koostöös edasi liikuda. Uku-Kristjan Küttis teeb ettepaneku vaadelda valimiste visuaalset identiteeti tulevikus terviklikumalt. Näiteks võiks stuudiokujundus ja graafiline disain sündida sümbioosis. Samuti võiks valimistele kujundada üleriigilisel tasandil tervikliku iseloomu, mis ühtlustaks valimiste korraldamisega tegelevate institutsioonide ja valimisi kajastavate riiklike meediakanalite sõnumite fooni. Tudengite tööd saab järelvaadata ERR-i arhiivsaadete koduleheküljel.

Jaga sõpradega:

Postitas Eerik Kändler
Viimati muudetud