EKA kunstnikud Kristjan Raua preemia nominentide seas

Kristjan Raua preemia nominendid 2021

2021. aastal esitati Eesti Kunstnike Liidu volikogu liikmete, Eesti kunstiinstitutsioonide ja kultuuriväljaannete poolt Kristjan Raua preemia nominentideks 22 kunstnikku ja kunstiteadlast: 

EKA graafika vilitslane Inga Heamägi, EKA maali magister ning õppejõud Kristi Kongi, EKA graafika magister Lauri Koppel, EKA skulptuuri vilistlane Elo Liiv, Tamara Luuk, EKA graafika vilistlane Rein Maantoa, EKA skulptuuri vilistlane Terje Ojaver, Sirje Petersen, EKA ehtekunsti vilistlane Jaan Pärn, EKA emeriitprofessor Tiit Pääsuke, Rein Raamat, EKA arhitektuuri vilistlane Toomas Rein, EKA interdistsiplinaarsete kunstide magister Jane Remm, EKA maalikunsti vilistlane ja kauaaegne õppejõud Mari Roosvalt, EKA maali vilistlane August Sai, EKA skulptuuri magister Jevgeni Zolotko, EKA kunstiteaduse doktor Elnara Taidre, EKA endine prorektor ja maalikunstnik Andres Tali, EKA graafika magister Kadri Toom, EKA graafika vilistlane Kelli Valk, EKA fotograafia magister Kristina Õllek ja EKA graafika vilistlane Marje Üksine.

Kristjan Raua nimeline aastapreemia on vanim kunstipreemia Eestis – preemiat annavad alates 1973. aastast ühiselt välja Eesti Kunstnike Liit ja Tallinna Linnavalitsus. Kristjan Raua preemia omistatakse eelmise aasta jooksul valminud või esmakordselt avalikustatud loomingu, kunstiprojekti või -sündmuse eest kunstnikule, kunstiteadlasele või loomingulisele rühmale; erandina võidakse preemia määrata ka varem valminud teoste või elutöö eest.

Neli preemiat ja Enn Johannese kujundatud ning Margus Kadariku teostatud medalid antakse laureaatidele üle pidulikul tseremoonial Tallinna Raekojas reedel, 22. oktoobril kell 17.00. Laureaatide nimed avalikustatakse 21.10.2020.

Kristjan Raua looming on üks neist eesti kultuuri algallikatest, mille mõju on jõudnud meieni läbi erinevate põlvkondade ja riigikordade, ületades erinevaid maitse-eelistusi ja mõtteviise. Kristjan Raua arhetüüpne roll rahvusliku kunstikultuuri suurkujuna on aastatega üksnes kasvanud – nii on temanimelise preemia iseloom ja tähendus tahes-tahtmata põimitud kunstniku enese eluloo ning loomingulise pärandiga ning selles kõnetavad meid töökus, meelekindlus ja heroiline jõulisus – looja enese kordumatu käekiri ja tema poolt kujutatud Kalevipoja iseloomus avalduvad jooned.

Preemia laureaatide hulgast leiab muljetavaldava nimekirja eesti kunstnikke ja kunstiteadlasi, kelle tegevus ja looming on pälvinud kunstimaailma tunnustuse ning on Eesti kunsti oluliseks osaks sarnaselt Raua enda pärandile. Nimetagem siinkohal üksnes mõningaid paljudest: Richard Kaljo, Lepo Mikko, Voldemar Vaga, Bruno Tomberg, Jaan Toomik, Anu Raud, Jaak Soans, Kaljo Põllu, Malle Leis, Kadri Mälk, Heie Marie Treier, Priit Pärn, Kaido Ole, Liina Siib, Ivo Lill, Tanel Veenre.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud

Välissuhete osakond