EKA raamatukogus avati erinäitus keraamikaraamatutest

EKA raamatukogus on alates 15. oktoobrist avatud erinäitus akadeemiale annetatud keraamikaraamatutest Soome tuntud kunstniku Elina Soraineni (1943-2017) kogust. Annetuse tegi kunstniku abikaasa Kai Nieminen just EKA-le, silmas pidades siin toimivat keraamikaõpet. See on suurim keraamika temaatiline annetus läbi aegade – näitusel eksponeeritakse kokku 107 raamatut. Teoste hulgas on palju väljaandeid idamaade keraamikast, mis oli Elina Soraineni erihuviks. Näitus jääb avatuks 29. oktoobrini.

Rahvusvaheliselt hinnatud ning hulgaliselt Ida-Lääne kunstikontakte ka Eestisse vahendanud PhD Elina Sorainen suri eelmisel sügisel oma kodus Pernajas. Nüüd, aasta pärast kunstniku lahkumist, on tema perekond otsustanud Soroineni haruldase erialaraamatukogu kinkida Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakonnale, lootuses, et raamatukogu aitab kaasa siinse kunstikõrghariduse arengule.

Eesti ja Soome (Porvoo ning Loviisa piirkonna) kunstnike läbikäimised on üle 25 aasta olnud tihedad ning üks esimesi nende kontaktide loojatest ja hoidjatest oli Elina Sorainen, kellel oli 1996. aastal Tallinnas, Adamson-Ericu muuseumis ka isikunäitus. Toona presenteeris kunstnik Eestis oma puupõletuse ja tuhaglasuuride mänglevalt mahedaid ning hõrke pindu. Teine fookus oli jaapanipärasel traditsioonilisel nerikomi-tehnikatel. Tookordsest isikunäituse väljapanekust on mitmed teosed praeguse Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseumi kogus.

2001. aastal osales ta kutsutud eksperdina Kohilas, Tohisoo mõisa juurde ehitatud anagama ahju võimalusi pakkuval sümpoosiumil. 2003. aasta sügisel oli tema doktoritöö teemast lähtuv, unikaalset Kalpurkani (Iraan) keraamikat tutvustav näitus Tallinnas.

Elina Sorainen on külalisõppejõuna pidanud korduvalt loenguid nii Eesti Kunstiakadeemias kui ka teistes kunstikõrgkoolides Baltikumis. Tema avatud suhtlusring ja erialased kontaktid on toonud palju kunstnikke Eestisse oma loomingut tutvustama ning viinud meie autoreid Soome oma kunsti näitama.

Elina Sorainen oli aktiivne erinevate keraamika tehnikate populariseerija ning kasutaja oma loomingus. Aastatel 1974-78 oli ta kutsutud Iraani, Teherani Ülikooli juurde rajama keraamika osakonda. Teadustöö viis teda 1978-80 Jaapanisse ning need kaks iidse keraamikakultuuriga seotud maad inspireerisid teda oma isikupärast kunstilaadi väljendama.

 

Lisainfo:
Elvira Mutt
Raamatukogu juhataja
626 7340
elvira.mutt@artun.ee

Jaga sõpradega:

Postitas Maarja Pabut
Viimati muudetud