Keraamika

Eriala on valik õppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis

Erialaste oskuste hoidmine ja arendamine
Keraamikat on Eesti Kunstiakadeemias järjepidevalt õpetatud  juba 1923. aastast alates. EKA keraamika erialal tegeletakse keraamikaga nii disaini kui kunsti suunalt, andes seejuures mitte ainult traditsioonilisi erialaseid teadmisi ja oskusi, vaid katsetades ka uusi tehnilisi võimalusi.

Mitmekülgne materjal
Savi ja sellest valmiv keraamika on materjal, mille omadused võimaldavad selle kasutamist väga erinevates valdkondades. Keraamika ümbritseb meid pea kõikjal nii tarbeesemete, sanitaarkeraamika, telliste kui ka seina- ja põrandaplaatidena. Keraamikat kasutatakse nii meditsiini- kui helitehnikas, aga ka kosmosetehnoloogia valdkondades.

Lisaks praktilistele kasutusaladele on savi kui plastilist eneseväljendust võimaldav materjal paelunud inimeste tähelepanu juba aastatuhandeid. Ka kaasaegsete kunstnike väljendusvahendina on savi viimasel kümnendil taas populaarseks muutunud. 

Instagram

Facebook

Tudengite näitus Põhjala tehases 2020

Näitusel osalesid: Keidi Jaakson, Triin Türnpuu, Triin Lehismets, Jekaterina Burlakova, Sanna Särekanno, Katri Jürimäe. Juhendaja oli Ingrid Allik

3D saviprindi suveakadeemia 2019

3D saviprindi suveakadeemia 2017

Tuleskulptuur Noblessneris

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia keraamika eriala pakub eesti keelset keraamikaharidust, kus põimuvad disain ja kunst, puupõletus ja 3D-saviprintimine.  Tihedad rahvusvahelised suhted, välistudengite huvi, EKA keraamikaosakonna vilistlaste esinemised ja auhinnad näitustelt ning konkurssidelt on erialaõppe taseme näitajaks. 

Keraamika osakonna õppejõud on oma eriala tunnustatud meistrid ja kunstnikud. Osakond on aastate jooksul loonud märkimisväärselt tihedad suhted erialainimestega üle maailma. Keraamikud on üks pere, keda seob kirg ja huvi materjali vastu.

Õppekava

Keraamika erialal saab õppida nii bakalaureuse- kui ka magistritasemel. Keraamika on üks neljast erialast (õppesuunast) bakalaureusetaseme ühendõppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis. Sisseastumiskatsed on õppekava erialadel ühesugused.

Esimesel semestril õpivad kõigi õppesuundade üliõpilased koos. Saadakse ülevaade õppekava erialadest ja algpädevused joonistamises, värviõpetuses, kompositsioonis. Alates teisest semestrist on õpe eelkõige erialapõhine, aga mõndagi toimub õppekaval ühiselt. Koondõppekava annab võimaluse tutvuda erinevate õppemeetodite, materjalide, tehnoloogiate ja töökodadega ning kasutada seda oma projektide teostamisel. Samuti on võimalik teha koostööd teiste erialade ja töökodadega nii disainiteaduskonnas kui akadeemias laiemalt.

Bakalaureusetaseme õppemahust ligi poole moodustab erialaõpe. Õppes on oluline koht mitmekülgsel erialasel ettevalmistusel loominguliseks stuudiotööks ja individuaalseks arenguks. Õpitakse tarbe- ja vabavormide kavandamist ja valmistamist, glasuuride tehnoloogiat, keraamika ajalugu jpm. Kursuste raames omandatakse oskusi erinevates savi vormimise ja valamise tehnikates, kipsitöös ja 3D-printimises, aga ka enda tööde esitlemisel ja näituse korraldamisel. 

Komplekssete erialaprojektide seas on nii kontseptuaalse, funktsionaalse kui ka väikeseeria fookusega projekte, mida võimalusel tehakse koostöös ettevõtetega.

Magistritaseme õpe toimub paralleelselt eesti keelsel õppekaval Disain ja rakenduskunst ning inglise keelsel õppekaval Design and Crafts.

Magistriõppes oodatakse üliõpilaselt süvenemist ühel valitud teemal. Peetakse oluliseks individuaalsete teadmiste-oskuste arendamist, et iga üliõpilane leiaks oma koha keraamikamaailmas ning just temale sobiva, meeldiva, jõukohase ja motiveeriva tegevuse.

Ollakse avatud erinevatele huvidele ja tehnoloogiatele, mida keraamika pakub. Seetõttu on erialaainetes õpetamismeetodiks enamasti individuaalne juhendamine.  

Osakonna rahvusvahelised kontaktid ja koostööprojektid ning igakülgne toetus võimaldab üliõpilastel osaleda rahvusvahelistes vahetusprogrammides. 

Kellena saab töötada?

Keraamikaosakonna vilistlased loovad endale sageli ise töökoha, asutades väikeettevõtte. Paljud neist osalevad kunstnike ja disaineritena rahvusvahelises kunstielus – näitustel, residentuurides, konkurssidel. 

Levinud on ka võimalus töötada huviringi juhendajana või end täiendada ja saada keraamika õpetajaks üldhariduskoolis. Keraamika osakonna vilistlased õpetavad keraamikat ka mitmes ametikoolis.

 

Triin_Türnpuu_skulpt_Nähtamatu
3. krs tööd ARSis_foto Tiit Rammul
3. krs tööd ARSis_foto Tiit Rammul
Toit ja nõu_foto Katrin Press
Oksana Teder, magistritöö TASE näitusel, osa
unnamed (8)
Keraamika labor
Tohisoo ahju kütmine
Ruhnu_Pegasus
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
Autor Katri Jürimäe_foto Aurelia Minev
Autor Elize Hiiop_foto Aurelia Minev
3D-saviprint_foto Aurelia Minev
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
silvia_auväärt-fragments
Aluse autor Margit Terasmees
Kausi autor Aleksandra Kazanina
Anuma autor Helena Tuudelepp
Taldriku autor Kristel Ojasuu
Aluse autor Oksana Teder
Keraamika eriala tegemised

Uudised ja sündmused

MÜRA Facebook event banner

“MÜRA” – EKA keraamika- ja klaasiosakonna ühisnäitus

“MÜRA” – EKA keraamika- ja klaasiosakonna ühisnäitus leiab aset Tallinna Muusika- ja Balletikooli MUBA (Pärnu mnt. 59) A korpuse 3. korrusel, 15.05–17.06.2024, kell 9.00-18.00. Näituse avamine toimub kolmapäeval, 15. mail kell 17.00. Muusikaliselt ilmestab näituse avamist MUBA nüüdismuusika ansambel. Kohaspetsiifiliste installatsioonidega grupinäitus “MÜRA” ühendab endas Eesti Kunstiakadeemia ...
EKA Avatud Uksed_29.02.24_evertpalmets-137 copy

EKA disainiteaduskonna töötoad sisseastujatele

Aprillis ja mais on kõigil tänavustel sisseastujatel ja ka teistel huvilistel, kellele EKA erialad huvi pakuvad, võimalik osaleda erinevates EKA disainiteaduskonna erialasid tutvustavates töötubades. Kõik töötoad toimuvad Eesti Kunstiakadeemias kohapeal. REGISTREERU TÖÖTUBADESSE SIIN Hetkel on valikus järgmised töötoad: Aksessuaaridisain: materjalis visandamine Töötoas saab kerge ...
AUP-2024-FHD_still5

EKA avatud uksed 2024

EKA avatud uste päev toimub 29. veebruaril 2024! Text Programm ja registreerumine: https://www.artun.ee/sisseastumine/tere-tulemast/avatud-uste-paev/
Ingrid Allik foto Silvia Pärmann

Eesti Kunstiakadeemia õnnitleb Ingrid Allikut vabariigi teenetemärgi puhul!

Eesti tunnustab vabariigi aastapäeva eel kunstis ja arhitektuuris tegutsevaid inimesi, kes on oma loominguga pakkunud nii silmailu kui käegakatsutavaid tulemusi. Teenetemärgi saab väljapaistev keraamik ja Eesti Kunstiakadeemia armastatud õppejõud Ingrid Allik. Teenetemärgi saavad ka Eesti Kunstiakadeemia vilistlased, Eesti illustratsioonikunsti tipptegija, akvarellist ja graafik Regina ...
EKA keraamika 100 raamat

Raamatu „100 käsitlust keraamikast“ esitlus

EKA fuajee trepialal 29.11.2023 kell 16.30 Sel aastal täitus EKAs keraamika õpetamise algusest 100 aastat. Väärika juubeli tähistamiseks on keraamika osakond välja andnud trükise, mis on suunatud laiemale lugejaskonnale ning pakub rohkelt käsitlusi keraamikaga haakuvatel teemadel. Sümboolsed 100 artiklit, nii pildilist kui sõnalist, on koondatud kogumikku, mida võib lugeda järjest või lüüa ...
Keraamika100_esikaas

“100 käsitlust keraamikast. 100 Takes on Ceramics”

2023. aastal saab keraamika õpetamine Eesti Kunstiakadeemias 100-aastaseks. Sel puhul on välja antud trükis, mille eesmärk on näidata eriala järjepidevust, aga tutvustada ja uuendada ka terminoloogiat. Huvi keraamika kui materjali ja selle võimaluste vastu nii kunsti kui ka disaini vallas on suur. Raamat on suunatud laiemale kultuurihuviga lugejaskonnale ning pakub rohkelt käsitlusi ...
Breathing Through the Eyes

„Breathing through the eyes“ L’Atlases, Pariisis

13. detsembril kell 19.00–21.00 esitleb näituse raames oma filme „Moi aussi, je regarde“ (2023) ja „Roosenberg“ (2017) Ingel Vaikla (EE). Sellele järgneb vestlus kunstnikuga, mida juhib näituse kuraator Merilin Talumaa (EE). Kunstnikud: Aili Vint (EE), Daria Melnikova (LV), Kristel Saan (EE), Kristina Õllek (EE), Monika Varšavskaja (EE/FR), Morta Jonynaitė (LT), Viktorija Daniliauskaitė (LT) ...
EKA 109 keraamika 100

Eesti Kunstiakadeemia tähistab 109. aastapäeva ja keraamikaõppe 100. juubelit suure kokkutulekuga

27. oktoobril tähistab Eesti Kunstiakadeemia 109. aastapäeva ja  keraamikaõppe 100. juubelit suure kokkutulekuga, kuhu on oodatud kõik kunstiakadeemia sõbrad, tudengid, ja vilistlased. Pidulisi ootavad kõned, performance, oksjon, majatuurid, maalitund, EKA muusika spetsiaal, näitused ning tort. EKA kokkutulekul saab näha keraamikaõppe 100. juubelile pühendatud Keithy Kuuspu performance’it, ...
  • Disain ja rakenduskunst magistrikursusel õpid analüüsima ja struktureerima oma mõtteid ning lisaks ka visualiseerima neid parimal viisil. Kursus annab võimaluse eksperimenteerida oskustega ja neid lihvida oma spetsiifilisel alal, saades samal ajal uusi teadmisi disaini parktilisest poolest, nagu kaubamärgi loomine ja tootearendus.
    Maria Sidorenko
    MA Disain ja rakenduskunst (Keraamika) '16
    Upstairs Shop disainer ja kaasomanik

Tudengite tööd

Liisa töö
_MG_7374
Kalavaagen Sadhu kohvikule ja Kuursaalile. Ingrid Allik, Urmas Puhkan
Tagurpidi aed. 08.09.2015 Foto: Tiit Rammul
Treivõistlus 2013
Mart Vaarpuu töö. Foto: Eve Hint
2017
2016. aasta töötuba