EKA tekstiili vilistlane Liisa Torsus rahvusvahelise tekstiilipreemia finaalis

Foto: Grete Eerikson

Liisa Torsus on maineka NYTM (New York Textile Month) raames välja antava Dorothy Waxman International Textile Design Prize konkursi finaalis oma lõputööga “Kivimustud ja natid”, mille juhendajad on Piret Valk ja Svetlana Todurova.

Bakalaureusetööna valmisid lihtsalõikelised umbkuued, mille viltmaterjal on loodud kahte silmuskudumit, pitskoelist ning lihtkoelist pinda kokku viltides. Soojapidavuse saavutamiseks on autor kahe kudumi vahele lisanud lambavilla. Ülerõivad on umbkuue lõikega ning täisvillased, soojapidavad ning ilmastikukindlad nagu töö autorit inspireerinud etnograafiline hülgekütirõivas posavamsa

Materjali disaini ning teostusviisiga tõlgendab autor etnograafilisi hülgepüügilugusid. Silmuskoeliste pindade väiksemad silmused sümboliseerivad hüljeste hingamisauke ehk „vileauke“ ning õhksilmused jääle ronimiseks mõeldud rindeauke ehk „pea-auke“. Vilditud pind sarnaneb jäärüsi ning jääväljaga, kus hülged poegimas käivad. Samuti meenutab pitsiline ja laiguline materjal hülge täpilist karvkatet.

Materjal ning sellest vilditud rõivad on loodud jätkusuutlikult ja keskkonnasõbralikult, tehes tagasivaate esivanemate nutikusele ja mõistlikele valikutele üheainsa materjali keskse pealisrõiva valmistamisega. Kasutatud on vaid Eestis kasvatatud põliste lambatõugude villa ja lõnga, mida on võimalikult vähe töödeldud. Rõivas on kahtepidi kantav, ühelt poolt hallikas, teiselt poolt naturaalne valge. Sellega koondavad umbkuued üheks rõivaks nii talvise kui ka sügisese posavamsa ning jäljendavad samamoodi ka ühe hülge kasvamist valgest pojast hallika täiskasvanud hülgeni.

Finalistid tutvustavad oma töid Zoom keskkonna vahendusel 20. septembril. Registreerimine ja finalistide tööd on nähtavad New Yorgi Tekstiilikuu lehel 

Liisa Torsuse bakalaureusetööga saab täies mahus tutvuda EKA lõputööde festivali lehel 

Dorothy Waxmani preemiat antakse välja seitsmendat korda. Auhind on osa Li Edelkoorti ja Philip Fimmano algatusest TALKING TEXTILES, mis edendab tekstiiliharidust, loovust ja teadlikkust.

2021. aastal jõudis finaali Ingrid Helena Pajo oma magistritööga “Labased tunnetused: kangakudumine kui naasmine materjali”. 

Lähem info:
Kadi Kibbermann
kadi.kibbermann@gmail.com
EKA tekstiiliosakond

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud