Emajõe Suursoos avati sisearhitektuuri osakonna tudengite ehitatud jõemajakas-vaatetorn VARI

Neljapäeval, 4. mail avati Tartumaal Kavastu külas Emajõe kaldal Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri tudengite valmistatud vaatetorn VARI, mis on järjekorras teine osakonna väikeehitistele keskenduva stuudiokursuse käigus valminud metsarajatistest – esimene pääsuke oli maailmas laialdast tähelepanu pälvinud puitinstallatsioon RUUP, mis kujutas endast kolmest hiidruuporist koosnevat metsakõlakoda.

Tõnu Tunneli galerii.

VARI on eelmisel aastal RMK ja Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna koostöös projekteeritud ning tänavu jaanuaris püstitatud vaatetorn, mis kaitseb matkajat tuule ja vihma eest. VARJU teiselt korruselt leiab külaline lahtise taeva all paikneva väikese tuleaseme, kuhu saab süüdata lõkke, mille ümber saab end soojendada ning mis muudab varjualuse ööhämaruses otsekui jõemajakaks, tuletades meelde aega, mil jõgesid hoopis sagedamini nii inimeste kui kaupade transpordiks kasutati.

Varjualune VARI kerkis Emajõe Suursoo äärde Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna 1. kursuse tudengite läbi terve esimese õppeaasta kestnud disainistuudio “Väikeehitis” tulemusena. Loodusmatkade taristu loomisele keskenduvat väikeehitise-kursust on osakond korraldanud tihedas partnerluses Riigimetsa Majandamise Keskusega juba 2014. aastast alates. Kursust juhendasid Aet Ader, Karin Tõugu, Kadri Klementi, Mari Hunt (b210 Arhitektid) ning konsulteerisid Derelict Furniture disainerid Ahti Grünberg ja Tõnis Kalve, samuti insenerid Alar Just ja Eero Tuhkanen. VARI püstitati Emajõe Suursoo äärde 2017. aasta alguse külmadel talvekuudel, pakkudes tudengitele väärtuslikku kogemust sellest, kuidas soo- ja rabamaastikule ehitamine erineb tavatingimustest: ehitustööd toimusid külmal ajal, et õrna pinnast võimalikult vähe kahjustada.

VARI asub kaitsealuse Emajõe Suursoo serval ning Emajõe kui Eesti ainsa täies mahus laevatatava jõe kaldal. Vaatetorn sobib puhkamiseks nii neile, kes lähenevad mööda jõge kui matkajaile, kes jõuavad jõe äärde pärast pikka matka läbi soo. VARI avati avalikkusele 4. mail 2017 ning sellest sai RMK metsa-infrastruktuuri osa. NB! Varjuni minek võib sõltuvalt ilmast olla veidi raskendatud, sest parajasti uuendatakse laudteed.

Reporteri uudislugu avamiselt.

Sisseastumine sisearhitektuuri erialale algab juunis.

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud