Sisearhitektuur

https://www.youtube.com/watch?v=srNxWZ-Yu5c
Ruum avarduval väljal Sõna “ruum” on avar ja mitmekihiline mõiste, mis hõlmab mitte ainult hoonete sisemust, vaid ka välist keskkonda ning kõike, mis nende kahe vahel asub, neid ühendab ja eraldab. Sisearhitektuuri tegevusvälja moodustavad: Ruumi(de) kasutajad sh inimesed, kogukonnad, loomad, taimed. Vajadused ja väärtused sh tunded, ideed, tõekspidamised, identiteet, ilu, eetika, maailmavaated. Keskkond sh kliima, materjalid, soojus, valgus, heli, kunst, tehnoloogia, tööriistad, standardid. Kontekst sh ajaloolised kihistused, kohavaim ja kohalikkus. Teadmised ja kriitiline mõtlemine sh olemasoleva analüüs – kas see on hea ja piisav? Küsimuste tõstatamine, autoriteedis kahtlemine, alternatiivide otsimine ja kaasava ruumi loomine. Parim ruum sünnib seest väljapoole – selle kasutajast, kelle vajadused, tunded ja suhted kaasinimestega annavad ruumile elu. See on koht, kus kohtuvad esemed, materjalid, soojus, valgus, heli, kunst ja tehnoloogia, moodustades terviku, mis toetab nii praktilisi tegevusi kui ka emotsionaalset heaolu. Ruumis peab olema ruumi teadmisele – mis on olemas ja kuidas see toimib? Seejuures on sama oluline tõstatada küsimusi: kas see, mis on, on parim võimalik? Ruum on nii füüsiline keskkond kui ka intellektuaalne ja loov platvorm, mis kutsub üles mõtlema, tundma ja looma.

Rohke minevik, avar tulevik: sisearhitektuur ruumikultuuri südamikus

Sisearhitektuuri eriala lugu Eestis ulatub tagasi 1930. aastatesse, mil alustati esmakordselt ruumikujunduse õpetamisega toonase Riigi Kunsttööstuskooli juures. Pärast Teist maailmasõda kujunes sisearhitektuur EKA eelkäija, Eesti Riikliku Kunstiinstituudi, üheks oluliseks erialaks. Sel ajal tugevnes eriala identiteet, eriala juhtivad professionaalid keskendusid moodsate interjööride ja avalike ruumide lahenduste loomisele. Taasiseseisvumise järel avanesid uued võimalused rahvusvaheliseks koostööks ja uute tehnoloogiate kasutamiseks. 

2000. aastatest alates on eriala jätkuvas muutumises, hõlmates materjale, tehnoloogiaid, kestlikke lahendusi, ruumipsühholoogilisi teadmisi ja kultuurilise konteksti sügavamat mõistmist. Tänapäeval on EKA sisearhitektuuri osakond tunnustatud loovuse, innovatsiooni ja tugeva autoripositsiooni kasvulava.

 

 

Sisearhitekti arenev roll

Tänapäeva sisearhitekt on enamat kui disainer või sisekujundaja – ta on strateeg, kes suudab ette kujutada ja lahendada nii ruumilisi, tehnilisi kui ka sotsiaalseid väljakutseid, olles valmis mängima mitmeid rolle sõltuvalt projektist ja kontekstist. Sisearhitekt on ruumiloome universaal.

Sisearhitektuuri osakonna eesmärgiks on toetada  tudengeid kujunemaks vastutusvõimelisteks, tundlikeks ja äratuntava käekirjaga ruumiloojateks, kes rakendavad oma isikupärast disainikeelt ka kõige nõudlikumates kontekstides. Loomeprotsess algab uudishimust, suurelt (ja ka väikeselt) mõtlemisest ja julgusest eksida. Õpingute jooksul harjutame analüütilist mõtlemist, visuaalset väljendusoskust kui ka tehnilist meisterlikkust, et iga lõpetaja oleks võimeline looma funktsionaalseid ja tähenduslikke ruume, mis arvestavad olemasolevate ressurssidega ja kõnetavad nii kohalikku kui ka rahvusvahelist publikut.

 

 

Õpingute sisu

Sisearhitektuuri bakalaureuse õppekava läbimine kestab kolm aastat. Õpe on päevane ning toimub suures osas eesti keeles, kuid välisõppejõudude käe all osalt ka inglise keeles. Bakalaureuseõppe stuudioprojektid lähtuvad kohalikust kontekstist, kliimast, traditsioonidest ja mõtteilmast. Siin sünnivad juba esimesest kursusest alates tudengiprojektid, mis kasvavad lihtsatest tüpoloogiatest keerukamateni – eluruumist avaliku ruumini. Tudengeid õpetavad praktiseerivad sisearhitektid, arhitektid, insenerid, disainerid, kunstnikud ning paljude teiste erialade esindajad üle maailma. Kursuste raames tehakse koostööd teiste erialade ja ülikoolidega, sest sisearhitektuur on pea alati valdkondadeülene tiimitöö. Bakalaureuseõppe lõpetaja saab koos diplomiga kätte sisearhitekti kutse, tase 6.

Magistriõppes joonistub selgemalt välja tudengi erialane huvi, mida toetab uurimuslik suund. Esimesel aastal õpitakse tundma erinevaid ruumi mõtestamise meetodeid: analüüsitakse näiteks ruumi ja poliitika seoseid, jääkmaterjalide kasutamist ning ehitustehnoloogiate tüüpe. Stuudioprojektid lähtuvad juhtumiuuringutest, mille käigus vaagitakse valitud ruumi spetsiifikat. Õppereisidel ja välitöödel tutvutakse uurimisteemadega kohalikul ja rahvusvahelisel tasandil. Esimesel aastal panevad tudengid aluse magistritööle ning teisel aastal keskenduvad peamiselt selle arendamisele. Magistriõpe on mõeldud neile, kel on selja taga sisearhitektuuri või külgnevate erialade bakalaureuseõpingud. Oodatud on ka ruumiloome väljal tegutsevad teiste erialade esindajad. Magistriõppe lõpetaja saab koos diplomiga kätte diplomeeritud tase 7 sisearhitekti kutse. Tutvu õppekavaga siin.

Sisearhitektuuri õppe läbinu on varustatud erialaste ja erialaüleste oskustega, mis võimaldavad mitmekülgset eneseteostust ja arengusuutlikkust tulevases töös.

 

 

Kutse andmine

Koos diplomiga saab EKA sisearhitektuuri bakalaureuseõppe lõpetaja kohe kätte ka sisearhitekti kutse, tase 6. Kõik seni EKA sisearhitektuuri ja ruumikujunduse bakalaureusetaseme õppekava lõpetanud ja kelle suhtes magistriõppe vastuvõtukomisjon on seisukohal, et tal on vajalikud tase 6 pädevused olemas, hakkavad õppima peaerialal “Diplomeeritud sisearhitekt, tase 7” ning omandavad õpingute lõppedes vastava kutse. Vastuvõtu komisjoni hinnangul tase 6 omaduste puudumisel või varasemalt mõne muu eriala lõpetanud tudengid asuvad õppima peaerialale “Sisearhitekt”. Juhul kui tudengil on soov omandada koos magistrikraadiga ka diplomeeritud sisearhitekti kutse, siis lepitakse enne õpingute algust koos õppekava juhiga kokku vajalikud tasandusained ja kompetentsid, mis tuleb läbida ja omandada enne neljanda semestri algust.

Miks on tegutseval sisearhitektil kutset vaja? 

Sisearhitektuuri eriala lõpetajatele on väga oluline teadmine kuulumisest profesionaalsete sisearhitektide hulka – see on esimene trepiaste, millest hakata ülespoole ronima, kas siis jätkates õpinguid magistriõppes või omandades kogemusi büroos. Kutsetunnistus annab noorele sisearhitektile enesekindluse ning tõendab tõsiseltvõetavust tööandja ja tellija vaatepunktist. Iga eriala õpetamisel on mõte siis kui selle sisu on ka kutsesüsteemis tunnustatud: nii saavad kooli lõpetanud professionaalselt parima võimaliku stardipositsiooni, sõltumata sellest, millises suunas nad edasi tegutseda plaanivad. 

Mis on kutsesüsteem? 

Kutsesüsteem on osa Eesti kvalifikatsioonisüsteemist, mis seob haridussüsteemi tööturuga ja aitab kaasa elukestvale õppele ning tööalase kompetentsuse arendamisele, hindamisele, tunnustamisele ja võrdlemisele. 

Kutsestandard kirjeldab konkreetse valdkonna tööd ning töö edukaks tegemiseks vajalike oskuste, teadmiste ja hoiakute kogumit ehk kompetentsusnõudeid – nii saab kindla kutsestandardiga sisearhitekti tööandja või klient olla kindel, millised on sisearhitekti oskused ja teadmised. 

Eestis on sisearhitekti kutse andmise õigus Eesti Sisearhitektide Liidu juures tegutseval kutsekomisjonil ning Eesti Kunstiakadeemial. Sisearhitekti kutset antakse Eestis neljal kutsetasemel: 

Sisearhitekt, tase 6 (EKA bakalaureuseõppe lõpetanu)
Diplomeeritud sisearhitekt, tase 7
Volitatud sisearhitekt, tase 7
Sisearhitekt-ekspert, tase 8.

Uudised ja sündmused

05_EKA sisearhitektuuri magistri kaitsmised_evertpalmets-32

Sisearhitektuuri kaitstud magistritööd 2025

MAGISTRITÖÖD 2025 Hanna Loora Arro Ajutise arhitektuuri väljal. Jätkusuutlikuma lavadisaini poole Lühiajaliselt loodud ruumid kujundavad kasutajakogemusi, loovad kogukondlikke sidemeid ning esitavad väljakutseid nii ruumiloojatele kui ka keskkonnale. Käesolev magistritöö uurib ajutise arhitektuuri võimalusi, väärtust ja varjatud kihte, keskendudes eeskätt festivaliruumidele ja nende ...
481137662_1086690593260609_5238006401148711686_n

EKA Sisearhitektuur 2025: Magistritööde kaitsmised 29.-30. mai

Sisearhitektuuri osakonna tänavuste magistritööde avalikud kaitsmised toimuvad neljapäeval ja reedel, 29. ja 30. mail kl 10.00–15.15 Projekteerijate maja (Rävala 8) auditooriumis. Kaitsmistest toimub ka live-ülekanne, mida on võimalik jälgida EKA TVst.  Ajakava: 29. mai 10.00-10.50 Silvia Ingver “Põllumajanduslike saaduste ja jääkide kasutamine sisearhitektuuris”. Retsensent Sandra Mirka.  ...
__unnamed

Arhitektuuri TASE ’25 Arhitektuur ja linnaplaneerimine. Sisearhitektuur. Urbanistika

Taas tuleb Eesti Kunstiakadeemia lõputööde festival TASE: iga-aastane noore kunsti, disaini, arhitektuuri ja kunstikultuuri tippsündmus. TASE‘25 festival avaneb kolmapäeval, 28. mail kell 17.00 Projekteerijate maja esises pargis, Rävala puiestee 8. TASE ‘25 veeb, programmi ja lõpetajate loeteluga avaneb aadressil tase.artun.ee. Festivali keskmes on EKA tudengite lõputööde näitus, millel ...
unnamedaa

26. mail EKA sisearhitektuuri magistriõppekava infotund sisseastujatele

Esmaspäeval 26. mail kell 16.30–17.30 toimub EKA sisearhitektuuri magistriõppekava infotund kõigile sisseastumishuvilistele. Infotunnis saab osaleda nii EKAs kohapeal (ruum C406, Põhja pst 7) kui ka online, Zoomi vahendusel. Lisaks on kõik huvilised oodatud 4. juunil kell 15.00-16.00 Gregor Tauli juhitud sisearhitektuuri bakalaureuse ja magistri lõputööde tutvustusele EKA lõputööde festivali ...
Plakat

Sisearhitektuuri ja üldteooriaainete keskuse dotsendi kandidaadi Gregor Tauli venia legendi loeng

Teisipäeval, 13. mail kell 15.00 toimub EKA ruumis A-501 sisearhitektuuri osakonna ja üldteooriaainete keskuse dotsendi kandidaadi Gregor Tauli venia legendi loeng "Muutuda vast(ut)amisvõimeliseks." Kõik huvilised on oodatud kuulama ja küsimusi küsima! Taul tutvustab oma loengut järgmiste sõnadega: Loengu pealkiri on laenatud Donna Haraway raamatust “Raskustes püsimine. Hõimuloome ...
62a0346e-8eaa-47d0-b90c-f62f0d848bf9

Sisearhitektuuri osakonna ökoloogilise ehituse Erasmus BIP töötuba Moostes

Sisearhitektuuri bakalaureuseõppe esimese kursuse tudengid viibivad 24.-28. märtsil Moostes, kus toimub ökoloogilise ehituse töötuba Eestimaaehituse kompetentsikeskuses. EKA tudengite kõrval viibivad Moostes veel 19 sisearhitektuuri eriala tudengit Metropolia Rakendusteaduste Kõrgkoolist Helsingist, Eugeniusz Gepperti-nimelisest Kunsti- ja Disainiakadeemiast Wroclawist ning Belgia ...
image_as

Masayo Ave loeng Jaapani jätkusuutlikust disainist

17. märtsil kell 18.00 esineb ruumis A-400 Masayo Ave ettekandega Jaapani disainist jätkusuutlikkuse vaatenurgast. Ta vaatleb nii tulevikku kui ka minevikku mitte ainult Jaapani käsitöö, vaid ka ühiskondlike ja infrastruktuuriliste aspektide osas, mis toetavad jätkusuutlikkust. Näiteks pakub Edu-perioodi (1603-1868) Jaapani uurimine lõputuid näiteid targast ringmajandusest, millest kogu ...
b4ef85_724f1aa9cafb477bb184a42bb626a9f7~mv2

Filmi “Kamome Diner” linastus EKA aulas “Jaapani õnnetunde” raames

14. märtsil kell 18.00 näitame näituse "Jaapani õnnetunne" raames EKA aulas režissöör Naoko Ogigami mängufilmi "Kamome Diner", mis jutustab loo jaapani tüdrukust, kes avab Helsingis jaapani-stiilis kohviku. Tutvu treileriga siin: https://www.youtube.com/watch?v=X6hOjpuFJjY Filmi näitamine toimub Jaapani suursaatkonna ja Japan Foundationi toel. Aitäh! NB! Näitus on kõigile huvilistele avatud ...
  • Sisearhitektuuri eriala puhul paelub mind kõige enam selle laiahaardelisus ja mitmekülgsus. Interdistsiplinaarsel ajastul soovin õppida erialal, mis ei jälgiks aegunud formaati vaid annaks laiapõhjalise teadmiste ja oskuste pagasi. Meie senised projektid on olnud äärmiselt põnevad – kohati ebatraditsioonilised õppemeetodid mõjuvad väga inspireerivalt ning koostöö suurepäraste juhendajatega on innustav.
    27846727_2100451593302760_1665353616_o-e1518185783816_150x150_acf_cropped
    Elin-Harriet Helemäe
    sisearhitektuuri eriala tudeng

Tudengite tööd

Maastik Paide V
klassitsism
Stockholmi mess 2013
Arh Pro Graafika V
parandarhitektuuri_mootmine_kaas_veebi
R&A
diagramm 4
Ehituskunst_210x270mm_esikaas (1)

Lisainfo

Asukoht ja kontakt
Põhja puiestee 7, 10412 Tallinn
interior@artun.ee