Ehe ja sepis

Eriala on valik õppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis

Erialased oskused ja kriitiline mõtlemine Ehte- ja sepakunsti erialal tegeletakse tänapäeva elu(keskkonna) väga erinevate tahkudega, ühendades erialased oskused kaasaegse kontseptuaalse ja kriitilise mõtlemisega. Esemelist maailma vaadeldakse suhtes ümbritsevaga ning materjalide tundmaõppimiseks uuritakse tehnoloogiliste protsesside olemust.

Unikaalehted ja -sepised Ehte- ja sepakunsti osakond keskendub unikaalehtele ja -sepisele, ent õppekavast ei puudu ka seriaalsust ja ettevõtlust käsitlevad projektid. Ehte- ja sepakunsti osakonnas õpivad tudengid, kes lähenevad valdkonnale filosoofiliselt, tunnevad huvi protsesside sügavama olemuse vastu ning on loomingulised abstraktsetele ideedele materiaalse kuju andmisel.

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia koolitab ainsana Eestis bakalaureuse- ja magistritasemel ehte- ja sepakunsti professionaale. Erialaõpe pakub üliõpilastele võimalikult laiapinnalist haridust, annab praktilised oskused, kujundab nende eetilist hoiakut ning toetab noorte kunstnike loovust. Eelkõige käsitletakse ehet ja sepist kui kontseptuaalset filosoofiliste maailmade kandjat, mis on aktiivselt dialoogis ümbritsevaga. Oluliseks peetakse oskust mõtestada ehte- ja sepakunsti kaasaegses kunstielus ning sellega dialoogi astuda.

Õppekava

Ehte- ja sepise õppesuundade eesmärgiks on üldhumanitaarse haridusega, visuaalselt võimekate ning hea erialase eneseväljendusoskusega professionaalide ettevalmistamine. Õppes peetakse oluliseks individuaalset lähenemist, loomingulist keskkonda ning koostööd, seda nii koolisiseselt kui ka professionaalidega väljastpoolt.

Õppekava 
Ehe ja sepis on kaks neljast erialast (õppesuunast) ühendõppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis. Sisseastumiskatsed on õppekava erialadel ühesugused. Esimesel semestril õpivad kõigi õppesuundade üliõpilased koos. Tehakse sissejuhatus erialasse, aga ka joonistamisse, värviõpetusse, kompositsiooni, teooriasse. Alates teisest semestrist on õpe eelkõige erialapõhine, aga mõndagi toimub õppekaval ühiselt. Koondõppekava annab võimaluse tutvuda erinevate lähenemiste, materjalide, tehnoloogiate ja töökodadega ning kasutada neid kõiki oma projektide teostamisel. Samuti on võimalik teha koostööd teiste õppekavadega nii disainiteaduskonnas kui akadeemias laiemalt.


Ehte- ja sepakunsti bakalaureusetaseme õppesuundade mahust ligi poole moodustab erialaõpe. Erialaainete eesmärgiks on arendada loomingulise stuudiotöö oskusi ning anda võimalus oma võimeid vastavalt individuaalsetele eeldustele ja huvidele rakendada. Eriala sissejuhatavad kursused annavad ülevaate peamistest tegevussuundadest, baasoskused kullassepa-, sepise- ja metallitehnoloogiates ning teadmised ohutustehnikast ja töökojaeetikast. Komplekssete erialaprojektide seas on nii kontseptuaalse, funktsionaalse kui ka väikeseeria fookusega projekte, mida tehakse koostöös ettevõtetega.

Õppe oluline osa on ka tehnoloogiakursused, mida on erialaspetsiifikast tingituna väga laias skaalas alates klassikalistest kuni kaasaegsete digitehnoloogiateni. Meistriklassid on mõeldud täiendamaks spetsiifilisemaid ja alternatiivsemaid erialaseid oskusi.

Külalisõppejõudude juhendatavad meistriklassid annavad üliõpilasele erinevate hoiakute ja töövõtete rakendamise kogemuse tema enese loomingus. Praktiline töö toimub töökodades stuudioõppe vormis ning kaalukas osa on ka iseseisval tööl.

Magistritasemel on põhirõhk loomingulistel projektidel ja kriitilisel kontekstianalüüsil, orienteerumaks kiirelt muutuvas kultuuriruumis. 

Ehte ja sepise osakonnal on koostöösuhted arvukate välisülikooliga, mis hõlmab nii õppejõudude liikumist kui ka üliõpilasvahetust. Enamik tudengitest viibib õpingute jooksul vähemalt ühe semestri välisõppes või -praktikal.

Lisaks on Eesti Kunstiakadeemia ehte ja sepise õppesuunad loonud eriala lõpetanud noortele kunstnikele, aga ka väliskunstnikele residentuuriprogrammi ehk võimaluse loomingulises keskkonnas süvenenult töötada. Osakonnas resideeruv kunstnik võib kasutada kõiki töökodasid, tehnoloogiaseadmeid ja meistrite abi, soovi korral konsulteerida õppejõududega ning tal on töökojas oma isiklik töökoht. Osakonna poolt oodatakse, et kunstnik oleks avatud, tutvustaks tudengitele oma töid ning nõustaks neid vajadusel.

Kellena saab töötada?

Ehte- ja sepakunsti eriala lõpetajad osalevad kunstnike ja disaineritena aktiivsetelt rahvusvahelises kunstielus. Paljud neist on loonud oma kaubamärgi, osalenud edukalt näitustel, konkurssidel ja viibinud residentuurides. Vilistlased, kellele pakub huvi eriala areng, panustavad sellesse ka kirjutades, loenguid andes ning tööga haridus-, kunsti- ja kultuurivaldkonnas.

Triin Kukk_kauss, teras_2014 (1)
Taavi_Teevet-
T
Sigrid Kuusk_kaelaehe_2018_foto_ Sigrid Kuusk (1)
Sigrid Kuusk_detail kaelaehtest_2018_foto_ Sigrid Kuusk (1)
Ruudt_Peters_2018
Natalia_Araya
Mariliis Hopp_sõrmus_2014_foto_ Mariliis Hopp
Liisbeth Kirss_Õõvastuse parüü_2_2017_foto_ Sigrid Kuusk
Liisbeth Kirss_käevõru_2016_foto_ Sigrid Kuusk
IMG_20181019_152916
IMG_20180920_192623
IMG_20180920_191315
Erle Nemvalts_Ühiskond ootab ühetaolisi siledakarvalisi_nõelad,hõbe,roostevabateras_2015.
DSC_8560 (1)
DSC_8551
Claudia Lepik_näoehted_foto_ Jo Nurm (1)
Claudia Lepik_näoehted_2_foto_ Jo Nurm (1)
Claudia Lepik_käeehted_2016_foto_ (1)
Al_valu

Uudised ja sündmused

Taavi Teevet_RAAMATUKOGU

Taavi Teeveti “Raamatukogu” Hop galeriis

Neljapäeval, 21. septembril kell 18.00 avatakse Hop galeriis Taavi Teeveti näitus „Raamatukogu“.  „Aga mulle tundub, et inimsugu — ainus omataoline — sureb välja ja et püsima jääb Raamatukogu: valgustatud, mahajäetud, lõpmatu, täielikult liikumatu, täis hinnalisi köiteid, kasutu, hävimatu, salapärane.”  /Jorge Luis Borges „Paabeli raamatukogu” 1956/ Taavi Teeveti näitus loob ühtaegu vaadet ja ...
DO_Disainitänav_Sisustus+_veeb

EKA näitused Disainiööl 2023

Disainiöö disaini- ja arhitektuurikoolide näitusel osalevad teiste koolid kõrval EKA tootedisaini, ehte- ja sepakunsti, moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisaini ning sisearhitektuuri osakonnad. EKA teaduri Kärt Ojavee ja Aine stuudio näitusel MATERIAL II näeb ohtralt EKA Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide Labori DiMa-ga seotud tooteid.  Näitusel “Taska töökojast tänapäeva” EKA ...
Erle Nemvalts_Ärevuse anatoomia_sõrmus_valuraud

Marzee preemianäitus Erle Nemvaltsile ja Taavi Teevetile

37. rahvusvaheline lõputööde näitus galeriis Marzee. Preemiad ehte ja sepise eriala lõpetajatele Erle Nemvaltsile ja Taavi Teevetile.  6. august – 18. oktoober 2023 Galerii Marzee (Nijmegen, Holland) on maailma suurim kaasaegse ehte galerii, mis annab parimatele lõpetajatele võimaluse eksponeerida oma töid iga-aastasel rahvusvahelisel lõputööde näitusel. Sel aastal kandideeris Marzee Graduate ...
Pelgulinna-RG_RTTTT_MartinMikson-ja-AnnaLiisaPärt-by-MariKadanik-1

EKA vilistlaste ja tudengite vaskpannoo Pelgulinna gümnaasiumi fassaadil

Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoone fassaadile. Võidutööks valiti suuremõõtmeline vaskpannoo „Rõõm teeb taeva taga tuld“, mille autorid on Martin Miksoni, Anna-Liisa Pärt, Juulia Aleksandra Mikson ja Paul Aadam Mikson.  Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi ...
Näitus Säile

Ehte ja sepise tudengite näitus “Säile_21:12”

18. mail avatakse Pika jala väravatornis Eesti Kunstiakadeemia ehte ja sepise II kursuse tudengite grupinäitus “Säile_21:12”.  19. mai–4. juuni  Näitus peegeldab kaheksa noore kunstniku kaemust millegi säilitamisest – seda, mis on nende arvates väärt hoidmist ja edasi kandmist ning mil moel. Inimeses on alati eksisteerinud soov endale olulist säilitada. Säilitatu tekitab meis turvatunnet, et ...
Antwerpeni show50

EKA vilistlaste ja tudengite looming Cumulus Associationi konverentsi moeshowl Antwerpenis

City of Fashionil Antwerpenis esitlesid rahvusvaheliste moe ja disaini koolide tudengid oma loomingut Antwerpeni ülikooli korraldatud Cumulus Associationi konverentsi lõpuõhtul. EKA ehte ja sepise eriala üliõpilastööde fondist olid Cumuluse konverentsil Bruno Lillemetsa käevõrud ja Anni Volli kõrvarõngad ning kaelaehe. Showl sai näha ka Liisa Torsuse bakalaurusetöö "Posavamsasid". Juhatuse ...
Urmas Lüüs and Hans-Otto Ojaste at HOP Gallery

Urmas Lüüs ja Hans-Otto Ojaste HOP galeriis

Urmas Lüüsi ja Hans-Otto Ojaste (Tootmiskoondis Urmas-Ott) installatiivne seisundilavastus "Öökull huikas ja samovar undas ühtevalu" Hop galeriis 11. mai – 30. mai 2023 Näituse avamine 17. mail kell 18.00. Installatiivne seisundilavastus "Öökull huikas ja samovar undas ühtevalu" võiks žanrina kõlada kui eksistentsiaal-düstoopiline komöödia. Kunstnikud on alustanud sealt, kus ...
Karl Uustal_Thimbleful_2020_photo_Margus Elizarov

Ehte ja sepise eriala tudengid Hispaanias ja Poolas

27.04.–11.05 toimuval koolide ühisnäitusel “Between Us. Exhibition of Spanish and International Schools" on eksponeeritud ka ehte ja sepise eriala tööd. Näitusel osalevad Villu Mustkivi, Mart Talvar, Madis Mattus ja Mirjam Aun. Melting Point. Joieria Contemporània València on kaks korda aastas toimuv rahvusvaheline kaasaegse ehtekunsti suurüritus, mida alates 2012. aastast korraldab ...
  • Meie ehte- ja sepakunsti osakond on väga tugev kaasegse ehtekunsti maastikul. Ma ei õppinud mitte ainult tehnilisi ja kunstilisi lähenemisi, vaid ka ehtekunsti filosoofiat. Lisaks sellele, et Kadri Mälk ja Tanel Veenre on silmapaistvad kunstnikud ja õppejõud, annavad nad ka väärtuslikku ärialast nõu, nagu näiteks kunstniku galerii etikett, kuvandi loomine, proffesionaalsus jne.
    Sofia Hallik
    MA Ehte- ja sepakunst '15
    PhD tudeng
  • EKA annab super põhja inimeseks olemisele üldiselt - see on ka sõpruse ja hingesuguluse õpetus. Kool kui perekond, kust saad kaasteelised endale kogu järgnevaks eluks.
    Tanel Veenre

Lisainfo

Facebook
Instagram

Põhja puiestee 7, 10412 Tallinn
metall@artun.ee
+372 626 7315