Moedisain
Eriala on valik õppekaval moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain
Rõivadisain ja kõik, mis sellega seondub
Moedisaini osakond pakub õpet rõivadisainis ja teistes lähedastes valdkondades. Ajalooline rõivamood ja selle tõlgendused, innovaatilisus ja uued tehnoloogiad, tarbijagruppide analüüs, brändiloome, keskkonnateadlik mõtteviis ning jätkusuutlike mõttemallide kujundamine on vaid osa EKA moeõppes käsitletavatest teemadest.
Ettevõtlus
Moehariduse teeb Eestis eriliseks selle seotus ettevõtlusega – võimalust teha aktiivset koostööd moebrändidega ja õppida praktilise kogemuse omandamise kaudu, ei paku just paljud lähiriikide disainiülikoolid. Moeosakonnas õpivad tudengid, kes tunnevad huvi moevaldkonna erinevate tahkude vastu ning soovivad oma loomingulisi ideid ka praktiliselt rakendada.
Jälgi meie tegemisi Facebookis!
Eriala
Eesti Kunstiakadeemias on moeeriala üks kõige jõulisemalt inimese kehavormiga tegelev ja samal ajal teisi erialasid koondav suund. Tihti on just mood ühiseks nimetajaks nii tekstiili- kui ka aksessuaaridisainis. Moedisaini erialal õppimine annab ettevalmistuse töötamaks moedisaineri ametis – erialased teadmised omandatakse valdavalt läbi kollektsioonide, aga ka abstraktsete moekontseptsioonide loomise.
Osakonna laiem eesmärk on toetada moealast loomingulisust, aidata kaasa noorte talentide näitusetegevusele ja rahvusvahelistel konkurssidel osalemisele ning teha koostööd oma ala spetsialistide ja ettevõtetega.
Pikaajaline partnerlus Baltika Grupi ja teiste ettevõtetega on võimaldanud tutvustada tudengitele lähemalt moetööstust ning kaasata neid kaubamärkide kollektsioonide valmimise protsessi. Hiljutised arengud on tõstnud fookusesse Aasia suuna – tudengid on saanud tööstusalase praktikakogemuse näiteks nii Vietnamis kui ka Indias, kus keskenduti prototüüpide valmistamisele ja tootmisele. Praktikate oluline osa on disainida jätkusuutlikum tootmisahel. Praktikakohtade nimekirja tipus troonib aga eksperimentaalse moe guru Iris van Herpeni stuudio. Moedisaini osakonna lõpetajaid töötab tänu heale ettevalmistusele väga erinevate brändide juures nagu Louis Vuitton, H&M, Tiger of Sweden, Cacharel, Ivo Nikkolo, Monton, Baltman jt. Paljud disainerid juhivad ka omanimelisi kaubamärke.
Õppekava
Moedisaini erialal on võimalik õppida nii bakalaureuse- kui ka magistritasemel.
Bakalaureusetaseme õppekava sisaldab erialaaineid, üldaineid, valik- ja vabaaineid ning erialapraktikaid. Iga kursuseprojekti teoreetiliste ja praktiliste oskuste väljundiks on materjalis teostatud rõivamudelid või -kollektsioonid (näiteks “ETNO” ja “Eksperimentaalvorm”) ning valminud autoriloomingu esitlemine näitustel ja moeetendustel. Õppes on oluline roll ka välisreisidel, mille käigus tutvutakse rahvusvahelise moeskeene, näituste ning kohaliku disainikultuuri ja kunstimaastikuga. Bakalaureuseõppe kestvus on kolm aastat ning see kulmineerub autorikollektsiooni loomise, portfoolio koostamise ja avaliku kaitsmisega.
Magistritasemel toimub süvendatud erialaõpe (meistriklassid ja koostööprojektid välisõppejõudude juhendamisel), tehniliste oskuste täiendamine, ettevõttepraktika, magistritöö koostamine ja kaitsmine. Rohkem pannakse rõhku meeskonnatööle, interdistsiplinaarsusele, innovaatilisusele, aga ka erinevate sihtgruppide vajadustega arvestamisele ning keskkonnateadliku mõtteviisi arendamisele.
Bakalaureusekraadi omandanud vilistlased alustavad sageli nooremdisaineri ametis, samal ajal kui magistritaseme lõpetanud on valmis professionaalse moekunstniku tööks. Moeõpe toetab isikliku disainifilosoofia väljatöötamist ning loominguliste, iseseisvate ja ambitsioonikate disainerite kujundamist, tagamaks lõpetajale ka rahvusvahelise konkurentsivõime.
Kellena saab töötada?
Moedisaini haridus võimaldab töötada moelooja, moeillustraatori ja -toimetaja, turundaja, stilisti, kostüümikunstniku, rätsepa, väljapanekute koordinaatori, sisseostja, loovjuhi, moeettevõtluse arendaja, brändijuhi või hoopiski innovaatorina, kes võtab sõna jätkusuutlikkuse teemadel või tegeleb uute materjalide väljatöötamisega.