Ajaloolise reljeeftrüki rekonstrueerimine ja loovarendamine

Klapiga randmekott, 1924, Ateljee Ed. Taska Tallinn, AM 15737/2Foto: Meeli Küttim.

Loovuurimuse lähtepunktiks oli tundmatu 1924. aastal nahakunstniku ja raamatuköitja Eduard Taska töökojas leiutatud reljeeftrüki tehnika, mida tuntud klišee- ja linooltrükist eristab kahetasapindne tulemus ja peente graafiliste joonte puudumine. Säilinud on, ja lähemat uurimist võimaldasid, kaks selles tehnikas kaunistatud nahast käekotti (AM 15737/1 ja AM 15737/2) Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogust.

Uurimuse eesmärgiks oli rekonstrueerida reljeeftrüki tööprotsess võimalikult ajastutruult ja arendada taastatud ajaloolise tehnika põhjal kaasaja materjalidele ja töövõtetele sobivad tiražeerimist võimaldavad trükilahendused.

Katsete tulemusena taasleiutati tagurpiditrükk. Kui tavaliselt surub trükipress trükiplaadi vastu pressi aluspinnale toetuva materjali paremat poolt, siis tagurpiditrüki puhul asub trükiplaat pressi aluspinnal mustriga ülespoole, selle peale laotatakse materjal pealispinnaga trükiplaadi suunas ning press surub tavaolukorrale vastupidiselt trükitava materjali vastu trükiplaati.

Tagurpiditrükk võimaldab trükiplaadina kasutada laia valikut korduvkasutatavaid ja ümbertöödeldavaid materjale. Selles tehnikas saab trükkida erinevatele materjalidele nii pimetrükis kui foolioga. Loovuurimuse katsed näitavad, et tagurpiditrükk sobib nii prototüüpimiseks kui ka unikaalesemete ja väikesetiraažiliste toodete valmistamiseks.

AM15737_1_foto Meeli Küttim
Loovarendus_fooliotrükk pitslinikutega_Foto Eve Kaaret
Loovarendus_plastikust laserlõigatud trükiplaat_Foto T. Tikenberg
Loovarendus_tagurpiditrükk biolaguneval nubuknahal plastikust rükiplaadiga_Foto T. Tikenberg
Loovarendus_tagurpiditrükk kohvipakendil mdf-plaadist trükiplaadiga_Foto t. Tikenberg
Loovarendus_tagurpiditrükk lakknahal mdf-plaadist trükiplaadiga_Foto T. Tikenberg
Näituse vaade EKA raamatukogus__Foto Jaana Päeva
Näituse vaade EKA raamatukogus_Foto J. Päeva
Näituse vaade EKA raamatukogus. Foto J. Päeva
Rekonstruktsioon_ Foto Tobias Tikenberg
Rekostruktsiooni trükiplaat_Foto Tobias Tikenberg
Foto: Meeli Küttim, Tobias Tikenberg, Jaana Päeva
Jaga sõpradega:

Postitas Pille Epner
Viimati muudetud