Arhitektuuritudengid alustasid Emajõe kaldale varjualuse ehitamist

18. juulil alustasid EKA arhitektuuritudengid Tartus Emajõe kaldal Atlantise maja naabruses avalikuks kasutuseks mõeldud puidust varjualuse KINO püstitamist. Kolmeosaline varjualune jääb linnakodanikele ja külalistele kasutamiseks kuni kultuuripealinna-aasta lõpuni. 

 

Varjualune KINO on EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise 1. kursuse tudengite loodud ning suvise ehituspraktika käigus valmis ehitatav õppeprojekt. Varjualuse kavandamine ja ehitamine on aastaid olnud EKA arhitektuuritudengite esimene suurem õppeülesanne, eelmisel talvel koolitöö käigus just Tartu jaoks välja töötatud ideede seast valiti välja üks projekt, mida nüüd ühiselt valmis ehitatakse. Juhendajad on andnud tudengitele projekti rajamiseks ette piiratud materjalimahu – KINO kolme omavahel suhtleva elemendi rajamiseks ei tohi kuluda rohkem kui 1 km jagu prusse ja 100 betoonplokki. Mis sellest kõigest valmib – ja miks just selline objekt – selgub 29. juulil, mil KINO oma uksed avab.

 

„Panime eelmisel aastal aluse uuele traditsioonile – kuni 2024. aastani on varjualuse projekti sihtkohaks Tartu kesklinn. Soosime ja näitame installatsioonide püstitamisega puidu kasutamise võimalusi ja oleme üliõpilastele organisatsioonina eeskujuks ja toeks. Töö lõpptulemus pakub linlastele ja meie külalistele võimaluse Tartut hoopis teise nurga alt vaadelda,” ütles Tartu ruumiloome osakonna maastikuarhitekt Anna-Liisa Unt.

 

KINO avatakse Emajõe kaldal 29. juulil kell 17, kuid kõik on teretulnud ehitamist uudistama juba tööprotsessi ajal. Varjualuse ehitamise ajal saab Atlantise nõlva piirdeaedadel vaadata ka plakatnäitust varasematest EKA arhitektuuritudengite ehitatud varjualustest aastatel 2006-2021. Plakatid varjualustega jäävad tartlastele vaatamiseks välja esimest ehituspäevast kuni avamiseni.

 

Varjualuse planeerimine ja koos terve kursusega valmis ehitamine on EKA arhitektuuritudengite esimese õppeaasta suurprojekt olnud juba 17 aastat. Tänavune varjualune on teine, mis kerkib Tartusse. KINO valmib Tartu linna, Eesti Kultuurkapitali, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu, Keskkonnainvesteeringute Keskuse, Raitwoodi, Palmako ja EKA toel.

 

EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise I kursuse projekteerimise töögrupp: Alis Mäesalu, Tuule Kangur, Darja Gužovskaja, Madis Arp Keerd. 

 

Ehitus: Aiko Liisa Olek, Anabel Ainso, Anu Alver, Anneli Virts, Arabella Aabrams, Frank Kuresaar, Fred-Eric Pavel, Hugo Georg Kalaus, Karl Robin Timm, Karmo Viherpuu, Kristian Tigane, Laura Haki, Laura Venelaine, Liisalota Kroon, Rasmus Roosileht, Triinu Lamp.

 

Kursuseprojekti juhendajad on Ott Alver ja Alvin Järving arhitektibüroost Arhitekt Must, puutöökojas suunas tudengeid Ragnar Kekkonen ning konstruktsioonide osas Andres Lehtla.

 

Varjualuste sarja idee ning kõikide siiani ehitatud objektide kohta saab lähemalt lugeda siit: https://www.artun.ee/erialad/arhitektuur-ja-linnaplaneerimine/tood/varjualused/

 

Lisainfo:

Tiina Tammet

EKA arhitektuuriteaduskonna teadus- ja arendustegevuse koordinaator

Tel: +372 5526328

E-post: tiina.tammet@artun.ee 

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud