Arhitektuuritudengid toovad lapsepõlve ronimismaastiku Tartusse Uueturu parki

Sel reedel, 30. juulil kell 17 avavad Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna tudengid Tartus Küüni ja Uueturu tänava nurgal avalikuks kasutuseks mõeldud puidust varjualuse “Nurk”, millel ronides saab tudengite sõnul leida endale mõtte-, unistus- ja olemisruumi ja tuletada meelde, mis tunne oli seigelda lapsepõlves maakodu tagaaias. 

Varjualune “Nurk” on EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise esimese kursuse tudengite loodud ning suvise ehituspraktika käigus valmis ehitatud õppeprojekt. Varjualuse kavandamine ja ehitamine on aastaid olnud EKA arhitektuuritudengite esimene suurem õppeülesanne. Eelmisel talvel koolitöö käigus just Tartu jaoks välja töötatud ideede seast valiti välja üks projekt – Nurk – , mis ühiselt valmis ehitati. “Nurk” jääb linnakodanikele kasutamiseks Tartu kultuuripealinna-aasta lõpuni ning ka järgmise paari aasta varjualused kavandatakse just nimelt Tartusse.

Tänavuse varjualuse-projekti juhendajate, arhitektide Ott Alveri ja Alvin Järvingu sõnul paistis “Nurk” tudengite teiste ideede seast silma oma lihtsusega: “Selle aasta varjualusel on puhas ja kerge vorm, mis peidab enda sees põnevat sisemaailma. Materjalid – puit ja betoon – töötavad hästi koos, kuid täidavad eri rolle. Varjualuse keskel on betoonplokkidest ronimismaastik ning selle ümber õhuline puitstruktuur, millest Uueturu pargi elurikkuse erinevad taimekihid saavad tulevikus läbi kasvada,” ütlevad juhendajad.

Tänavuse varjualuse autor, arhitektuuritudeng Villem Johannes Kai Laimre usub, et uus objekt pakub inimestele avastushetki ja tekitab uudishimu, aktiveerides nii tänavaruumi. Puidust võre peidab enda sees betoonist tõusvat maastikku, millest üles ronides saab peituda linnamelu eest, piiluda möödujaid või nautida vaateid.

Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus tervitab tudengite Tartus tegutsemist: “Tartu on alati olnud ärgas uute ideede genereerimise koht, kuid meie ambitsioon on linnaruumi teemadel üha aktiivsemalt osa võtta ruumiloome debatist ja olla avatud platvorm eksperimentidele. Varjualuste rajamine järgnevatel aastatel on ka sissejuhatus 2024. aasta kultuuripealinna programmile, mis kutsub arutlema meid ümbritseva keskkonna üle ja ning meie rollile selle kujundamisel.”

Varjualuse planeerimine ja koos terve kursusega valmis ehitamine on EKA arhitektuuritudengite esimese õppeaasta suurprojekt olnud juba 16 aastat. Tänavune varjualune on esimene, mis kerkib Tartusse. “Nurk” valmis Tartu linna, Eesti Kultuurkapitali, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu, Keskkonnainvesteeringute Keskuse ja EKA toel.

EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise I kursuse projekteerimise töögrupp: Villem Johannes Kai Laimre (autor), Lukas Laubre, Katriin Maitsalu, Sander Haugas. Ehitamine: Julia Freudenberg, Janely Järv, Robert Kiisler, Miia Laur, Laura Susanna Lätte, Mia Maripuu, Henry Artur Rikk, Ella Mari Roosi, Erik Sammel, Helerin Talpsepp, Triin Vaino, Markus Vernik, Elisabet Võrk. Kursuseprojekti juhendasid Ott Alver ja Alvin Järving arhitektibüroost Arhitekt Must.

Varjualuste sarja idee ning kõikide siiani ehitatud objektide kohta saab lähemalt lugeda siit: https://www.artun.ee/erialad/arhitektuur-ja-linnaplaneerimine/tood/varjualused/

Lisainfo:

Tiina Tammet

EKA arhitektuuriteaduskonna teadus- ja arendustegevuse koordinaator

Tel: +372 5526328

E-post: tiina.tammet@artun.ee 

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud