AULO PADAR 80: ringreis, näitus, raamat

Kolhoosi "Linda" saun Kobelas, sisearhitekt Aulo Padar. Fotovõrdlus: Päär Keedus

Sel sügisel täitub tunnustatud sisearhitektil ja pikaajalisel EKA sisearhitektuuri osakonna õppejõul Aulo Padaril 80 aastat.

 

EKA sisearhitektuuri osakond alustas seetõttu semestrit erialase ringreisiga, et külastada Padari loodud modernistlikke interjööre ning teha tutvust Nõukogude perioodi arhitektuuri- ja ruumiloomega. Alates 20. novembrist näeb Eesti Arhitektuurimuuseumis näituseformaadis ülevaadet Padari loomingust. Koos näitusega ilmub Karen Jagodini ja Sille Pihlaku koostatud ülevaatlik kataloog ning linastub režissöör Maris Kerge portreefilm, et juubelisündmustele punkt panna. Kogu ettevõtmise algatasid Aulo Padari endised üliõpilased EKAst.

 

Aulo Padar on meie kultuuriruumi üks loojatest. Tema loomingu tähtsaima osa moodustavad avalike hoonete ja endiste kolhoosikeskuste interjöörid. Oma karjääri kestel avanes tal võimalus tegeleda paljude sisult ja vormilt tähenduslike hoonetega, nii valmisid koostöös arhitekt Toomas Reinuga endise Linda kolhoosi peahoone Kobelas ning Rapla KEK-i peahoone Raplas. Samuti kuulus Padar Moskva olümpiamängudeks ehitatud Pirita purjespordikeskuse autorite kollektiivi ning tema loomingusse kuulub ka valuutapoe Turist sisearhitektuur. 

 

Sisearhitektuuri osakonna kahepäevase väljasõidu programmi mahtusid Padari töödest Rapla KEK, Linda kolhoos, Linda kolhoosi saun ja Võru Kultuurimaja Kannel, väljasõidu eel käidi vaatamas ka Projekteerijate maja ja Pirita Olümpiaspordikeskust. Osalesid sisearhitektuuri osakonna õppejõud ja tudengid ning kaasa sõitis Aulo Padar ise.

 

Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus jääb avatuks kuni 4. aprillini 2021 – NB! Hoidke silm peal näituse lisaprogrammil, kui epideemiline olukord lubab, on plaan minna veel objekte külastama.  Näituse kuraatorid on Grete Veskiväli ja Kadi Karmann, kujundajad Ahti Grünberg, Ardo Hiiuväin ja Tõnu Kalpus. Näituse töörühm: Merje Karu, Irene Randrüüt, Sille Pihlak.

 

Arhiivi koostajad Mari Luukas, Grete Veskiväli, Maarja Varkki, Mari Põld ja Kadi Karmann, kataloogi koostajad Karen Jagodin ja Sille Pihlak. Filmi režissöör Maris Kerge.

 

Enne-ja-täna fotovõrdlus: Päär Keedus. 

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud