Avatud arhitektuuriloengud 2024. kevadel: Unlearning

Lara Almárcegui, Guide to the Leslie Street Spit, 2023. Foto õigused: autor ja Prefix Institute of Contemporary Art, Toronto.

EKA Arhitektuuriteaduskond kuulutab välja 2024. kevadise Avatud Loengute sarja, mis kannab üldpealkirja Unlearning. Kevadist loengusarja kureerib Urbanistika osakonna professor Maroš Krivý.

 

Teemapealkirja Unlearning on eesti keeles raske sõnastada, kuna meil otsene termin puudub – see on ümberõppimine vana unustades, õppimisele vastandsuunaline tegevus, omandatu teadlik unustamine.

Kuraator Maroš Krivy avab teemat järgmiselt:

Unlearning idee haakub väärtuste, kujutluste ja teadmiste süsteemidega, mis kujundavad tänapäeva arhitektuuri ja urbanismi valdkondi. Näiteks kirjandusteadlase ja kriitiku Gayatri Spivaki sõnul ei puuduta õpitust loobumine, õpitu teadlik unustamine mitte ainult seda, mida öeldakse, vaid ka seda, mida ideoloogilise formatsiooni osana ei öelda. Tänapäeva üldine surve on muuta disain eliidi huvidele alluvast valdkonnast kõikehõlmavaks interdistsiplinaarseks praktikaks, mis suudab reageerida erinevatele sotsiaalsetele ja keskkondlikele vajadustele. Selle ümberkujundamise tuules tegelevad neli loengut olemasolevate arhitektuuriliste kujutlustega, pakkudes samal ajal välja alternatiivseid.

Käsitletavad teemad hõlmavad heli ja ehitatud keskkonda, kolonialismi tulevikku, elamisväärsuse ökonoomikat ja kaevandamise õigusi. Unlearning ei ole unustamine, vaid aktiivne protsess, mille käigus lahatakse oletusi ja eeldusi, mis kujundavad arhitektuuri- ja urbanistlikku praktikat maailma eri paigus.

 

Avatud loengute sarja raames esitleb EKA arhitektuuriteaduskond igal õppeaastal kümmekonda valdkonna ainulaadset praktikut ja hinnatud teoreetikut. Loengud on mõeldud kõikidele erialadele, mitte ainult arhitektuurivaldkonna üliõpilastele ja professionaalidele.

Kõik loengud toimuvad neljapäeviti kell 18.00 EKA peaauditooriumis Põhja pst 7. Kõik loengud on inglise keeles ja tasuta.

Loengusarja veebilehel www.avatudloengud.ee on tehtud mugavaks nii uute loengute info kui ka juba toimunud loengute videote vaatamine ja esinejatega tutvumine.

Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital.

 

Kevadloengute ajakava

14. märts kl 18.00 Jess Myers (arhitekt, Syracuse  University)

4. aprill kl 18.00 Oulimata Gueye (kuraator, Pariis)

18. aprill kl 18.00 Henriette Steiner (arhitektuuriajaloolane, Copenhagen University)

2. mai kl 18.00 Lara Almárcegui (kunstnik, Rotterdam)

 

Esinejatest lähemalt:

Jess Myers

“Heli ja ehitatud keskkond: visuaalse korra lahkamine” / Sound and the Built Environment: Unlearning the Visual Regime

14. märts

 

Jess Myers on urbanist ja Syracuse ülikooli arhitektuuri assistent, kes töötab ka toimetaja, kirjaniku, podcasteri ja kuraatorina. Tema podcast Here There Be Dragons uurib turvalisuse diskursuse mõju linnaplaneerimisele läbi linnaelanike silmade. Tal on BA arhitektuuris (Princetoni ülikool) ja linnaplaneerimise magistrikraad (MIT). Tema kirjutised on leitavad väljaannetest The Architect’s Newspaper, Log, l’Architecture d’Aujourd’hui, Avery Review, The Architectural Review, Places ja Dwell.

 

Oulimata Gueye

“UFA, Université des Futurs Africains #2. Tundes täna räägitavaid lugusid, loome võimaluse teistsugusteks tulevikulugudeks” / UFA, Université des Futurs Africains #2. It Matters What Stories We Tell to Tell Other Stories of the Future

4. aprill

 

Oulimata Gueye on Senegali ja Prantsuse kriitik-kuraator, kes uurib digitaaltehnoloogia kasutamist Aafrikas ja selle diasporaas. Ta on raamatu Digital Imaginaries, African Positions Beyond Binaries (ZKM-Kerber, 2021) kaaskoostaja ning kureeris näitust UFA, Université des Futurs Africains (Le Lieu Unique, 2021). Gueye õpetab ja juhib École Nationale des Beaux Arts de Lyoni kunsti kraadiõppe programmi. Ta oli külalisteadlane Kanada Arhitektuurikeskuses (2023).

 

Henriette Steiner

“Enne kui Kopenhaagen oli “elamisväärne linn”: postmodernistlik linnaline areng majanduslanguse ajal” / Before Copenhagen was “Livable”: Postmodernist Urban Development in a Time of Economic Downturn

18. aprill

 

Henriette Steiner on Kopenhaageni ülikooli dotsent ja osakonnajuhataja. Tal on doktorikraad arhitektuuriajaloos ja -filosoofias (Cambridge’i Ülikool) ning ta peamiseks huviks on õiglus ning arhitektuuri ja linnalise arengu mitmekesisus, mida ta uurib sageli feministlike kirjandusrühmituste põhjal. Steineri viimaste raamatute hulka kuuluvad Tower to Tower (koos Kristin Veeliga, MIT Press, 2020), Touch in the Time of Corona (koos Kristin Veeliga, De Gruyter, 2021) ja Untold Stories (koos Jannie Bendseni ja Svava Riestoga, Strandberg Publishing, 2023).

 

Lara Almárcegui

“Ehituspraht, tühermaad ja kaevandamise õigused: kellele kuulub maa ja kes võib sealt võtta”/ Construction Rubble, Wastelands and Mining Rights: Who Owns the Ground and Who Can Extract it

2. mai

 

Lara Almárcegui kunstipraktika uurib maa ja linnaruumi materiaalseid aspekte. Ta on töötanud erinevates linnades, tuvastades mahajäetud, kasutamata või unustatud paiku ning uurides sotsiaalsete, poliitiliste ja majanduslike muutuste põhjustatud kaasaegseid ümberkujundamise protsesse. Viimastel aastatel on Almárcegui pööranud tähelepanu ehitusplatsidele, eelkõige uute hoonete ehitamisel kasutatavatele komposiitmaterjalidele ning maa ja arhitektuuri tsüklilisele suhtele. Almárcegui esindas Hispaaniat 55. Veneetsia biennaalil (2013).

Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud