EKA Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori taakasutusmood jõudis Keenia moelavale

Foto: Maria Kristiin Peterson

Keenia pealinnas Nairobis toimus pühapäeval 3. aprillil jätkusuutlikku moodi tähistav pidu, kus oma vastvalminud kollektsioone esitlesid kaksteist Keenia disainerit koos Eesti Kunstiakadeemia (EKA) magistrantidega. Laval oli nii silmapaistvat disaini, julgeid lõikeid kui ka käsitööna valminud esemeid.

Eesti Kunstiakadeemia Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori vanemteaduri ja moedisaineri Reet Ausi viisid Completely Out of Fashion” (Täiesti moest väljas) nimelise dokumentaalfilmi võtted seekord Keeniasse, et kaardistada Euroopast imporditava tarbijajärgse tekstiiliprügi teekonda, sellega kaasnevaid keskkonnaprobleeme, otsimaks võimalikke lahendusi tekstiiliprügi väärtustavaks taaskasutamiseks või ümbertöötlemiseks. Teatavasti on Keenia üks maailma suurimaid kasutatud rõivaste importijaid ning ligi pooled sellest humanitaarabi tähe all maaletoodud riiete massist leiab tee otse prügilasse või maapõue.

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö (EstDev) poolt toetatud inkubaatorlusprogrammi raames viis Reet Aus läbi kuus kuud kestva inkubaatorlusprogrammi kohalikele naistele, et tugevdada nende disainioskuseid ja inspireerida neid kasutama jääkmaterjale, saates seeläbi kodulinna kogunevaid tekstiilikuhjasid uuesti ringlusse, luues neist silmapaistvad disaintooted.

3. aprillil toimunud moe-etendus oli kõikide kohalike keenialaste jaoks esimene kord oma loomingut avalikkusele näidata ning alustavate disainerite seast paljude jaoks oli see üks elumuutvaid sündmuseid. “Üheks modelliks ja laval kõnelejaks oli kohalik parlamendisaadik ja naiste õiguste eest kostja Esther Passaris, kes pani moeshow raames välja kohalikele disaineritele stipendiumi, et nad saaksid oma haridustee lõpuni viia”, sõnas Reet Aus ning lisas: “Pilootprojektina läbiviidud disainiõppe programm tõestas, et tekstiiliprügi ja selle taaskasutamise teema aktuaalsus on Keenias väga kõrge, mistõttu me loodame et saame inkubaatoriga jätkata ja muuta regulaarseks”.

Eesti ja Keenia vahelist ringdisaini edendavaid ühispingutusi tugevdab ka EKA ja Keenia Moi ülikooli vaheline akadeemiline koostöö, mis sai alguse 2021. aasta sügisel president Kersti Kaljulaidi visiidi raames Keeniasse. Esimene tudengite grupp EKAst veetis kaks kuud Keenias praktikal, töötades nii tekstiilijäätmete ringlusse saatmisega, kohalike kalatööstusest jäägina ülejäänud kalanahkadega kui ka vähe tööstuslikumal skaalal ühes kohalikus suurimas tekstiilitehases nimega Rivatex.

Projekti tegevust saadab režissöör Jaak Kilmi koos võttegrupiga, kes jäädvustab Aafrikasse sissetoodud tekstilijäätmete teekonda ning toob hiljem vaatajateni inspireerivaid lugusid Keenia naistest, kes viivad läänest saabuva tekstiiliprügi tagasi moeareeenile.

Projekti rahastaja:
Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö (EstDev)
Toetajad:
Euroopa Reginaalarengu Fond, Eesti Kunstiakadeemia, Moi ülikool, African Collect Textiles (Keenia).

Kontakt:
Maria Kristiin Peterson
maria.peterson@artun.ee

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud