EKA muuseum tähistab 5. sünnipäeva

Kaader Léo Mourey (MA 1. k) EKA muuseumi 5. sünnipäevaks loodud animatsioonist

Eesti Kunstiakadeemias on juba 5 aastat tegutsenud kõrgkoolimuuseum, mis kutsuti ellu rektori eestvõttel 100 aasta vanuse kunstikogu (endise metoodilise fondi) keskseks haldamiseks. Muuseumi põhimääruse vastuvõtmisega 19. märtsil 2019 sai sellest tugiüksus teadusprorektori haldusalas. Enamuse ajast kinnistes fondides suhteliselt nähtamatult tegutsev muuseum on pildis olnud vaid aeg-ajalt – peamiselt galeriis ja aatriumis toimunud näituste vahendusel. Siiski ei ole esimene väide päris täpne – üle poolesaja muuseumile kuuluva töö on igapäevaselt kõigi silme all EKA avalikus ruumis, mis lubaks väita, et muuseum ümbritseb hoones viibijaid pea kõikjal. Lisaks tutvustavad ja mõtestavad muuseumi kollektsiooni iganädalased postitused sotsiaalmeedias.

Milleks on EKAle vaja muuseumi? Esmalt selleks, et hoida neid väärtusi, mida siin on kogutud enam kui 100 aasta jooksul, hiiglakogumit, mille arv küünib 100 000 ühikuni. Kui algselt oli kogumise peamiseks eesmärgiks saada õppetööks näidiseid, siis nüüd on sellele lisandunud ka objektide väärtustamine (kunsti)teostena ning eesmärk teha see veel suhteliselt tundmatu kollektsioon kõigile kättesaadavaks. Mitmed muuseumid on omi näitusi ette valmistades meid juba leidnud, samuti uurijad. Ühe õige noorusliku sisuga muuseumi (tudengikunst) kogu ei tohiks ju „surnud“ olla!  Seepärast on peetud tähtsaks ka praeguste õppetööde paremiku kogumist, ikka õiglaselt, et kõik erialad oleksid esindatud. Aitäh osakondade esindajatele hea koostöö eest! Jätkuvalt oluline on ka kollektsiooni „aukude“ täitmine retrospektiivselt. Alamkogusid on EKA muuseumil koguni 19!

Mis on selle aja jooksul ära tehtud muuseumi kinnistes hoidlates, millest üks asub EKA hoone keldris, teine, enam kui poole suurem, Ülemistes, Hoiuraamatukogus? Et asjad saaks hästi hoitud on hoidlad remonditud. On soetatud uusi hoiustamise tarvikuid ning võetud taaskasutusele vanu. Aegade jooksul kogutud lugematutes tehnikates ja materjalides töid on sorteeritud, ümber paigutatud ja kaasaegselt pakendatud; süstematiseeritud, registreeritud ja tehtud kohakatalooge; võetud arvele infosüsteemis MuIS, kirjeldatud ning lisatud fotosid digihoidlasse. Töö ja ajamahukamatest aktsioonidest nimetaks ca 500 suuremõõdulise tekstiili pildistamise aktsiooni, mille tulemusena need ka arvele ja kirjeldatud said. (Vt lähemalt: muis.ee, EKA muuseum).

Muuseum soovib oma esimesele tähtpäevale tähelepanu tõmmata mängulisemas võtmes kui seda on tehtu pikad loetelud. Tellisime animatsiooni osakonna tudengilt Léo Mourey-lt (MA 1. k) muuseumi sünnipäeva teemalise animatsiooni, mis sai teoks õudusfilmi võtmes. Tulemus, millega osapooled väga rahule jäid, on saanud ka sündmuse tunnusvisuaaliks.
Aitäh Anu-Laura Tuttelbergile kaastöö kutsungit vahendamast!

_____________

Neljapäeval 21. märtsil toimuvad EKA muuseumi 5.  sünnipäeva tuurid.

Kell 14.00–15.00 toimub kunstituur, mil tutvustatakse EKA avalikus ruumis olevaid töid; osalejate soovi korral lõpeb ringkäik muuseumi keldrifondis.

Kell 16.00–17.00 on fondituur, mil saab heita pilgu raskete rauast uste taga asuvasse nõukaaegsesse pommivarjendisse EKA keldris, kus praegu asub üks muuseumi fondidest.

Mõlemaks ringkäiguks koguneme aatriumi 1. korrusel.

Eelregistreerimisega.
Gruppide maksimaalne suurus on 20 inimest.

Tuure viivad läbi Reeli Kõiv ja Anna Birgitta Erikson.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud