EKA tudengi Daria Titova supergraafika Ovrutši lasteaias

Foto: Tarmo Needo

Juuni esimesel nädalal 2023. avati Ukrainas Orvutši linnas Eesti toel ehitatud lasteaed, mille seintel on eksponeeritud EKA ERASMUS tudengi Daria Titova supergraafika “Fantaasialend”. Daria teosed valiti välja kevadel toimunud kunstikonkursil, mille korraldajateks olid Eesti Kunstiakadeemia (EKA), Kultuuriministeerium ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV). 

Kunstikonkursi eesmärgiks oli leida lasteaeda teosed, mis looksid Ovrutši lastele inspireeriva kasvukeskkonna. Olukorras, kus kunst ja kultuur on võetud ka sõjas sihikule, on eriti oluline nende loomist selliste koostööprojektide näol toetada.

“Alates sõja algusest ma ei tunne enam turvalisust. Ma olen täiskasvanu ja ma võin ainult ette kujutada kui raske on olla väike laps, kui sinu lapsepõlv varastatakse ja sa elad sellises karmis maailmas. Lasteaia projekt on tõeline heategu, kuhu igaüks, kes osales andis suure panuse. Ma olen tänulik Eestile, et mul on võimalus jälle aidata oma riiki. Minu soov on proovida natuke muinasjuttu laste ellu tuua.Loodan, et lapsed pääsevad nüüd maailma ebaõiglasest reaalsusest, kus lambad on värvilised ja oskavad lennata. Unistused ja usk headusse on parim, mis meil on,” lausus Daria konkursi autasustamisel.

Daria Titova kavandas Ovrutši lasteaia jaoks neli 12 meetri pikkust ja 2.5 meetri kõrgust teost, mis annavad igale rühmaruumile oma näo ja identiteedi. Need äratavad lastes kunstihuvi ja kujutlusvõime ning viivad unenäolisele rännakule. Ühel teostest kujutab ta ka Tallinna. Autori nägemusele andis füüsilise vormi kunstilabor Artproof, kes trükkis kunstiteosed spetsiaalsele tapeedile, mida oleks kerge transportida ja lasteaia rühmaruumide seintele paigaldada.

Ukraina ülesehitamisel lähtutakse Eesti parimatest praktikatest ja kunstiteose tellimine avalike hoonete ehitamisel on üks sellistest praktikatest. Kunst saab pakkuda hirmutavate olude keskel leevendust ja aidata kaasa sellele, et lapsed saaksid teha oma uinakud ja mängida oma mängud meeldivas keskkonnas. Et anda Ovrutši lasteaia puhul võimalus just noortele Ukraina kunstnikele, kaasati konkursile Ukraina kunstitudengid, kes õpivad Eesti Kunstiakadeemias, Viljandi Kultuuriakadeemias ning Tartu Kunstikoolis.

ESTDEV on alustamas lasteaia II etapi tööde ettevalmistamisega, kus on plaan kasutada kunstikonkursil II koha saanud Irina Tanasiichuki töid, mis on inspireeritud Ukraina lastelaulust “Kassike-kassike, kus oled sa käinud?”.

Daria Titova Ovrutshi lasteaias6
Daria Titova Ovrutshi lasteaias2
Daria Titova Ovrutshi lasteaias4
Daria Titova Ovrutshi lasteaias3
Daria Titova Ovrutshi lasteaias5
Daria Titova Ovrutshi lasteaias1
_ovruch_lasteaed_I_daria_titova
_ovruch_lasteaed_II_irina
Daria Titova Ovrutshi lasteaia graafika ja Irina Tanasiichuki tuleviku graafika
Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud