EKA vilistlaste ja tudengite vaskpannoo Pelgulinna gümnaasiumi fassaadil

Võidutöö „Rõõm teeb taeva taga tuld“. Autorid Martin Miksoni, Anna-Liisa Pärt, Juulia Aleksandra Mikson ja Paul Aadam Mikson. Foto: Mari Kadanik

Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoone fassaadile. Võidutööks valiti suuremõõtmeline vaskpannoo „Rõõm teeb taeva taga tuld“, mille autorid on Martin Miksoni, Anna-Liisa Pärt, Juulia Aleksandra Mikson ja Paul Aadam Mikson. 

Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoone kunstikonkurss oli väga populaarne, kus žürii tegi valiku 38 kavandi hulgast. Kunstiteadlase Karin Pauluse sõnul on Ernst Enno samanimelisest luuletusest inspiratsiooni saanud võidutöö väga poeetiline. Sarnaselt Enno luuletustele otsib võidutöö igavikulisust ja headust nii loodusest kui ka inimesest. 7,2-meetri kõrgune ja 7,4-meetri laiune kohrutatud, graveeritud ja patineeritud assamblaaž on kaheldamatult originaalne just tehnilises plaanis. Vasest pannoo ajas muutumine on provokatsioon, pakkudes seejuures avastamisrõõmu. „Märksõnadeks on flirt loodusega, kunst kui protsess ja uurimus“, lisas Paulus.  

Võidutöö autorid Martin Mikson ja Anna-Liisa Pärt on mõlemad on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia ehk lavastuskunsti eriala. Juulia Aleksandra Mikson on omandanud Eesti Kunstiakadeemias tekstiili eriala ja täiendanud ennast Itaalias ja Küprosel ning õpib nüüd EKA taidestuudiumisPaul Aadam Mikson omandab hetkel metallikunstialast haridust Eesti Kunstiakadeemia ehte-ja sepakunsti erialal.  

Autorid iseloomustavad valminud teost järgmiselt: „Teos on inspireeritud Ernst Enno luuletusest „Rõõm teeb taeva taga tuld“. Ernst Enno kohta on öeldud, et teda on aina kannustanud igatsus absoluudi järele, mille sümboliteks on valgus, päike ja teekond ning inimene, kes igavese rändurina on alatiseks määratud otsima kadunud kodu. Kooliaeg on see eriline aeg inimese elus, kus on veel jõudu ja vaimustust otsida ning igatseda, armuda ja unistada… Ja, kus idealism kannustab esitama küsimusi, et kes me oleme ja kust me tuleme. Seda sama küsib ka valminud kunstiteos. Mõtestades samanimelist Ernst Enno luuletust püüab teos näha sinna taeva taha, kus rõõm teeb tuld.“ 

Tallinna Pelgulinna riigigümnaasiumi hoone asub aadressil Kolde puiestee 67a, Tallinnas. Õppehoone arhitektuurikonkursi võitis 2020. aastal arhitektuuribüroo Arhitekt Must ideekavandiga «Seitse venda» ja mille arhitektideks on Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Jõnn Sooniste, Katrin Vilberg, Lisett Laurimäe, Karoliine Kuus ja Kaire Koidu. Kool alustab õppetööd 1. septembril 2023. 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.

Vaata lähemalt:
https://www.rkas.ee/et/uudised/tallinna-pelgulinna-riigigumnaasiumi-oppehoonet-hakkab-ilmestama-suuremootmeline-vaskpannoo

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud