“Hüljatud maastike” töötuba Narva Kreenholmi tehases

Muinsuskaitse, arhitektuuri ja sisearhitektuuri tudengid kohtusid 15.-18. jaanuaril 2024 taas ühises “Hüljatud maastike” töötoas, mis tänavu toimus Narvas.

Kreenholmi tehase kompleksile keskenduvas töötoas arutletakse ja otsitakse lahendusi järgnevatele teemadele:

  • Skaalanihked tööstusmaastikul
  • Suure tööstusmaastiku elavdamine ja uuesti elule äratamine
  • Narva kui (piiri)linn ja selle probleemide kajastumine tühjas tehases
  • Geograafilised tegurid ja piirid pärandi taaselavdamisel
  • Tehas kui kogukonna siduja

Grupitööde tulemuste avalik esitlus toimub reedel, 19. jaanuaril kell 13.00 EKA saalis (A-101) ja EKA TVs.

 

 

 

Paar küsimust arhitektuuritudengitele, vastab Keidi Kaasik, AL22:

Mida töötoa raames teete, mis on tulemus?

Töötoa eesmärk on mõtestada Kreenholmi manufaktuuri kui hüljatud maastikku ja leida selle taaselustamiseks uusi võimalusi. Nädala alguses tutvusime Narva linna ja Kreenholmi tehasekompleksiga ning nädala lõpus jagame enda visioone tehasehoonete tulevikust. Loodetavasti annavad meie mõtted ka kohalikele uusi ideid ja vaatenurki praegusele olukorrale.

Meie ettekanded on kõigile avalikud ja neid kantakse üle ka EKA TV vahendusel ehk kõik huvilised on oodatud kaasa mõtlema.

Mis on Narvas teistmoodi mujal Eestis?

Narva on linn kahe maailma vahel. Sellele on väga omane just see piiriolukord, kus kohtuvad kõige teravamalt ida- ja läänemaailm. Narvas on endiselt palju jälgi nõukogude ajast, seega mõjub hea arhitektuur Narvas kui sõõm värsket õhku. Näiteks torkab silma TÜ kolledžihoone, mille kavandasid Kavakava arhitektid. Kogesieme, et Siiri Vallner, Indrek Peil ja Katrin Koov on väga hästi hakkama saanud.

Mida uut õppisid oma eriala või kursuse kohta?

“Hüljatud maastikud” töötuba pani taaskord tõdema, kui interdistsiplinaarne valdkond on arhitektuur, hõlmates endas nii kunsti, ajalugu, geograafiat, majandust, poliitikat jne.

Kursust juhendavad Riin AlataluTriin Reidla ja Aljona Gineiko EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonnast; Gregor Taul EKA sisearhitektuuri osakonnast; Koit Ojaliiv ja Andres Ojari EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonnast ning Simo Ilomets TTÜ ehituse ja arhitektuuri instituudist.

Töötuba toetab Eesti Kultuurkapital.

„Hüljatud maastikud“ on EKA ja TTÜ iga-aastane erialaülene töötubade seeria, kus püstitatakse koos küsimusi ja otsitakse lahendusi kasutusest kõrvale jäänud ajaloolisele hoonestusele. Käesolev töötuba toimub juba 13. korda.

 

1D8A2066
1D8A1974
1D8A1807
1D8A1753
Fotod Artur Raik
Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud