“Innovatsioon tervishoius” disainisprint PERHis

18.–22.septembril, 2023 toimus Põhja-Eesti Regionaalhaiglas disainisprint, kus Põhja- ja Baltimaade tudengid koostöös Eesti Kunstiakadeemia sotsiaalse disaini magistrantidega käsitlesid haigla pakutavaid väljakutseid.

1. meeskond: teadlikkuse tõstmine kirurgiõe ametikoha kohta

Meeskond süvenes teemasse täielikult, osaledes südamekirurgia operatsioonil ning viies läbi põhjalikud intervjuud hetkel õppivate, töötavate ja pensionil olevate õdedega. Algselt oli õpilaste fookus eriala tutvustamisel, kuid hiljem mõistsid nad, et õdede toetamine on oluline nii õppimise kui ka töö ajal. Lahendused hõlmasid avatud uste päevade korraldamist, veebikanalite kasutamist ning struktureeritud koolitust ja algatusi õdede heaolu edendamiseks.

2. meeskond: kätehügieen haiglas

Õpilaste väljakutseks oli parandada haiglapersonali kätehügieeninõuete järgimist ja käitumist. Intervjuude ja vaatluste tulemused näitasid töötajate harjumustes erinevusi. Õpilaste esialgne mängulaadne prototüüp sai positiivset tagasisidet ning meeskond töötas välja samm-sammult kava, kuidas ühendada õppimine, tagasiside ja jälgimine mänguliseks treeningprogrammiks.

3. meeskond: privaatsus neurokirurgias

Meeskond tegeles väljakutsega tagada privaatsus arsti ja patsiendi suhtluses neurokirurgia osakonnas. Teemasse süvenedes mõistsid nad, et privaatsus hõlmab enamat kui füüsiline ruum ning uueks eesmärgiks oli parandada info liikumist arstide, patsientide ja nende perede vahel kogu haiglas viibimise ajal. Pakuti kahte lahendust: osakonna paigutuse ümberkujundamine ja infovoldiku koostamine. Ruumi ümberkorraldamine võeti vastu entusiastlikult ning töötajad pakkusid ka oma ideid. Visuaalset keelt ja teksti ühendav infovoldik sai positiivset tagasisidet.

4. meeskond: Sugulisel teel levivate haiguste testimine

Meeskonna väljakutseks oli propageerida uut suguhaiguste testimisteenust ja tõsta teadlikkust sugulisel teel levivatest haigustest.

Parim viis teenuse tundmaõppimiseks oli seda ise proovida. Uus testimisteenus osutus väga tõhusaks, olles kiire, mugav ja anonüümne. Vestlustest ja isiklikest kogemustest selgus aga kitsaskoht: inimestel oli enne ja pärast testimist küsimusi ja ärevust, millega nad registripidajaid koormasid. Raskusi valmistas ka haiglas navigeerimine. Meeskond pakkus välja mitmeid lahendusi: veebisaidi kasutajasõbralikumaks muutmine, visuaalsed näpunäited haiglas navigeerimiseks, samm-sammuline juhend testimisprotseduuri lihtsustamiseks, automaatsed SMS-teavitused ja patsiendiportaali värskendused. Lisaks tutvustas meeskond kampaaniat “Testi enne, kui see on kriitiline” ning arutleti sotsiaalmeedia kasutamise üle teadlikkuse tõstmiseks.

Sprindi juhtisid EKA teenusdisaini professor Jörn Frenzel ja disainer Karolina Lehtma. Ideede väljatöötamist toetasid Põhja-Eesti Meditsiinihaigla innovatsioonispetsialist Siiri Heinaru ja teenusedisainer Helen Staak ning teenusedisainer ja EKA sotsiaalse disaini magistriõppekava juht Daniel Kotsjuba. Oleme haigla personalile väga tänulikud hindamatu tagasiside ja kättesaadavuse eest kogu nädala jooksul.

Disainisprinti toetasid programm CIRRUS/Nordplus ja Tallinna linn.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud