Kirju Koeru

Koeru kiriku keskaegsed maalingud. Foto: Olev Kenk

Keskaegse kirikuinterjööri värviilu imetlemiseks ei pea enam sõitma Koerust kaugemale! Pühapäeval, 15.septembril toimunud Euroopa muinsuskaitsepäevade ekskursioonil tutvustasid EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna juhataja Anneli Randla ja professor Hilkka Hiiop uusi leide siseviimistlusest Koeru ja Järva-Jaani kirikutes ning arutlesid teemal, mis, miks ja millal muutis meie kirikud värvivaeseks. Selgub, et Eesti kirikud on keskajal olnud oluliselt värvikirevamad, kui seni arvatud. Kuid Koeru kirik on siiski eriline – sealsed maalingud on rikkalikud ja väga hästi säilinud.

Koeru kiriku ülemaalitud seinamaalingud avastas kunstiteadlane Villem Raam. Kui EKA tudengid 2011. aasta suvepraktikal maalingute väljapuhastamist alustasid, tuvastati seal kaks keskaegset viimistlusskeemi. Neist esimene, üksikutes piirkondades tuvastatud kiht kuulub tõenäoliselt kiriku ehitusaega, st 13. sajandi lõppu ning teine, ulatuslikult säilinud viimistlusskeem aga paar sajandit hilisemasse perioodi. 2018. aasta suvel edelavõlviku teise kihi maalingute avamisega paralleelselt läbiviidud uuringud näitasid, et analoogiline skeem jätkub kogu pikihoone ulatuses. 2019. aastal jätkus kiriku ja valla initsiatiivil maalingute avamine ka teistes võlvikutes.
Maalingud on väga hästi säilinud ning rikastavad märkimisväärselt meie arusaama keskaegsest kirikukunstist. Lisaks annavad maalingud Koeru kiriku lakoonilisele interjöörile suurepärase aktsendi, mis tõstab kiriku atraktiivsust nii uurijate kui külastajate silmis.

Veel avati ja konserveeriti tänavusel suvepraktikal Järva-Jaani kiriku uusaegseid marmoreeringuid ja keskaegsete maalingute fragmente nii võlvidel kui kooriruumis.

Aitäh tublidele tudengitele, kelle abiga kogu see ilu nähtavale tuli!

Loe ja vaata lähemalt:

Pühapäevast saab imetleda keskaegseid löövikaunistusi. Järva Teataja, 10.09.2019

Koeru kirikust leitud keskaegsed maalingud on väga hästi säilinud. ERR uudised, 15.09.2019

 

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud