Kristina Norman avas isikunäituse Hollandis

Foto: Linda Kaljundi

Kristina Norman, EKA kaasaegse kunsti magister, avas 14. novembril Zwolle Fundatie Muuseumis isikunäituse “Hansa ühendused” (Hansa Connections), mis uurib erinevaid vaatenurki Hansale ja selle tähendusele täna.

Näitus on osa sel aastal Hollandis Hansa 800. aastapäevale pühendatud programmist. Näituse kuraator on EKA kultuuriajaloo professor Linda Kaljundi.

Hansa Liit tundub tuttava, turvalise ja vastuoludest vaba teemana. Ometi on selle roll ja tähendus erinevatel aegadel ja kohtades olnud väga erinev. Näitus asetab Hansa Liidu pärandi tänapäeva kesksete probleemide, keskkonna ja loodusvaradega kauplemise, neokolonialismi ning Euroopa identiteedi konteksti.

Spetsiaalselt selle näituse jaoks ehitasime koos insener Märt Liivikuga kineetilise installatisooni “Bioenergia”. Teose peamiseks materjaliks valisin pelletituha, mis pärineb Zwolle lähistel asuvast bioelektrijaamast  ja on tunnistuseks looduslike elupaikade arutust hävitamisest Eestis ja nende ära põletamisest “rohelise energia” tootmiseks Lääne-Euroopa riikides,” ütles Kristina Norman.

Näituse lähtepunktiks oli baltisaksa kunstniku Friedrich Ludwig von Maydelli gravüür “Bremeni kaupmeeste esimene maabumine Daugava jõe suudmes. 1156” (1839). Sellest pildist lähtudes uurib Norman kujutelmi Ida-Euroopa koloniseerimisest sakslaste poolt keskajal ja nende koloniaalsete fantaasiate kasutamist erinevatel eesmärkidel: (balti)saksa rahvuslikus identiteediloomes, eestlaste ja teiste ida-eurooplaste unistuses (taas)ühinemisest Lääne-Euroopaga, turismis ning ideedes Hansa Liidust kui Euroopa Liidu eelkäijast. Hansa Liidu kujutamisel ja taasetendamisel  on olnud kõigis neis visioonides tähtis koht.

“Hansa ühendused” koosneb installatsioonidest ja ruumilistest sekkumistest. Näituse osana linastub kaks osa Kristina Normani filmitriloogiast “Orchideliirium”, mis valmis Veneetsia kunstibiennaali Eesti paviljoni jaoks 2022. aastal. Triloogia  uurib Madalmaade, Eesti ja Indoneesia unustatud ajaloolisi ja koloniaalseid seoseid.

Loomingulised koostööpartnerid: Märt Liivik, Meelis Muhu, Reimo Võsa-Tangsoo 

Kristina Normani isikunäitusega samaaegselt avati Fundatie muuseumis suur Ukraina kunsti näitus (Aja)lugude kaleidoskoop.

Näitus jääb avatuks kuni 28. jaanuarini 2024.

Näituse veebileht:
https://www.museumdefundatie.nl/en/kristina-norman/

Info:
Kristina Norman
krristinka@hotmail.com

Kristina Norman Hollandis foto Linda Kaljundi1
Kristina Norman Hollandis foto Linda Kaljundi2
Kristina Norman Hollandis foto Linda Kaljundi3
Kristina Norman Hollandis foto Linda Kaljundi4
Kristina Norman Hollandis foto Linda Kaljundi5
Kristina Norman Hollandis foto Linda Kaljundi6
Foto: Linda Kaljundi
Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud