Jan Gehl “Linnad inimestele”

Jan Gehli raamat “Linnad inimestele” on linnaplaneerijate ja linnakultuuri huviliste “piibel”, mis seletab väga lihtsas ja arusaadavas keeles lahti Gehli teooria põhitõed sellest, kuidas linnad ja inimesed koos toimivad. Kuidas inimene kujundab linnaruumi ja kuidas linn seejärel kujundab inimesi. Lisaks on raamatus ohtralt head illustratiivset materjali, uuringute kirjeldusi ja “tööriistu”, mis võimaldavad muuta linna inimsõbralikumaks.

Kuidas teha nii, et urbaniseerunud elukeskkondades oleks päriselt mõnusam elada? Kuidas näha linnaplaneerimist inimese silmade kõrguselt? Kuidas tagada linnades ööpäeva- ja aastaringselt paremad jalgsi ja rattaga liikumise võimalused? Kuidas kujundada inimnäolisi linnasid?

Linnu ei kujunda pelgalt linnaplaneerijatele ja arhitektid. Oma igapäevase olulise panuse annavad ka ettevõtjad ja investorid, ametnikud – eelkõige aga meist igaüks oma iga ruumis tehtud valikuga, kus me elame, kus sööme, kuidas liikleme, kuhu kooli paneme lapsed jne. Seetõttu on oluline, et oleksime oma valikutes teadlikud, nii saame teha targemaid otsuseid ja kujundada just sellist linna, milles ise elada soovime.

Jan Gehl on arhitekt ja endine Taani Kuningliku Kunstiakadeemia professor. Ta on linnaelu kvaliteedi konsultatsioonifirma Gehl Architects asutaja ja raamatute Life between Buildings, New City Spaces, Public Spaces – Public Life ning New City Life autor. Tema linnaarendusprojektid hõlmavad selliseid linnu nagu Kopenhaagen, Stockholm, Rotterdam, London, Amman, Muscat, Melbourne, Sydney, San Francisco, Seattle ja New York. Ta on ka RIBA, AIA, RAIC ja PIA auliige.

Raamatu kirjastasid Eesti Kunstiakadeemia ja Yoko Oma. Raamatu ilmumist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Hooandjad. Tänud Wiedemanni tõlkebüroole, vabatahtlikele liikuvusspetsialistidele-toimetajatele ja Taani Saatkonnale Eestis.

Tõlkinud Kristjan Teder
Toimetanud Marju Jõgeda
Eestikeelse väljaande toimkond: Yoko Alender, Neeme Lopp, Liina Teder, Eneli Rohtla

Originaalkujundus: Isabel Duckett
Illustratsioonid ja kaanekujundus: Camilla Richter-Friis van Deurs
Küljendanud Sille Martma, Wiedemanni Tõlkebüroo

269 lk, eesti keeles
Väljaandja: Eesti Kunstiakadeemia Kirjastus ja Yoko Oma, 2015

ISBN 978-9949-467-64-8

Jaga sõpradega:

Postitas Neeme Lopp
Viimati muudetud