“Lõpetamata linn”: uurimisprojektist võrsunud telesari nüüd ETV eetris

Sel sügisel saavad kõik linnaplaneerimise-lembesed koguneda ekraanide ette, sest EKA arhitektuuriteaduskonna uurimisprojekti “Lõpetamata linn” põhjal valmis 7-osaline telesari ja seda saab vaadata igal neljapäeval ETVs. Kõiki juba eetrisse jõudnud osi saab järelvaadata Jupiteris. Igas saates on fookuses üks teemadering.

 

1. osa pealkirjaga “Linnaruum kui ühine elutuba” räägib sellest, kuidas pea pooled meie planeedi inimestest elavad linnades, nii et on põhjust öelda – linlastele ongi terve linn kodu. Hea ja elamisväärse linna tunneme ära selle järgi, kuidas me ühist linnaruumi kasutame, kui hästi me end seal tunneme ning milliseid toimetamisi see ruum meile võimaldab.

 

2. osa kannab pealkirja “Kuidas liikuda punktist A punkti B?”. Inimeste koondumine linnadesse on kaasa toonud tõsise probleemi – tänavad on vallutanud autod ja järjest vähem ruumi ning turvalisust jääb jalakäijatele ja ratturitele. Muutunud pole ka meie endi harjumus kasutada igal võimalikul juhul autot, ehkki teame, et vähemasti tipptundidel peame leppima igapäevaste ummikutega. Millised on linlaste, peamiselt tallinlaste ja Tallinna külaliste liikumisvajadused, aga ka lahendused, kuidas linnas liikumine kõikide jaoks kiireks ning mugavaks muuta ja kuidas jalakäijatele ning ratturitele tänavaruumi juurde anda? Ning mida ette võtta, et inimesed ühisõidukeid kasutama meelitada?

3. osa pealkirjaga “Millist linna me tahame?” küsib, missuguses keskkonnas me tahame elada, kuidas linna arendatakse ja kes seda teevad. Linnaelanikena oleme osalised kõiges, mis meie kodulinnas toimub – aga kes ja kuidas otsustab, kuhu ja kuidas linn peaks arenema, kuidas kodukant ning ühiselt kasutatav ala inimsõbralikumaks muuta, jne?

 

Järgmised osad leiate ETV eetrist neljapäeviti kl 22.05, juba eetrisse jõudnud saated on järelvaadatavad Jupiteris.

 

Sõna saavad, Tallinna (ning Tartu!) linnaruumiprobleeme ja -võimalusi lahkavad ning arutlevad hea linna kavandamise ja ehitamise võimaluste üle: Johan Tali, Maria Derlõš, Toomas Tammis, Andres Sevtsuk, Kaja Pae, Villem Tomiste, Mihkel Tüür, Yoko Alender, Jaak-Adam Looveer, Siiri Vallner, Marek Rannala, Tõnis Arjus, Siim Tuksam, Kaidi Põldoja, Tõnis Savi, Toomas Paaver, Raido Roop, Triin Ojari, Mihkel Kaevats, Endrik Mänd, Madle Lippus, Lily Song, Andres Alver jpt, ajalooliste kaadrite ja materjalidega varustab saatesarja Eesti Arhitektuurimuuseum.

 

Sarja autor on Ene-Maris Tali, režissöör Märten Vaher, toimetajad Johan Tali, Ene-Maris Tali ja Marika Kaasik, operaatorid Madis Reimund ja Meelis Kadastik, helirežissöör Rein Fuks. Produtsent Ene-Maris Tali ja nõu ning jõuga aitas kaasa pea kogu “Lõpetamata linna” uurimisprojekti tuumikmeeskond

 

Telesarja sündimisele panid õla alla Eesti Teadusagentuur ja Tallinna Strateegiakeskus ning algusest peale vankumatult “Lõpetamata linna” kõrval seisnud Kapitel.

 

Saatesarja aluseks olnud uurimisprojekt “Lõpetamata Linn” keskendus kolme aasta jooksul Tallinna linnaehituslikele visioonidele ja ruumilistele tulevikustsenaariumitele, ning selle kohta saad lähemalt lugeda siit.

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud