NARTi EKA resident on Kädi Talvoja

Fotol Kädi Talvoja

Esimeses Narva kunstiresidentuuri EKA resident on Kädi Talvoja, kes kirjutab peatükki “Eesti kunsti ajaloo” 7. köitesse

NART kutsus sellel talvel esimest korda ühe EKA töötaja pikemasse residentuuri. Narva kunstiresidentuuri EKA residentuurikoht on mõeldud EKA töötajale, kes soovib natuke pikemalt Narvas olla ja kasutada seda aega oma äranägemise järgi kas loometööks või muuks. Seeläbi saavad EKA töötajad Narva kunstiresidentuurist osa, ning koos saab kasvatada pinnast sisuliseks koostööks. Loodame, et sellest saab iga-aastane traditsioon.

Dekaanidest koosneva komisjoni otsusega tuli esimesse residentuuri Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi vanemteadur ja õppejõud Kädi Talvoja. Kädi jõudis residentuuri vahetult pärast jõule, võttis osa NARTi uusaastapeost. See on Kädi jaoks esimene kord olla residentuuris.

Tema plaan on kirjutada valmis peatükk “Eesti kunsti ajaloo” 7. köitesse. Peatükk räägib kunstinäitustest, mis käsitlevad nõukogude perioodi. Residentuuris saab tal täita ammust unistust Narvaga põhjalikumalt tutvuda ja olla pikemalt seal, kus on nõukogude perioodi kihistusi on tihemalt kui mujal. Kogemuse pinnalt tekib ka mõtteid, kuidas kunstiteaduse tudengeid Narvasse kureerima ning kohalikku kunstielu ja kunstnikke uurima julgustada.

Kädi on praeguseks olnud Narvas kolm nädalat ning kirjeldab oma kogemust nii: “Ei saa salata, et tunnen end siin NARTis nagu resideeruksin „kuskil välismaal“ Eesti saatkonnas. Narva on isevärki linn ja on pakkunud mulle erilisi elamusi. Näiteks vaevalt, et sattun kunagi veel aastavahetuse peole, kus kaunilt riietatud neiud loevad hingestatult oma venekeelseid luuletusi. Minu residentuuriaja sisse jäid ka karmid külmad, mida vist polegi täiskasvanueas kogenud. Hea, et Kreenholmi külastusretkel sõrmed ikka alles jäid: minu ülesanne on siin ju teksti tippida. Kontseptuaalselt sobib muidugi Narva mu uurimustöö keskkonnaks hästi. Nii, nagu mina avastan enda jaoks tundmatut linna, avastasid 1990. aastatel kunstiteadlased endi jaoks nõukogude perioodist täiesti uusi nähtusi – näiteks 1950. aastate lõpu 1960. aastate alguse Tartu naiskunstnike kollaažid ja abstraktsioonid. 1990. aastaid tagasi küll ei tahaks, aga natuke teeb kadedaks, et kunstis oli ajaloostamiseks varuks veel nii uhkeid üllatusi.

Kädi Talvoja jääb Narva kuni 21. jaanuarini.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud