Narva kunstiresidentuuri 2023. residendid selgunud

Välja on valitud uued Narva kunstiresidentuuri residendid. Novembri lõpus lõppes Narva kunstiresidentuuri avatud konkurss kunstnike leidmiseks. Kokku laekus üle 200 avalduse. NARTi 2023. aasta programmiga valiti liituma 12 uut kunstiresidenti või kunstnike duot.

Residendid valis välja žürii, kuhu kuulusid Laura Toots (kultuuritöötaja ja kunstnik), Ionel Lehari (disainistrateeg ja EKA õppejõud), Kenneth Bamberg (kunstnik Ahvenamaalt ja NARTi 2022. aasta resident), Nico Anklam (Kunsthalle Recklinghauseni direktor Saksamaal) ja Johanna Rannula (Narva kunstiresidentuuri juht).

Residentuuride pikkus on enamjaolt 2 kuud. Residendid elavad ajaloolises John Carr’i villas ja neil on ligipääs Kreenholmi tehasesse. Fookuses on jätkuvalt need kunstnikud, kes teevad koostööd Narva kogukonnaga ja/või suhestuda kohaliku kontekstiga.

Wilson Tanner Smith (USA, Soome) on helilooja, tšellist ja etenduskunstnik, kes osaleb sageli ka muusika-, teatri- ja tantsuprojektides. Residentuuris olles loob ta Narvas ja Kreenholmi ümbruses kohaspetsiifilisi performance’eid.

Mia Tamme (Eesti, Saksamaa) liigub vabakutselise kunstnikuna Tallinna ja Berliini vahel. Mia on uurija ja graafiline disainer, kelle residentuuri sihiks on teha lühifilm, mis uurib Narva kinokultuuri minevikku ja olevikku.

Kristian Sverdrupil (Taani) diagnoositi varases eas tserebraalparalüüs ning seetõttu seob tema kunstipraktika katteaduse ja kehasid. Ta on kujutav kunstnik ja skulptor ning Narvas korraldab ta töötubasid, mille tulemusel valmib ühine kunstiteos.

Nikita Timonin (Venemaa, Itaalia) on arhitekt, kellel on residentuuris käsil kaks projekti – ta kavandab ühe praegu tühjalt seisva Narva hoone taaselustamise ja ta loob NARTi lähedusse avaliku ruumi kunstiinstallatsiooni.

Leri Matehha (Eesti, Saksamaa) plaanib uurida eestlaste ebamugavat suhet Venemaa ja venelastega. Tulemusi illustreerib ta lakoonilise filmiga.

Reiko Motohara ja Kaori Sato (Jaapan) on duo, kes tegelevad kaasaegse kunsti, keraamika ja uurimispõhise kunstiga. Nad plaanivad koguda Narva elanike lugusid ja nende töö meetodiks on ühiselt toidu valmistamine ja koos einestamine.

Elke Renate Steiner (Saksamaa) on Berliinis tegutsev koomiksite looja, kes on viinud läbi töötubasid näiteks ka Oslos, Helsingis, Murmanskis ja Groznõis. Narvas viib ta läbi töötubasid täiskasvanutele, mille eesmärgiks on tõlkida nende kogemusi Eesti-Vene piiril elamisest koomiksite formaati.

Emery Hall (USA) on tekstiilikunstnik Arizonast. Residentuuri ajal loob ta tööde seeriat,, mille esialgne pealkiri on “Ephemerality of Thread”, kus ta kasutav looduslikke kiude ja kohalikke värvaineid. Ta saab inspiratsiooni Narva linna kui tekstiilitootmise keskuse ajaloost.

Emelie Röndahl (Rootsi) loob traditsioonilises skandinaavia “rya” tehnikas käsitsi kootud pilte ning kasutabebatraditsioonilisi pikki niite, mis paneb tekstiilid “nutma”. Narvas kutsub ta teisi oma käsitöötehnikaid õppima.

Olga Vardega ja Christof Zekel (Saksamaa, Poola, Portugal) on kaks kunstnikku ja reisijat, kes kasutavad video mapping’ut ja ruumipõhist heli, et luua Krenholmi tekstiilivabriku seintele installatsioon.

Asia Tsisar (Ukraina) on kuraator ja uurija, kes on uurib ida ja lääne definitsioone. NARTis uurib ta 1991. aasta sündmusi Narvas.

Ola Lewczyk (Poola, Inglismaa) on keraamikakunstnik, kes uurib neoliitikumi aegset Narva kultuuri keraamikat (5300 – 1750 eKr). Ta loodab leida kohalikke keraamikuid ja käsitöölisi, et teha koostööd ja keraamikat arhailisel viisil põletada.

Lisaks sellel konkursil välja valitud kunstnikele võõrustab Narva kunstiresidentuur 2023. aastal veel mitmeid teisi loovisikuid. Tagasi tulevad kaks varasemat residentuurikunstnikku – Maria Kapajeva ning Andrea Stanislav.

Programmis osaleb Hispaania fotokunstnik Matias Costa. Koostöös Soome kultuurifondi ja HIAP-iga võõrustab Narva Kunstiresidentuur Ivanda Jansonet ja Saara Tuomineni. “Kreenholm Plants” kogukonna aia residentuuris osalevad kaks kunstnikku. Ning plaanis on luua Narva lastekirjanduse residentuur ja Eesti Kunstiakadeemia kureeritud residentuur.

Järgmine avatud konkurss toimub 2023. aasta sügisel. Sellele eelneb NARTi programmi ja näituste avatud kutse 2023. aasta kevadel.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud